Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

„Zakazane dzieci” w Banialuce. Wyjątkowi twórcy o najmłodszych

Teatr Lalek Banialuka przypomni wielkiego pedagoga Janusza Korczaka, realizując projekt „Banialuka, Korczak, Dom”. Do jego stworzenia zaproszono wyjątkowych artystów: dramatopisarza Artura Pałygę, reżyserkę Annę Augustynowicz i kompozytora Jacka Wierzchowskiego. Dzięki temu powstał, napisany specjalnie dla Banialuki, dramat Artura Pałygi „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”.

„Czy znajdziecie na świecie istotę słabszą, biedniejszą, więcej zdaną na łaskę otoczenia, bardziej potrzebującą litości, serca i opieki niż dziecko?” – pisał Jean-Jacques Rousseau i dodawał: „Natura chce, by dzieci były dziećmi, zanim zostaną ludźmi”. Wiele lat później Janusz Korczak odwrócił ten pogląd, pisząc: „Nie ma dzieci, są ludzie”.

I to właśnie do postaci Janusza Korczaka nawiąże Banialuka podczas wydarzenia „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”, prezentowanego w formie czytania performatywnego. Premierę zaplanowano 21 listopada o 18.00 na „Scenie na Piętrze” Teatru Banialuka. Choć zaproszenia na spektakl, przeznaczony dla widzów od 15 lat, mają charakter odpłatny, to koszt wyniesie symboliczne 2 złote.

W obsadzie znalazł się cały zespół artystyczny teatru: Małgorzata Bulska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Marta Popławska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski. To będzie także uczta muzyczna. Na klarnetach zagra bowiem Marcin Żupański, a na wiolonczeli Michał Koziński. Po spektaklu zaplanowano dyskusję z twórcami, której gościem specjalnym będzie Barbara Sochal, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a jej moderatorem Janusz Legoń, krytyk teatralny.

W kolejnym sezonie artystycznym na podstawie tego tekstu powstanie przedstawienie o dzieciach bez domu, nikomu niepotrzebnych, zakazanych. Ten bolesny temat Artur Pałyga przedstawia w swej sztuce bardzo współcześnie i prosto, zmuszając odbiorcę do zajęcia własnego stanowiska. Nie redukuje Korczaka do roli heroicznego bohatera, który wybrał drogę śmierci, ale pokazuje nam jego uwrażliwienie na potrzeby dziecka, na prawo do szacunku, do niewiedzy, lęku i łez, do wyrażania swoich uczuć i do szczęścia. Wedle Pałygi sens historii Korczaka zawiera się w tym, że sztuką jest nie tylko umrzeć z dziećmi – sztuką jest z dziećmi żyć i przyjmować na siebie trud uczenia ich miłości, także wtedy, gdy młode serca przepełnia ból i strach, gdy rodzi się nienawiść. I uczyć się języka, jakim mówią dzieci, bez względu na kolor skóry i pochodzenie.

To wyjątkowe wydarzenie artystyczne jest realizowane przez Banialukę w ramach zadania „Banialuka, Korczak, Dom”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. Patronat medialny objęły: Dziennik Teatralny, TVP Katowice, Radio Katowice, Kronika Beskidzka i portal beskidzka24.

google_news
Studio_projektowe_d