Wydarzenia Cieszyn

Zabłocie: Nieprzerwanie od 110 lat!

Fot. UM Strumień

110 lat minęło od powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabłociu. Swój jubileusz zabłoccy strażacy świętowali wyjątkowo hucznie. A największym prezentem był nowy wóz ratowniczo-gaśniczy.

Obchody zainaugurowała msza święta w miejscowym kościele. Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie i oficjalne przekazanie jednostce nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jest to pojazd na podwoziu VOLVO z napędem 4×4. Samochód służy jednostce już od 2020 r., jednak z uwagi na obostrzenia związane z pandemią uroczystość przekazania samochodu została odłożona w czasie. Zakup pojazdu został sfinansowany nie tylko z budżetu strażackiego, ale także gminy Strumień oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz województwa śląskiego.

Jubileusz był ponadto doskonałą okazją, aby uhonorować medalami i odznaczeniami wszystkich zasłużonych dla jednostki OSP w Zabłociu za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Hieronim Dziędziel i Janusz Wróbel. Paweł Janny, Tomasz Janota oraz Sebastian Waloszczyk zostali uhonorowani srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa, a Krystian Gabryś, Dariusz Gabzdyl, Sławomir Krzempek, Michał Szczypka oraz Anna Wróblewska brązowymi medalami.

Decyzją Zarządu Powiatowego Odznaką Strażak Wzorowy zostali odznaczeni druhowie: Mateusz Papkoj, Łukasz Papkoj. Odznaki za Wysługę Lat powędrowały do: Ryszarda Krzempka (35 lat), Andrzeja Szweblika (35 lat), Hieronima Dziędziela (35 lat), Łukasza Pilarza (20 lat), Pawła Jannego (20 lat). – Dzień jubileuszu akcentuje potrzebę ogromnego szacunku oraz wdzięczności dla tych, którzy tworzyli historię jednostki i tych, którzy obecnie kontynuują ich dzieło. W tym uroczystym dniu dziękujemy Wam Szanowni Strażacy – Ochotnicy za tą codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa. Zmieniają się czasy i ludzie, ale co ważne niezmienne pozostają: strażacki zapał, gotowość i strażackie gorące serca – mówiła burmistrz Strumienia Anna Grygierek. Wydarzenie zakończył festyn przy Chacie Nad Zalewem.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dziwaczność trwa
dziwaczność trwa
1 miesiąc temu

Jaki ten budżet strażacki był przy zakupie samochodu, że wymieniono na pierwszym miejscu? Nadal składka na zakup auta z wielu źródeł, a zapewne dotacja jest największym udziałem. Musieli strażacy poczekać 2 lata na odznaczenia czy medale też otrzymali wcześniej jak auto.?