Od 26 marca ZUS udostępni dla klientów z Ukrainy wniosek o świadczenie 500+ (SW-U) na portalu PUE ZUS. Pracownicy instytucji będą pomagać uchodźcom przy założeniu i uwierzytelnieniu profilu PUE ZUS oraz wypełnieniu i podpisaniu wniosków o świadczenie wychowawcze 500+. Dlatego też w najbliższą niedzielę, 27 marca, oddział ZUS w Bielsku-Białej zaprasza obywateli Ukrainy do swoich placówek w Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu.
27 marca pracownicy ZUS będą dyżurować od 9.00 do 15.00 w oddziale w Bielsku-Białej przy ulicy Krasińskiego 34, w inspektoracie w Cieszynie przy ulicy Bielskiej 29 oraz w inspektoracie w Żywcu przy ulicy Piernikarskiej 2. W dni robocze natomiast będą na bieżąco obsługiwać obywateli Ukrainy we wszystkich placówkach w godzinach urzędowania. Pracownicy bielskiego oddziału ZUS będą również wspierać klientów z Ukrainy w ramach punktów mobilnych ustalanych bezpośrednio z urzędami miast i gmin.
Przypomnijmy, że 21 marca ZUS uruchomił specjalną infolinię dostępną w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów. Konsultanci infolinii udzielają informacji w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.
– Infolinia ZUS w języku ukraińskim już od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w ciągu jednego dnia konsultanci odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło spraw ogólnych dotyczących świadczeń rodzinnych oraz tego, co należy zrobić, aby złożyć wniosek – o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało, kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było wnioskiem 500+, 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych.
Większość informacji, o które pytali dzwoniący, są dostępne na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl), także w języku ukraińskim. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres [email protected]
O przyjęciach do pracy cisza tylko 500 +
niedziela jest niehandlowa,
nie bardzo jasne, punkty zbiórki darów w niedziele są nieczynne.
punkty masowych wyszczepiań i darmowych pobrań wymazów powinny być nie tylko dla Polaków – to bardzo nieładnie wobec przybyszów.
Polacy w niczym nie są lepsi od braci ze wschodu.
maseczki chyba jednak rozdawali, teraz jak znieśli obowiązek noszenia przez rodaków – będą rezerwy, tyko dla kogo, może Dr Feltcher będzie wiedział.
mam nadzieję ze przybyszom żaden gorliwiec nie wypisuje mandatów za brak maseczki , tak jak dotychczas niesfornym Polakom za namową ich własnego rządu: juz kilka tysięcy takich kar.
To byłoby niefajne chociaż doba pandemii trwa.
nie jest wina rządu, że w złym czasie chodziłeś bez maseczki, po 28 marca nie miałbyś problemu.
niby ze po 28 z polecenia rządu śmiertelny wirus już nie groźny??
O maseczkach mówiłom, większy kaganiec i dla części rządzących niż wirus.
Mówiłom??? Co to znaczy?
Braci??? Człowieku na lekcjach historii kamieniami w okna rzucałeś
a co ma historia o dziadkach co widłami nabijali jako patrioci?
Teraz zresztą P.Prezydent Żyłeńskij mówi ze oni jako naród nigdy nikogo nie wysiedlali i nie mordowali. Nawet tych Żydów w 41r we Lwowie to tez nie.
A poza tym nie jest komik tylko bohater i tłucze równo Putina-bandytę równiez za nas. Więc to nasi bracia.
bracia Słowianie z dawna się mówiło bez tłuczenia, B. nie pamięta.
um czytać i wprost i troszkę obok, po co zaraz po kamienie sięgać, a B.e.
oby nie zabrakło farby i papieru w drukarniach, a naszym potomnym litości dla nas