Wydarzenia Żywiec

Korbielów: Wojna o redyk

Fot. Paweł Szczotka

Przez kilka ostatnich tygodni trwała istna wojna pomiędzy wójt gminy Jeleśnia Anną Wasilewską a grupą radnych gminnych i działaczami społecznymi o miejsce organizacji redyku, czyli imprezy plenerowej z wypędzeniem owiec na halę. Wójt optowała za tym, aby zorganizować go po raz pierwszy w Jeleśni. Część radnych i działaczy chciała pozostawienia imprezy w Korbielowie.

Do tej pory redyk odbywał się 22 razy w Korbielowie. Część edycji miała miejsce na tak zwanych gminnych terenach w rejonie ulicy Leśnej, a część na terenach przy byłym drogowym przejściu granicznym ze Słowacją na Przełęczy Glinne. Organizatorami imprezy są Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu.
Dwa miesiące temu wójt Anna Wasilewska zapowiedziała, że chce, aby redyk zamiast w Korbielowie odbywał się w Jeleśni.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do zmiany lokalizacji. Jednym z powodów jest to, że wiele osób zwracało uwagę, iż przy granicy w Korbielowie nie ma gdzie zaparkować samochodu– poinformowała nas kilka tygodni temu Agata Krzesak-Madejska z Urzędu Gminy po tym, gdy kilka razy prosiliśmy władze gminne o stanowisko w sprawie imprezy.

Jednak pomysł z przeniesieniem redyku nie spodobał się wielu mieszkańcom Korbielowa, działaczom społecznym i części radnych gminnych. Na początku kwietnia radni chcieli porozmawiać o tym z wójt Anną Wasilewską podczas Komisji Oświaty i Kultury. Jednak zanim doszło do dyskusji, wójt opuściła salę. Przewodniczący komisji Wiesław Głuchaczka podkreślił, że wszyscy zgadzają się na pozostawienie redyku w Korbielowie, ale wójt jest innego zdania.

To bardzo głupi pomysł, aby przenosić imprezę. Wójt powinna to przemyśleć. Szkoda, że nie chciała z nami rozmawiać i wyszła – powiedział przewodniczący, a radny Henryk Janik stwierdził, aby nie zgadzać się na przeniesienie redyku. Mieszkający w Korbielowie radny Marcin Dendys również nie krył zdumienia pomysłem przeniesienia imprezy do Jeleśni i optował za pozostawieniem jej w Korbielowie.

Odbywa się tam od lat i ludzie się do tego przyzwyczaili. Wiele osób podkreśla, że redyk w tym miejscu ma niepowtarzalny klimat – zaznaczył.

Kilka dni później w Jeleśni odbyło się spotkanie z przedstawicielką Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, które również jest za pozostawieniem redyku w Korbielowie. W trakcie spotkania salę opuściła wójt Anna Wasilewska.

Ostatecznie zadecydowano, że redyk pozostanie w Korbielowie, a impreza odbędzie się 18 maja.

6
Skomentuj

avatar
5 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
6 Komentarzy
AndymietekMoniboboAnia Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andy
Gość
Andy

Zacznijmy od tego że w tamtym rejonie przebijają przyjezdnym koła, więc w zasadzie nie ma tam w ogóle po co przyjeżdżać. Niech sobie jak ktoś słusznie zauważył, pijany baca sam wypędza owieczki na halę. Ja dla takiego folkloru wole skoczyć na Słowację

mietek
Gość
mietek

25 brudnych owiec i naje….any baca ot i cały redyk,dramat……

bobo
Gość
bobo

Rozwiązanie problemu – WYJŚĆ- tak jak się nie ma ani pół argumentu

Ania
Gość
Ania

Typowe dla przedstawicieli rządzącego PIS, tupanie nóżkami, obrażanie przeciwnika, trzaskanie drzwiami i brak merytorycznych argumentów. To po co nam tacy rządzący…

Moni
Gość
Moni

To raczej typowe dla przedstawicieli PO, nie bronię tu Pani Wójt – beznadziejne zachowanie!!! Redyk w Korbielowie to już tradycja i tak jak już powiedziano, tam ma swój klimat 🙂

Suweren
Gość
Suweren

Bo p wójt jest – jakby to w miarę kulturalnie powiedzieć- ograniczona intelektiaknia, a rozwinięta pod kątem matactwa i kombinatorstwa. Nie potrafi dyskutować tylko ucieka przed rozmową i problemami. Pozdrawiam władze gminy. Zmartiony suweren.