Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wyprawkowy zawrót głowy

Początek roku szkolnego i przygotowanie ucznia do nauki to niemałe wyzwanie dla rodziców. Lista niezbędnych akcesoriów jest bardzo długa i z pewnością może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli jednak odpowiednio wcześniej podejdziemy do problemu i rozplanujemy wydatki, unikniemy zbędnego stresu, a naszemu dziecku zapewnimy dobry start. Rok szkolny 2017/2018 rozpoczyna się 4 września, dlatego mamy jeszcze trochę czasu, by dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Od czego zacząć kompletowanie szkolnej wyprawki? Z pewnością od plecaka lub tornistra oraz ich całego wyposażenia. Na pierwsze lata nauki dobrze sprawdzą się sztywne i lekkie tornistry z kilkoma przegródkami i kieszeniami, które pozwolą na dobre zorganizowanie ich zawartości. Starsi uczniowie z pewnością wybiorą plecak. Wybór zarówno jednych, jak i drugich, jest bardzo duży, podobnie jak rozpiętość cenowa. Znajdziemy modne młodzieżowe plecaki i tornistry już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak stawiamy na jakość, musimy wydać około 200 zł i więcej. Wtedy jest szansa, że zakup będzie służyć nie tylko przez jeden rok szkolny.

Każdy uczeń nie obędzie się także bez piórnika, a w nim odpowiednich przyborów do pisania, oraz zeszytów. Istotnymi elementami wyprawki są również artykuły plastyczne – bloki rysunkowe i techniczne, różnego rodzaju kredki i farby, ołówki, cienkopisy, pędzle, flamastry, plastelina, kleje, nożyczki, linijki, papier kolorowy, bibuły, teczki z gumką, zszywacze, dziurkacze, gumki do gumowania, okładki na książki, ćwiczenia i zeszyty oraz wiele innych drobiazgów. Pieniądze trzeba wydać ponadto na pojemnik na drugie śniadanie, bidon na wodę, a także strój do ćwiczeń, a często także i do pływania, oraz buty na zmianę. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni element, gdyż jego znaczenie jest bardzo duże.

Obuwie, które dziecko będzie miało na nodze codziennie przez wiele godzin, powinno dbać o prawidłowy rozwój stopy – być wygodne i dobrej jakości, z „oddychających” materiałów i z antypoślizgową podeszwą. W tym przypadku naprawdę warto przemyśleć zakup i nie liczyć każdej złotówki. Odpowiednie buty bardzo ważne są także dla przedszkolaków. Pamiętajmy bowiem, że maluchy również szykują się na wrzesień i obok papci, najlepiej również o właściwościach profilaktycznych, będą potrzebować także wielu innych rzeczy. Na liście zakupów z pewnością znajduje się worek na buty, dodatkowy zestaw ubrań na zmianę, piżamka i pościel, jeśli dziecko lubi sobie pospać, strój do zajęć ruchowych, szczoteczka i pasta do zębów, a także artykuły papiernicze.

Dzieci potrzebują także zorganizowanej przestrzeni do odrabiania lekcji. Podstawowym wyposażeniem kącika do nauki, stworzonego najlepiej w pokoju ucznia, a jeśli nie ma takiej możliwości, to w innym zacisznym miejscu w domu, jest biurko. Należy pamiętać, że dziecko, szczególnie małe, nie powinno uczyć się przy zwykłym stole i na zwykłym krześle, gdyż niekorzystnie wpływa to na jego postawę. Dobrze dobrane biurko, którego wysokość jest dostosowana do wzrostu małego użytkownika, to gwarancja prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Kolejnym ważnym elementem jest wygodne krzesło biurowe, gdyż na nim nasze dziecko będzie spędzać sporo czasu. Dobre krzesło powinno odciążać kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie, zapewniać optymalną pozycję ciała, a także – dzięki mechanizmom regulującym – dopasować się do indywidualnych potrzeb dziecka.

Częstym błędem jest kupowanie krzesła czy biurka za dużego, przeznaczonego dla starszego, a nawet dorosłego, użytkownika. Taki zakup zdecydowanie nie jest rozsądny. Dobrze dobrane meble, zgodne z wymaganiami dziecka, sprzyjają nie tylko jego zdrowiu, ale także dają większy komfort i będą korzystnie oddziaływać na koncentrację podczas nauki. Wszystko to sprawi, że czas spędzony na odrabianiu lekcji będzie efektywniejszy. Sklepy meblowe oferują bardzo duży wybór biurek i pasujących do nich krzeseł. Sprzęty te są nie tylko praktyczne, ale i bardzo estetyczne – w nowoczesnych kształtach i w przyjemnej dla oka kolorystyce, z funkcjonalnymi rozwiązaniami. Dokonując wyboru warto z pewnością porozmawiać ze sprzedawcą i poprosić o radę, a także „przymierzyć” dziecko do mebli. Urządzając kącik do nauki, pamiętajmy również, aby nie rozpraszać uwagi dziecka zbyt dużą ilością gadżetów ustawionych na biurku i w jego otoczeniu. Obok lampki i przyborów szkolnych nie powinno się tam znajdować zbyt wiele przedmiotów. Ich nadmiar warto schować do szuflady czy specjalnych organizerów, a nad biurkiem umieścić na przykład półkę, na której można ustawić książki.

Ciekawe możliwości w pokoju ucznia dadzą nam także farby tablicowe, które pozwolą przekształcić wybrany fragment ściany w praktyczną tablicę do pisania i rysowania kredą. Jeśli dodatkowo, jako podkładu, użyjemy farby magnetycznej, zyskamy miejsce do przyczepiania rysunków czy notatek. Takie rozwiązanie stworzy klimat sprzyjający nauce i zabawie, bo pamiętajmy, że to również ważna sprawa. Obok książek i zeszytów, zaopatrzmy dziecko także w dostosowane do wieku gry edukacyjne, które pozwolą mu się zrelaksować i odprężyć. W wielu przypadkach to także dobry sposób na spędzenie czasu z rodzeństwem i rodzicami.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments