Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zabieg Credego – na czym polega?

Czy należy obawiać się zabiegu Credego?

Niezwykły moment narodzin bywa stresujący. Przeciągający się czasem poród zmęczy przyszłych rodziców nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Zaraz po narodzinach położone wraz lekarzem znajdującym się na sali, przechodzą do rutynowych zabiegów. Jednym z nich jest zabieg Credego. Na czym on właściwie polega?

Terminy medyczne bywają dla wielu niezrozumiałe. Dlatego też warto w trakcie ciąży poszerzać wiedzę nie tylko na temat tego procesu do momentu rozwiązania, ale dowiedzieć się także wszystkiego na temat tego, co wydarzy się zaraz po narodzinach. Przyszli rodzice bogatsi w wiedzę w tym zakresie będą o wiele spokojniejsi i zrozumieją, czemu personel medyczny przedsięwziął określone działania w stosunku do noworodka.

Zanim niepotrzebnie wpadniesz w panikę

Osoby będące po raz pierwszy raz rodzicami słusznie mają pewne obawy co do samego przebiegu ciąży oraz pierwszych chwil po narodzeniu. Emocje towarzyszące tym dniom powodują, że gdzieś na dalszy plan spada w pełni racjonalne myślenie. To powoduje np. wystraszenie świeżo upieczonych rodziców, kiedy ich dziecku nagle zakrapiane są czymś oczy.

Wspomniane działanie nie jest przypadkowe, ani też niczym specjalnie rzadkim. Czynności z tym związane są nazywane zabiegiem Credego. Wykonuje się go do dziś nieprzerwanie od 1880 roku. Słuszność podejmowania tego rodzaju działań ma swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Dlatego też warto zdać się na doświadczenie personelu medycznego.

Carl Crede był niemieckim lekarzem żyjącym w XIX wieku. To jego odkrycie przyczyniło się do zmian w zakresie porodów. Prowadzone przez niego badania dotyczyły m.in. kwestii związanych z rzeżączkowym zapaleniem spojówek. Wspomniany specjalista zapragnął przedsięwziąć czegoś, co pozwoliłoby zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom.

Obawy nieco na wyrost

Dokonania Credego zostały z czasem wprowadzone powszechnie do okołoporodowych standardów medycznych. Cały proces polega na zakropieniu oczu specjalnym roztworem azotanu srebra. Istotne jest to, by nie przemywać ich potem solą fizjologiczną, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do stopniowego wytracania się chlorku srebra.

Wokół samego zabiegu Credego narodziło się wiele mitów. Wszelkie kontrowersje są nieuzasadnione, bo nie mają podstaw naukowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzice nie mogą odmówić jego wykonania, co niektórzy uważają za coś niedopuszczalne. Najważniejsze jest jednak dobro dziecka i nie ma sensu z tym polemizować.

Wszelkie obawy znikną, kiedy dowiemy się, na czym faktycznie polega zabieg Credego. W tym celu najlepiej sięgnąć do fachowej literatury. Pomocne w rozszerzeniu wiedzy na ten temat będą artykuły specjalistyczne dostępne w sieci. Pamiętajmy jedynie, by korzystać ze sprawdzonych źródeł, które pozwolą nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przyszli powinni od początku ciąży poszerzać wiedzę na temat ciąży, porodu i tego, co nastąpi bezpośrednio po nim. Tylko w ten sposób zyskają spokój, gdyż będą w pełni świadomi zachodzących na wybranych etapach procesów. To skuteczny sposób na uniknięcie niepotrzebnych nerwów.

google_news