Wydarzenia Cieszyn Oświęcim

Z kamerą wśród ptaków

Fot. Marcin Karetta

Jest bardzo rzadkim gatunkiem czapli. Gniazduje jedynie pomiędzy Skoczowem a Oświęcimiem, na obszarach objętych „Naturą 2000”. To ptak bardzo tajemniczy – w dzień ukrywa się w gęstych zaroślach i najchętniej opuszcza je dopiero po zmroku. Ślepowron, który swoją nazwę zawdzięcza właśnie nocnemu trybowi życia, znalazł się w centrum zainteresowania badaczy przyrody i instytucji ją chroniących.

Dzięki wsparciu m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wraz z Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na Rzecz Ziemi realizuje projekt, w którym ślepowron odgrywa główną rolę. Jego celem jest ochrona i poprawa stanu siedlisk ptaków wodno-błotnych, w tym właśnie ślepowronów i rybitwy rzecznej – gatunków gniazdujących kolonijnie na wyspach.

– Jednym z zadań w projekcie jest przeprowadzenie badań polegających na identyfikacji miejsc żerowania ślepowronów, co pomoże w przyszłości skuteczniej chronić ten gatunek. Dotąd nie rozpoznano dokładnie siedlisk żerowiskowych ślepowrona w okresie lęgów i w okresie polęgowym, do momentu rozpoczęcia wędrówki na zimowiska. Również nie są znane preferencje żerowiskowe młodych ptaków – w okresie między wylotem z gniazda, a rozpoczęciem wędrówki na zimowiska – wyjaśnia Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Fot. Piotr Rymarowicz

Ornitologom udało się nakręcić filmy przedstawiające monitoring gniazd ślepowrona na jednej z wysp w regionie oraz samego ślepowrona w okresie wysiadywania jaj i podczas żerowania. Zostały one nagrane w Dolinie Górnej Wisły – w okolicach Skoczowa, Zatora i Jeziora Goczałkowickiego. Można je oglądać tutaj i tutaj.

google_news