Porady i inspiracje

Wymarzony dom w Beskidach? O tym musisz pamiętać, zanim rozpoczniesz budowę!

Beskidy są jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, dlatego niejeden turysta po urlopie w tych okolicach zaczyna myśleć: a gdyby tak zamieszkać tu na stałe? Oto kilka kwestii, o których trzeba pamiętać, zanim rozpocznie się inwestycję na pełną skalę.

1. Koszty budowy sukcesywnie rosną

Utrzymanie domu kosztuje – mowa o rachunkach (np. za media), remontach czy ubezpieczeniu, które łatwo wybierzesz na stronie www.ubezpieczeniemieszkania.pl. To jednak stosunkowo niewielkie wyzwanie w porównaniu do kosztów samej budowy nieruchomości od zera. Składają się na to takie czynniki jak:

  • ograniczona dostępność materiałów budowlanych czy surowców do ich produkcji, co odbija się na dynamicznie rosnących cenach (od kilkudziesięciu do kilkuset procent rok do roku),
  • inflacja wpływająca na rosnące ceny usług fachowców,
  • wzrost kosztów kredytów hipotecznych, które są przyznawane znacznie mniej chętnie niż jeszcze rok czy dwa lata temu.

Nie chcemy Cię straszyć ani zniechęcać. Ale trzeba pamiętać, że finansowo będzie to spore wyzwanie (a przecież nie rozstrzygamy, czy posiadasz już działkę ani na jak duży dom się nastawiasz). Koszty rosną, życie staje się coraz droższe, ale mamy nadzieję, że mimo to uda się przejść do inwestycji i z sukcesem ją zrealizować. A potem zostaje już tylko „tylko” kwestia wyboru ubezpieczyciela czy inne, stałe opłaty. O tym, kto może i powinien ubezpieczyć mieszkanie, przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/kto-moze-ubezpieczyc-mieszkanie.

2. Zgłoś budowę lub uzyskaj pozwolenie

Budowa domu od podstaw kojarzy się z nawałem skomplikowanych i czasochłonnych formalności. Tymczasem w praktyce nie jest tak źle, szczególnie gdy planujesz wzniesienie domku letniskowego, a nie dużego, całorocznego budynku. Zgodnie z prawem budowlanym, jeżeli domek letniskowy ma mieć mniej niż 35 m2, a na 500 m2 działki nie stawiasz większej liczby tego typu konstrukcji niż jedna, wystarczy, że zgłosisz chęć budowy do Starostwa Powiatowego i uzyskasz tzw. milczącą zgodę, czyli urząd nie zgłosi żadnych obiekcji w określonym terminie. W innych przypadkach potrzebne jest pozwolenie na budowę.

3. Pomyśl o kosztach budowy, ale i utrzymania domu

Wspominaliśmy już o tym, że pewnym utrudnieniem w budowie domu w Beskidach są koszty produktów i usług. Niemniej jednak w dobie Internetu każdy zakup możesz dokładnie rozważyć. Weź pod uwagę, czego tak naprawdę potrzebujesz, czym charakteryzują się tańsze i droższe materiały. Szukaj oszczędności tam, gdzie to możliwe, ale i sensowne w odniesieniu do przyszłych wydatków. Przykładowo, choć materiały o lepszych właściwościach izolacyjnych są droższe, to mogą zapewnić oszczędniejsze życie codzienne na przestrzeni lat, a nawet dekad. Podobnie z inwestycjami w pompę ciepła czy fotowoltaikę – choć na starcie jest to dodatkowy wydatek, szybko przynosi pożądane korzyści.

Dlatego już na etapie planowania miej w perspektywie bliższą i dalszą przyszłość. Obejrzyj ranking ubezpieczeń domu i przekonaj się, jaki to wydatek w skali roku, a także jakie zakresy ochrony oferują poszczególne towarzystwa. Korzystaj z wiedzy i doświadczeń innych inwestorów. Sprawdzaj, porównuj, poszukuj. Nawet jeżeli osobiście nie specjalizujesz się w „budowlance”, wiele ciekawych i przydatnych informacji jest na wyciągnięcie ręki. Podobnie zresztą jak porady dotyczące ubezpieczenia Twojego wymarzonego domu, np. o odszkodowaniach za zalanie mieszkania przeczytasz na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/odszkodowanie-za-zalanie-mieszkania.

google_news