Już od dziś, przez najbliższy weekend, czeka na gości niezliczona moc atrakcji w ramach Wiślańskich Nocy Muzeów.
W tym roku Noc Muzeów przypada w terminie 18-19 maja. W Wiśle postanowiono wydłużyć to wyjątkowe wydarzenie i organizatorzy zapraszają nie na noc, a noce muzeów, które będą trwały od 17 do 19 maja.
To aż 16 placówek biorących udział w tym wydarzeniu, które oprócz swoich stałych wystaw, przygotowały dla odwiedzających liczne atrakcje. Podczas Wiślańskich Nocy Muzeów będzie można m.in. zobaczyć wnętrze Zapory Wodnej na Jeziorze Czarniańskim, zagrać w rodzinną grę terenową, spotkać cesarza Franciszka Józefa, spróbować upiec i zdegustować świeżo pieczonego placka z blachy popijanego herbatą z zielin, czy zaglądnąć w zakamarki rezydencji prezydenta.
– To wydarzenie z roku na rok przybiera na sile, udaje się włączać w akcję coraz większą ilość placówek i zachęcić do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w Wiśle, coraz większą liczbę turystów, jak i samych mieszkańców. Niezmiernie mnie to cieszy, bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Mamy w Wiśle miejsca, muzea związane z tradycją, kulturą, folklorem, ale i te, które poruszają zupełnie odmienną tematykę, jak np. Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.
Z pewnością będą to dwie noce pełne wyjątkowych wrażeń i doświadczeń, niespotykanych podczas standardowego zwiedzania.
– Warto podkreślić, że Wiślańskie Noce Muzeów, to nie tylko zwiedzanie stałych i czasowych wystaw dostępnych w poszczególnych placówkach, ale i bogata oferta warsztatów, możliwość zagrania w gry terenowe w niestandardowych przestrzeniach, takich jak np. Miejska Bibliotek Publiczna im. J. Śniegonia. To również zwiedzanie przez smakowanie, czyli poznawanie historii nie tylko tej pisanej i mówionej, ale i tej przekazywanej poprzez smak i zapach oraz wiele, wiele innych atrakcji – zachęca Anna Łupieżowiec, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.
Placówki biorące udział w Wiślańskich Nocach Muzeów:
- Rezydencja Prezydenta RP- Zamek w Wiśle,
- Zapora Wodna na Jeziorze Czerniańskim,
- Pałacyk Myśliwski Habsburgów,
- Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”
- Wiślańskie Centrum Kultury,
- Centrum Edukacji Ekologicznej,
- Miejska Bibliotek Publiczna im. J. Śniegonia,
- Habsburska Osada Gospodarcza „u Początków Wisły”,
- Galeria „U Dziadka”,
- Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. Ppłk. A. Pilcha,
- Galeria „U Niedźwiedzia” Stowarzyszenia Grupa Twórców Wiślanie,
- Muzeum Narciarstwa,
- „Stolica Pradziadków” – Muzeum Kuchni regionalnej,
- Browar Wisła,
- Galeria Figur Czekoladowych w cukierni „U Janeczki”,
- Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego.