Wydarzenia Cieszyn

Wojskowa kwalifikacja

Od początku lutego do połowy marca komisja lekarska „prześwietlała” osoby podlegające kwalifikacji wojskowej. W powiecie cieszyńskim obowiązek ten dotyczył w tym roku prawie tysiąca młodych ludzi.

Jak informuje Joanna Materna-Rybińska, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie, komisja wydała 960 orzeczeń w sprawie zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisją stawali głównie mężczyźni urodzeni w roku 1998, których łącznie było 907 oraz 11 z rocznika starszego. Kwalifikacja objęła także 42 kobiety, które mają wykształcenie medyczne lub jeszcze studiują.

Za zdolnych do czynnej służby wojskowej uznano 796 mężczyzn. Czasową niezdolność do służby wojskowej komisja orzekła w 10 przypadkach. Kategorię D (zdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej) otrzymało 70 mężczyzn. W przypadku 31 mężczyzn komisja orzekła, że są oni trwale i całkowicie niezdolni do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji, a także podczas wojny.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments