Wydarzenia Oświęcim

Wybudują most do historii?

Fot. UM w Oświęcimiu

Ponad 3 mln zł dotacji na utworzenie Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań zagospodarowało w ostatnich latach miasto nad Sołą. Teraz otrzymało drugie tyle, ale zakres prac jest tak duży, że potrzeby są zdecydowanie większe.

Utworzenie Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań nie jest przedsięwzięciem, które wymyślono wczoraj, a nawet przedwczoraj. Przygotowania do przedsięwzięcia ruszyły grubo ponad pięć lat temu, a jeszcze bardziej realnych kształtów nabrały w 2014 roku. Wówczas miasto otrzymało 1 mln zł dotacji na opracowanie dokumentacji projektowej OPS. Zaplanowano wtedy budowę unikatowego pod względem formy i… mającego mieć głęboki przekaz mostu dla pieszych, utworzenie Parku Pojednania Narodów w rejonie ul. Kamieniec, zagospodarowanie bulwarów nad Sołą i terenu w rejonie Starego Miasta oraz rewitalizację Parku Pokoju. Przygotowanie projektów pozwoliło na zrobienie kolejnego kroku naprzód, a tym była walka o… kolejne dotacje, ale już na realizację prac budowlanych. Przyniosła ona już pierwsze sukcesy. Oświęcim zdobył ponad 2,2 mln zł na urządzenie Parku Pojednania Narodów, a zakończyć się ono ma jeszcze w tym roku. Radość tym większa, że Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował w ubiegłym tygodniu o przyznaniu na realizację OPS 6 mln zł z programu mającemu na celu rozwój tzw. lokalnych zasobów subregionów. Pieniądze mają być wydane na budowę mostu dla pieszych zaprojektowanego przez Jarosława Kozakiewicza, pochodzącego z Białegostoku, wybitnego polskiego architekta, uznawanego wręcz za wizjonera. Kładka o bardzo ciekawej i unikatowej konstrukcji ma połączyć ul. Kamieniec i tym samym Park Pojednania Narodów z drugim brzegiem Soły. Tym sposobem będzie znajdowała się nieopodal Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Dzięki temu powinna stać się miejscem często uczęszczanym nie tylko przez mieszkańców miasta, ale także odwiedzających je turystów i cyklistów pokonujących na dwu kółkach Wiślaną Trasę Rowerową. Według pomysłodawców obiekt będzie symbolicznym przejściem z przeszłości do przyszłości, Tyle tylko, że otrzymane na budowę 6 mln zł pozwoli pokryć zaledwie jedną czwartą kosztów przedsięwzięcia. Dlatego miasto przygotowuje się już do szukania dalszego wsparcia. Włodarze stolicy powiatu liczą, że uda się je zdobyć z tzw. funduszy norweskich.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JoiTY
JoiTY
4 lat temu

Ło Jezu, a już się bałem , że chcą z Oświęcimia do Warszawy na ul. Wołoska 7, gdzie się mieści siedziba IPN most budować 😀