Wydarzenia Bielsko-Biała

Wystawa, warsztaty i wspólny posiłek w rocznicę inwazji. Możesz pomóc Ukrainie

Zdjęcia: Galeria Bielska BWA

W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA zaplanowano finisaż wystawy Dear Future vol. 2 oraz akcję pomocy. Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w warsztatach i zasiąść przy jednym stole. I, co najważniejsze, okazać wsparcie Ukrainie.

Wydarzenie to odbędzie się w sobotę, 24 lutego. Prezentowana od 24 listopada w Willi Sixta wystawa stanowi drugą odsłonę polsko-ukraińskiego projektu, który jest opowieścią o próbie kolektywnego budowania nowej, lepszej przyszłości, w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.

– 24 lutego przypada druga rocznica rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie. Zapraszamy osoby z doświadczeniem migracji oraz wszystkie osoby chcące okazać wsparcie do wspólnego spędzenia tego szczególnego dnia i spotkania się w przestrzeni polsko-ukraińskiej wystawy Dear Future vol. 2 – mówią organizatorzy.

Program przewiduje oprowadzanie kuratorskie Yulii Krivich (g. 14.00), warsztaty kulinarne Diany Khalilovej (g. 15.00) i otwartą kolację (g. 17.00).

Diana Khalilova, artystka i aktywistka z Ukrainy, rozpocznie swoje działanie od wykładu performatywnego na temat ukraińskiej sieci kuchni wolontariackich pracujących na pierwszej linii frontu. Później poprowadzi warsztat kulinarny, którego uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować banosh – tradycyjne ukraińskie danie z kukurydzy. Wieczór zakończy otwarta kolacja dla wszystkich. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych przygotowanych potraw.

Równolegle z wystawą Dear Future vol. 2 w podziemiach Willi Sixta prezentowana jest wystawa prac bielskich artystów, którzy przekazali swoje dzieła na rzecz pomocy dla Ukrainy. Artyści, którzy zdecydowali się wesprzeć działania pomocowe, brali udział w 5. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2022 roku. Część prac znalazła już swoich nabywców podczas Aukcji dla Ukrainy w sierpniu 2022 roku. Uzyskana wówczas kwota blisko 10 tysięcy złotych została przekazana organizacjom działającym w Ukrainie: Be Happy i Fundacji Dobrych Uczynków.

Obecnie na wystawie w Willi Sixta można nadal oglądać wykonane w różnych technikach prace autorstwa: Kariny Czernek, Wacława Bachmana, Inez Baturo, Igora Bryzka, Poli Harrington, Rafała Huczka, Witolda Jacykowa, Romana Jagiełki, Tomasza Jędrzejki, Michała Klisia, Antoniego Konarzewskiego, Alana Konopczyńskiego, Mariusza Kubielasa, Leszka Lubosa, Barbary Nachajskiej-Brożek, Julii Ogińskiej, Agnieszki Szczygielskiej, Lucyny Wylon i Katarzyny Zolich.

Przekazane na aukcję dzieła reprezentują różne gatunki artystyczne: malarstwo, grafikę, tkaninę i fotografię. Można je nabywać przez Fundację Galerii Bielskiej. Szczegóły pod adresem mailowym: [email protected] oraz na stronie internetowej www.galeriabielska.pl.

Zebrane środki zostaną przekazane organizacjom charytatywnym udzielającym pomocy w Ukrainie. Prace eksponowane będą do 29 lutego.

Warto wziąć udział również w zbiórce okien, która towarzyszy wystawie Dear Future vol. 2. Zbiórka, którą organizuje Galeria Bielska BWA we współpracy z Centrum Mieroszewskiego, Galerią Promocyjną i Fundacją BRDA, jest bezpośrednią kontynuacją projektu OKNO realizowanego przez Fundację BRDA od lipca 2022 roku. Zebrane okna trafiają do ukraińskich organizacji społecznych zajmujących się odbudową domów zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej BWA oraz bezpośrednio u koordynatorek akcji: Julii Ogińskiej ([email protected]) i Pauliny Darłak ([email protected]).

Źródło: Galeria Bielska BWA

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
chyba kpisz
chyba kpisz
2 miesięcy temu

Ani zł dla UPAdliny!

XD
XD
2 miesięcy temu

W imię wolności

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu
Reply to  XD

Wolności dla kogo? Dla milionów ukraińskich Rosjan, którzy po Majdanie stali pariasami, którym odmówiono nauki jezyka i pozbawiono praw wyborczych? Wolności dla wyznawców prawosławia, którym wyznaczono jedyny państwowy kościół do którego mogą należeć? Wolności dla mieszkańców Donbasu, którzy przez 8 lat czekali pod bombami na swój autonomiczny region, do utworzenia którego Ukraina się zobowiązała w Mińsku?
Ta twoja wolność oznacza niewolę innych, oznacza śmierć i zniszczenie.

możliwe
możliwe
2 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Dobra, przestań agitować bo może czasem jest inny punkt widzenia. Obyś nie musiał uciekać z kraju bo bombardują, gwałcą, rabują najeźdźcy.

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu
Reply to  możliwe

Tak jak uciekali ludzie z Donbasu? A ci co zostali żyli jak szczury w piwnicach bo Banderowcy ciągle strzelali? I tak przez 8 lat.

powiedzenie
powiedzenie
2 miesięcy temu
Reply to  Paweł

“gadaj do niej a ona dzwoni”

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu

Co wy z tą Ukrainą? Wsparcie dla kogo, dla Banderowców? 150 tys Ukraińców już zginęło w wojnie, wojnie o co? O to by Ukraina była neutralna? By szanowała europejskie standardy dotyczące mniejszości? By wykonano to do czego Ukraina się zobowiązała podpisując porozumienia mińskie?
By nie wstępowała do NATO? Ukraina tej wojny nie wygra bo nie jest w stanie, ceną za tą wojnę jest życie setek tysięcy ludzi, w imię czego pytam się.