Wydarzenia Cieszyn

Wybrano dyrektora cieszyńskiego teatru

Fot. Michał Cichy

Od grudnia ubiegłego roku trwały czynności związane z konkursem na dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Znane już jest rozstrzygnięcie.

Burmistrz Gabriela Staszkiewicz wydała w tej sprawie zarządzenie, w którym czytamy:

– Po przeprowadzonym głosowaniu Komisja Konkursowa bezwzględną większością głosów podjęła decyzję o wyborze pani Katarzyny Dendys-Koseckiej na kandydata na dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Tym samym rekomendując panią Katarzynę Dendys-Kosecką do przeprowadzenia rozmów nt. warunków organizacyjno-finansowych prowadzenia Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie i podpisania umowy o pracę z Burmistrzem Miasta Cieszyna.

Katarzyna Dendys-Kosecka

Animatorka i menedżer kultury, aktorka. Absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, pedagogiki na Uniwersytecie Śląskim i studiów podyplomowych w zakresie menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Dyrektor organizacyjna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic w Cieszynie i Czeskim Cieszynie (od 2017). Zawodowo związana także z Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej (od 2018), gdzie odpowiada za promocję i reklamę teatru, pozyskiwanie środków finansowych oraz koordynację projektów.

Występowała gościnnie na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Lublinie, Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Autorski recital Piaf poświęcony twórczości i życiu francuskiej pieśniarki, prezentowała na wielu festiwalach, scenach teatralnych i centrach kultury.

Od blisko dziesięciu lat zaangażowana w działania Stowarzyszenia Centrum Sztuki „Kontrast” w Bielsku-Białej, gdzie współprowadzi Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, zapraszając wybitnych polskich poetów, aktorów, muzyków. Współpracowała z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej realizując projekty promujące organizacje pozarządowe zajmujące się kulturą i lokalną tradycją.

Pomysłodawczyni i organizatorka ważnych wydarzeń muzycznych rejestrowanych i relacjonowanych przez ogólnopolskie media. Z jej inicjatywy doszło do artystycznego spotkania Leszka Możdżera, Miroslava Vitouša i Oskara Töröka – znakomitych jazzmanów z Polski, Czech i Słowacji (2018 – w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic) oraz odbył się koncert „Urbaniak i górale. Atma na stulecie niepodległości” (2019). W maju 2019 roku wystąpiła wraz z Chórem Kameralnym 441 Hz we wspólnym koncercie z Bobby McFerrin & Gimme 5 w NOSPR w Katowicach.

Koordynatorka roku jubileuszowego Teatru Lalek Banialuka (2022), w ramach którego powstał m.in. projekt wokół Korczaka, tj.: słuchowisko radiowe „Kajtuś Czarodziej” w reżyserii Pawła Łysaka, przedstawienie „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” w reżyserii Anny Augustynowicz (na podstawie dramatu Artura Pałygi napisanego specjalnie dla Banialuki), cykl warsztatów „Prawa dziecka nie bolą” i „Ręki dzieło – warsztat pisania sztuk” oraz projekt „75 lalek na 75-lecie”.

Posiada doświadczenie jako koordynator w realizacji projektów dofinansowanych z Funduszu Wyszehradzkiego, budżetu państwa (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury), wojewódzkich, powiatowych, miejskich jednostek samorządu terytorialnego oraz fundacji spółek Skarbu Państwa i sektora prywatnego.

W 2021 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
1 rok temu

Mam nadzieję, że zadba nie tylko o stronę artystyczna, ale też techniczna i wizualna- okna niedługo powypadaja.

Tematte
Tematte
1 rok temu

Aktorką nie jest na pewno.

burnistrz tylko podpisała zarządzenie
burnistrz tylko podpisała zarządzenie
1 rok temu

Fajnie z zasługami, ale kto był kontrkandydatem, bo przecież głosowanie było (wśród komisji?). Kto był w Komisji Konkursowej?

ghbhj
ghbhj
1 rok temu

Wszystko było podane. Np. w Wiadomościach Ratuszowych.

pełna informacja np. dla kogoś z powiatu oświęcims
pełna informacja np. dla kogoś z powiatu oświęcims
1 rok temu
Reply to  ghbhj

Nie każdy jest z Wiadomości Ratuszowych, oczywiście obserwuje się że lokalni redaktorzy Ziemi Cieszyńskiej (Głos Ziemi Cieszyńskiej) zawężają Cały Region (patrz stopka) a to źle.

Realista
Realista
1 rok temu

Ale niby jakie te zasługi? Amatorski recital zagrany w kilku teatrach? To już organizatorskie trochę lepiej.

wszystkiego najlepszego na nowej drodze
wszystkiego najlepszego na nowej drodze
1 rok temu
Reply to  Realista

Kogoś postawić na czele trzeba było po “długim wyborze”. Teatr “Banialuka” dał rekomendacje, komisja przyjęła, pani burmistrz może się nie znać.

Aleksander L
Aleksander L
1 rok temu

Gratulacje życzę wiele sił i cudownych pomysłów dla dobra Teatru Cieszyńskiego i Cieszyna .