Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Województwo śląskie z budżetem na 2023 rok

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Fot. fot. Andrzej Grygiel / UMWŚ

Podczas wczorajszej (19 grudnia) sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni przyjęli budżet na przyszły rok.

Dochody województwa w 2023 roku mają wynieść 2 mld 745 mln 287 tys. zł, a wydatki zaplanowano na 2 mld 925 mln 840 tys. zł.

Projekt uchwały budżetowej zrównoważony jest przychodami w kwocie 264 mln 27 tys. zł, na które składają się: środki kredytowe w wysokości 129 mln 960 tys. zł, spłaty rat udzielonych pożyczek 14 mln 136 tys. zł i wynik finansowy budżetu za 2021 roku, prawie 120 mln zł. Do zadań priorytetowych w nowym budżecie należą m. in.: opracowanie i wdrożenie programu polityki zdrowotnej, wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro na lata 2023 – 2026, uzupełnienie wyposażenia Planetarium Śląskiego w Chorzowie w ramach Śląskiego Parku Nauki, efektywne wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, w tym realizacja projektów własnych: budowy i remontów dróg wojewódzkich, modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu, promocja gospodarcza regionu, promowanie Stadionu Śląskiego poprzez organizację imprez sportowych i kulturalnych, kontynuacja projektu LIFE „Śląskie, przebudowa kąpieliska „Fala” w Chorzowie i modernizacja kolejnego odcinka „Elki” w Parku Śląskim – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach.

Jesteśmy na drugim miejscu w kraju pod względem dochodów i wydatków. Jesteśmy na drugim miejscu pod kątem wydatków majątkowych, inwestycyjnych. Budżet potwierdza bardzo dobrą kondycję finansową regionu. Rosnące wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych CIT są kolejnym dowodem na umacniającą się pozycję gospodarczą województwa na tle kraju. Na pewno priorytetem będzie zwiększenie w trakcie przyszłego roku środków na ochronę zdrowia, a w pierwszej kolejności na pokrycie ujemnego wyniku zakładów opieki zdrowotnej. Drugim bardzo ważnym zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie Programu In vitro na lata 2023 – 2026. Ważnym zadaniem będzie także opracowanie programu wsparcia opieki paliatywnej. Dołożymy starań, by bardziej efektywnie niż dotychczas wydatkować środki na szeroko rozumianą promocję województwa, w tym na zintensyfikowanie działań związanych z tworzeniem przyjaznych warunków dla inwestorów i eksporterów, przede wszystkim na rzecz internacjonalizacji MŚP – komentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
?
?
1 rok temu

A na zdjęciu ten co się sprzedał w zamian za stanowisko w spółce w Opolu?

idzie nowe
idzie nowe
1 rok temu

In vitro ,no tak najbardziej potrzebna rzecz w województwie ,a gdzie tęczowe piątki?

badziewie nie województwo
badziewie nie województwo
1 rok temu

Bytom ,Chorzów Katowice a gdzie jakiekolwiek inwestycje na Podbeskidziu? Hanysi złodzieje powiatów nawet pociąg ze Zwardonia przez Żywiec do Warszawy przekierowali z Wisły przez Katowice.Fałszywi jak nazwa tego pseudoregionu