Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Z humorem i na serio, z muzyką na żywo i eksperymentami. Teatr bez Granic!

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Teatralne święto po obu stronach Olzy zbliża się wielkimi krokami. W ramach jubileuszowego 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic w Cieszynie czeka nas prawdziwa uczta!

Festiwal rozpocznie się 30 września o 18.00 od specjalnie przygotowanej akcji Teatru Biuro Podróży z Poznania, która rozegra się na ulicach Cieszyna i przed Teatrem im. A. Mickiewicza. W tym drugim miejscu o 19.00 będzie można obejrzeć pierwszy spektakl. Będzie to „Pokora” Szczepana Twardocha w wykonaniu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 1 października o 17.00 zaplanowano premierę w Scenie Lalek Bajka w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie, który pokaże „Hobbita” Tolkiena, natomiast o 19.00 w Teatrze Cieszyńskim zobaczyć będzie można przedstawienie „Runners” w wykonaniu cieszącego się zawsze wielkim zainteresowaniem praskiego zespołu Cirk La Putyka.

2 października o 17.30 Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego zaprezentuje słynny musical „Šumař na střeše”, czyli „Skrzypka na dachu”. Tego samego dnia o 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza zagości „Yvonne”, „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza, w wykonaniu renomowanego węgierskiego teatru niezależnego Maladype, który za ten spektakl zgarnął nagrodę główną, nagrodę publiczności i za zespołową pracę aktorską na festiwalu gombrowiczowskim w Radomiu. Wyświetlane będą polskie napisy.
3 października o 17.30 w cieszyńskim teatrze będzie można zobaczyć „Swing heil!”, słowacko-czeski projekt koprodukcyjny teatrów Divadlo Pôtoň we wsi Bátovce na Słowacji i Horácke Divadlo z czeskiej Jihlavy. Oparte na faktach widowisko opowiada o młodzieżowej subkulturze miłośników jazzu i swingu w czasie II wojny światowej, w której udział był formą antyfaszystowskiego oporu. Tego dnia o 20.00 w klubie PZKO w Czeskim Cieszynie będzie można uczestniczyć w koncercie czytanym Mariusza Szczygła i grupy Res Factum. 4 października o 17.00 warto wybrać się do Domu Narodowego, gdzie wrocławski Teatr Polski w Podziemiu przedstawi adaptację powieści Jaroslava Rudiša „Aleja Narodowa”. Ciekawie zapowiada się też, nawiązujące do biografii wielkiego wynalazcy, przedstawienie „Tesla” z Pragi, podczas którego nie braknie eksperymentów na scenie. Można będzie je obejrzeć w zaolziańskim teatrze 4 października o 19.00. Następnego dnia o 17.00 w tym samym miejscu, z myślą o młodych widzach, zostaną zaprezentowane lalkowe „Příběhy malé Lupitiny Gonzáles” – „Przygody małej Lupitiny Gonazales”, grupy Loutky bez hranic z Pragi, które nawiązują do meksykańskich obrzędów Święta Zmarłych.

Organizatorzy festiwalu. Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Hołdem dla Václava Havla będzie „Protest” z warszawskiego Teatru Dramatycznego, który zostanie zagrany 5 października o 18.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza, czyli w dniu, w którym przypadają 85. urodziny czeskiego dramatopisarza i polityka, z którym Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic jest od początku związany. 6 października o 12.00 w cieszyńskim teatrze pokazana będzie zjawiskowa „Planeta Einsteina” Teatru Animacji z Poznania i Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. O 19.00 w czeskocieszyńskiej „Strzelnicy” jeden z najsłynniejszych czeskich teatrów – Husa na provazku z Brna – zaprezentuje przedstawienie „Gadžové jdou do nebe” – „Gadziowie idą do nieba”, w którym czesko-romski zespół wykonawców, z muzyką na żywo, z humorem i na serio konfrontuje publiczność ze stereotypami i ksenofobią, z jaką spotykają się Romowie w Czechach. 7 października o 17.00 w Domu Narodowym spotkać się będzie można z twórczością Jerzego Kronholda, wybitnego poety, jednego z pomysłodawców teatralnego festiwalu w Cieszynie. O 19.00 kolejna propozycja, tym razem plenerowa „Arka” w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia na cieszyńskim rynku. 8 października o 16.00 w kawiarni „Avion” odbędą się warsztaty połączone z performatywnym czytaniem bajek, w wykonaniu aktorek z teatru „MALÉhRY” z Brna. O 19.00 będzie można się wybrać do cieszyńskiego teatru na „Króla Leara” w nowatorskiej inscenizacji Anny Augustynowicz.

Szczególnym wydarzeniem będzie – 9 października o 17.30 – premiera „Balladyny” w reżyserii Bogdana Kokotka, którą Scena Polska, zasłużona polska placówka teatralna działająca poza granicami kraju, świętuje swoje 70-lecie. O 20.00 w „Strzelnicy” przedostatnie festiwalowe wydarzenie – „Pozemšťan” („Ziemianin”), autorski spektakl Pavol Seriša, szalona historia kosmity, który pragnie zostać Ziemianinem. Jubileuszowy festiwal zamyka koncert wokalisty jazzowego, Wojciecha Myrczka, 10 października o 18.00 w Domu Narodowym, podczas którego ogłoszone zostaną również wyniki festiwalu i dowiemy się, kto w tym roku zasłużył na Złamany Szlaban. Festiwal to także spotkania, dyskusje czy wystawy, m.in. „Antikody” w salach Domu Narodowego, wiersze wizualne tworzone przez Václava Havla, oraz prace współczesnego słowackiego malarza i plakacisty Marka Ormandika.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ada
Ada
2 lat temu

Bielskie teatry nie mają nic do zaproponowania? Gdzie Banialuka ( jest teatr Animacji z Poznania, jest Kubuś z Kielc…)