Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy szkło przetwarza się w nieskończoność?

Recykling szkła  polega na przyjaznym dla środowiska wytworzeniu nowych szklanych opakowań ze stłuczki szklanej pochodzącej np. z odpadów komunalnych.

Każdy z nas wie, że odpad ze szkła opakowaniowego powinien trafić do zielonego kosza lub worka na odpady, aby z kolei trafić do rozsortowania w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej.

Oczyszczona i rozsortowana na kolory w ZGO S.A. stłuczka szklana trafia do kolejnych przedsiębiorstw, które uzdatniają oraz następnie przetapiają szkło na kolejne opakowania, aby mogły zostać napełnione różnymi produktami i trafić ponownie na sklepowe półki.

Recykling szkła jest prostym procesem, który prowadzony jest bez pogorszenia jakości tego materiału. Szkło może być przetwarzane praktycznie nieskończoną ilość razy. 1 tona stłuczki szklanej pozwala zaoszczędzić 1,2 tony surowców naturalnych (piasku, dolomitu).

Jednak szkło jest bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, co powoduje że ok. 24% szkła zebranego selektywnie nie jest zdatne do recyklingu. Są to m.in. zanieczyszczenia ceramiczne, metaliczne, organiczne mogące wpływać na wytrzymałość szkła i pojawianie się wtrąceń w gotowych wyrobach (np. pęcherzyki powietrza w masie szklanej).

 

Ile stłuczki szklanej faktycznie trafia do opakowań ?
  • szkło bezbarwne zawiera 40% recyklatu
  • szkło brązowe zawiera 50% recyklatu,
  • szkło zielone zawiera 80% recyklatu.

Gorszej jakości szkło, które nie spełnia wymogów huty trafia do produkcji materiałów budowlanych tj. cement, asfalt, cegły.

Co zrobić, aby więcej szkła było recyklingowanego?
  • wyrzucaj szkło opakowaniowe selektywnie,
  • przed wyrzuceniem opróżnij go z zawartości,
  • wyrzucaj słoiki i butelki szklane bez zakrętek metalowych czy plastikowych (wrzuć je do żółtego pojemnika)
  • wybieraj szkło w standardowych kolorach (brązowe, zielone, bezbarwne)

 

google_news