Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wycieczka w Beskidy a dostęp do Sieci. Czy w górach można liczyć na połączenie?

Beskidy to piękne pasmo górskie, jednak nawet w takich okolicznościach przyrody wiele osób pragnie zachować połączenie z Internetem. Tymczasem pośród wysokich szczytów i gęstwin lasów może być to trudne. Czy istnieją sposoby na poradzenie sobie z tym problemem i zachowanie komunikacji z Siecią również na beskidzkich wyżynach? Na to oraz inne pytania związane z tematem odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego zasięg w górach jest słaby

Wycieczka w góry wiąże się z ucieczką od miastowego zgiełku i pędu codzienności. Stanowi raczej sposobność do oddawania się kompletacji w towarzystwie majestatycznej przyrody aniżeli surfowania w Sieci, jednak nawet w takich warunkach połączenie z Internetem może się przydać. Konieczność nagłego skontaktowania się z kimś bliskim przez media społecznościowe, odebranie ważnej wiadomości e-mail czy choćby sprawdzenia trasy w momencie, gdy nie wiadomo, gdzie się jest – to tylko przykładowe sytuacje, w których internet mobilny w telefonie może być potrzebny. Problem w tym, że w Beskidach – podobnie jak w innych pasmach górskich – w wielu miejscach jest on po prostu niedostępny.

Z czego wynika słaby zasięg GSM w górach? Przyczyna jest prosta: z dużej odległości od nadajników, które odpowiadają za zapewnienie połączenia z Siecią. Ponadto sygnał jest tłumiony przez liczne przeszkody w postaci wysokich szczytów i gęsto wyrastających w Beskidach drzew. W takich warunkach niezwykle trudno o zapewnienie jakościowego połączenia. Można jednak podjąć pewne kroki, które pozwalają na ograniczenie tego problemu.

Po pierwsze należy sobie uświadomić, że brak zasięgu w Beskidach jest czymś normalnym i w wielu miejscach nie da się tego uniknąć. Po prostu trzeba się pogodzić, że często Sieć będzie niedostępna, dlatego warto zaopatrzyć się po prostu w tradycyjne, papierowe mapy na wypadek zgubienia drogi. Miejsca, do których Internet nie dociera, można znaleźć na wielu interaktywnych mapach białych plam GSM – w razie potrzeby warto zweryfikować, czy akurat tam, dokąd się udajemy, będzie można korzystać z Sieci.

Jak poprawić jakość połączenia

Ważnym czynnikiem, który wpływa na możliwość odbierania sygnału internetowego, jest jakość telefonu. Poprawnie działający, nowoczesny aparat obsługujący najnowsze technologie komunikacji sieciowej łatwiej znajdzie optymalny zasięg niż przestarzałe urządzenie. Jeżeli interesuje Cię zakup dobrego smartfona w cenie do 1200 zł, zestawienie 5 najlepszych modeli znajdziesz pod adresem https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-do-1200-zlotych/. Czy jednak istnieją jakieś sposoby na poprawienie mocy odbierania sygnału sieciowego w posiadanym już urządzeniu?

Wędrując po szlakach i chcąc uzyskać dostęp do Internetu, w razie problemów z komunikacją można spróbować na chwilę ustawić tryb samolotowy, a następnie ponownie aktywować standardową konfigurację połączenia. W ten sposób telefon niejako się resetuje i wyszukuje najlepsze źródło sygnału. Inną metodą, która może przynieść skutek i poprawić jakość internetu mobilnego w Beskidach, jest przełączenie sieci na inną – być może któraś z pozostałych, a nie obecnie stosowana zapewni lepszy dostęp do Sieci.

Wymienione powyżej porady mogą przynieść skutek, choć nie dają gwarancji oczekiwanych rezultatów. Nawet jeśli skorzystasz z każdej z nich i posiadasz wysokiej jakości, nowoczesny telefon, w wielu miejscach w górach i tak nie uzyskasz dostępu do Sieci i trzeba się z tym pogodzić. Więcej przydatnych i ciekawych informacji o telefonach, nowoczesnych technologiach i ofertach operatorów telefonii komórkowej znajdziesz w serwisie https://komorkomat.pl/.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Kupić drugi telefon – do wycieczek w góry. Trzeba być pogodzonym z losem człowiekiem jeśli kupienie nowoczesnego telefonu nic nie da w górach.