Kultura i rozrywka

Wspominali powstania w Wiśle

Fot. UM Wisła

W wiślańskiej bibliotece odbył się trzeci już wykład podczas tegorocznej Wakacyjnej Akademii Kultury. Poświęcony został dziejom Śląska.

Wygłosił go prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, wybitny historyk z Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Rozważany temat był bardzo na czasie, gdyż w tym roku 16 sierpnia przypada 100. rocznica wybuchu I powstania śląskiego.

Najnowsza, wydana w tym roku książka profesora nosi tytuł „Powstania śląskie 1910-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka” i właśnie na temat tych konfliktów zbrojnych oraz udziału w nich Śląska Cieszyńskiego była mowa podczas wykładu w Wiśle. Okazuje się, że kilka ważnych epizodów w dziejach powstań ma ścisły związek z sytuacją polityczną na Śląsku Cieszyńskim w latach 1919-1921 i układami pomiędzy mocarstwami, które decydowały o wyglądzie Europy po I wojnie światowej.

Ostatni wykład Wakacyjnej Akademii Kultury z cyklu „Śląsk. Autoidentyfikacja” odbędzie się 25 lipca. Gościem wiślańskich słuchaczy będzie prof. nadzw. Maria Szmeja, która od lat prowadzi badania socjologiczne na Śląsku, ostatnio również z perspektywy postkolonialnej.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o