Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wyciągarki samochodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wyciągarki samochodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wyciągarki samochodowe to niezwykle praktyczne urządzenia, które niejednokrotnie mogą nam pomóc wydostać się z tarapatów – i to dosłownie. Są montowane na przedniej części pojazdu, a ich zadaniem jest umożliwienie wyciągnięcia samochodu z niestabilnego i grząskiego podłoża. Oto najważniejsze informacje, z jakimi warto się zapoznać przed zakupem takiego sprzętu.

Jak wybrać wyciągarkę samochodową? Rodzaje wyciągarek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wyciągarek samochodowych. Warto zatem w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne typy, aby móc w pełni świadomie dobrać odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb. Ogólny podział obejmuje wyciągarki elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne oraz ręczne. Każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety – spore znaczenie mają tutaj okoliczności, w jakich jest używany dany sprzęt.

Miłośnicy offroadu bardzo często sięgają po wyciągarki elektryczne. Jest to bezsprzecznie najlepszy rodzaj tych urządzeń, jeśli chodzi o jazdę terenową. Największym atutem jest tutaj połączenie optymalnej wagi z ogromną funkcjonalnością. Ponadto urządzenia tego typu są niebywale proste w obsłudze, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu z wyciągnięciem swojego pojazdu.

Wyciągarki mechaniczne to kolejny bardzo popularny rodzaj. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu napędu samochodu. Wiąże się to z potencjalnie bardzo dużą mocą, jednak musimy liczyć się także z dużą wagą i stosunkowo trudnym montażem. Dodatkowo wykorzystanie tego rodzaju wyciągarki jest możliwe tylko wtedy, gdy silnik jest w pełni sprawny.

Kolejny wariant to wyciągarki zasilane silnikiem hydraulicznym. Ich mocną stroną jest niezawodność, jednak wielu kierowców może odstraszyć dosyć skomplikowany montaż.

Ostatnim rodzajem są wyciągarki ręczne, które mają najmniejsze możliwości. W ich przypadku jedyne, na co możemy liczyć, to siła własnych mięśni, które niestety zawsze będą znacznie słabsze niż silnik samochodu lub napęd urządzenia.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie wyciągarki samochodowej?

O skuteczności danej wyciągarki decyduje uciąg, który określa, jaki ciężar możemy udźwignąć, wykorzystując siłę urządzenia. Przyjmuje się, iż wartość uciągu powinna być półtora lub nawet dwa razy większa od całkowitej masy pojazdu, na którym będzie montowane urządzenie. Kolejnym bardzo istotnym parametrem, który jest bezpośrednio związany z uciągiem, jest oczywiście moc, która mówi o wydajności danej wyciągarki. Inne cechy, które również należy uwzględnić podczas zakupu urządzenia, to jego ciężar, zużycie prądu oraz rodzaj zastosowanej liny. Więcej informacji o parametrach technicznych wyciągarek samochodowych można znaleźć w artykule „Wyciągarki samochodowe – jak dobrać właściwy rodzaj i moc wyciągarki?”.

Wybór wyciągarki samochodowej – czym należy się kierować?

Wybór wyciągarki samochodowej to duże wyzwanie. Aby uniknąć rozczarowania związanego z nieodpowiednim zakupem, warto dobrze przemyśleć decyzję. Przede wszystkim musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, do czego właściwie będziemy wykorzystywać wyciągarkę. To sprzęty o szerokim zastosowaniu. W zależności od okoliczności oraz posiadanego pojazdu w niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się wyciągarki elektryczne, z kolei w innych – hydrauliczne czy mechaniczne. Kolejną bardzo ważną rzeczą są opisane powyżej parametry techniczne wyciągarek samochodowych; to od nich zależy skuteczność i efektywność danego urządzenia. Ostatnią kwestią jest bezpieczeństwo i niezawodność. Najlepiej wybierać sprawdzone modele, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Wśród polecanych producentów zdecydowanie warto wymienić markę Dragon Winch, której propozycje można znaleźć pod adresem dragonwinch.com.

KB-tere
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments