Cieszyn Na sygnale

Wsiedli za kierownicę, choć nie powinni się tam znaleźć. Siedmiu w ciągu doby

Fot. KPP w Cieszynie

Tylko w ciągu minionej doby policjanci cieszyńskiej komendy zatrzymali siedmiu kierujących, którzy za kierownicą siedzieć nie powinni… Wśród nich byli tacy, którzy kierowali pomimo sądowych zakazów, cofnięcia uprawnień czy też pod wpływem alkoholu. Za takie przestępstwa może grozić im nawet do 5 lat więzienia.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci, zwłaszcza z Wydziału Ruchu Drogowego, prowadzą różne akcje związane głównie z poprawą bezpieczeństwa pieszych. Szczególnym nadzorem objęte są działania dotyczące poprawy zachowania się kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kontrole dotyczą nie tylko pieszych, ale również i kierujących.

– W związku z akcją tylko wczoraj policjanci zatrzymali siedmiu drogowych przestępców. Pierwszy wpadł w ręce policjantów z drogówki 48-latek, który kierował motorowerem w Górkach Wielkich na ulicy Szpotawickiej. Nie dość, że był nietrzeźwy (0,7 promila), to w dodatku miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Kolejny mężczyzna, który został zatrzymany do kontroli w Brennej na ulicy Góreckiej, kierował ciągnikiem rolniczym. 62-latek był trzeźwy, ale tak jak poprzedni kierowca miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, więc za kółko wsiadać nie powinien – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

W tym samym czasie współpracujący z drogówką policjanci oddziałów prewencji zatrzymali w Brennej na ulicy Hołcyna kierowcę volkswagena golfa. 49-latek nie mógł kierować pojazdem, ponieważ posiada aktualny wyrok sądowy zakazujący mu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pół godziny później, w samo południe, policjanci drogówki kontrolowali już 52-latka, który siedział za kierownicą multikara, a miał cofnięte uprawnienia przez starostę.

Przed godz. 13.00 ujawniono kolejnego przestępcę – 39-latek, kierujący motorowerem, „wydmuchał” ponad 1,5 promila. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy naszego powiatu. Z kolei po północy policjanci z Wisły zastopowali w Koniakowie 28-letniego obywatela Ukrainy, który kierował audi mając we krwi 2,2 promile, a kontrolowany w Pruchnej 38-latek z powiatu pszczyńskiego, siedzący za kierownicą seata, miał 1.8.

– Wczorajszy dzień pokazał, jak ważne są akcje prowadzone przez drogówkę, które eliminują z drogi przestępców, bo podkreślić należy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości, niestosowanie się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów czy też w przypadku cofnięcia uprawnień to przestępstwo. Ważna jest również postawa każdego obywatela, który wie, że ktoś siada za kierownicę na „podwójnym gazie” czy też w przypadku odebrania uprawnień. Wystarczy jeden telefon, zdecydowana postawa, aby zapobiec tragedii. Dzięki postawie takich osób już wiele razy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego osoby, które miały problem z przestrzeganiem przepisów. Dzięki szybkiej reakcji na zagrożenie oraz profesjonalnej współpracy niejednokrotnie mundurowi zatrzymali kierowców, którzy mogli doprowadzić do tragedii na drodze – dodaje Krzysztof Pawlik.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments