Oddział Otolaryngologiczny w Szpitalu Śląskim w Cieszynie ma się dobrze – zapewniał dziś na konferencji prasowej Mieczysław Szczurek, starosta powiatu cieszyńskiego. Poinformował, że oddział działa i wciąż przyjmuje pacjentów. Co więcej oddział nie jest przeznaczony ani do likwidacji, ani do zawieszenia.
W czerwcu do burmistrz Cieszyna, Gabrieli Staszkiewicz zostało wysłane pismo podpisane przez prof. dr hab. n. med. Wojciecha Ścierskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie otolaryngologii oraz prof. dr hab. n. med. Macieja Misiołka, kierownika Klinicznego oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Zabrzu, którzy wyrazili zaniepokojenie sytuacją oddziału.
“Pacjenci odsyłani są ze szpitala do innych ośrodków na terenie Śląska często oddalonych dziesiątki kilometrów. Dotyczy to zarówno chorych zgłaszających się do szpitala celem wykonania zabiegu planowanego (m.in. usunięcia migdałków podniebiennych, operacja plastyczna przegrody nosa), jak i chorych w stanach nagłych (krwawienie z nosa, krwawienie z gardła, krwawienie z ucha, duszność krtaniowa, stany po urazach głowy i szyi, ropne powikłania na szyi, ból i zatkanie ucha i wiele innych). Przede wszystkim jednak sytuacja dotyczy grupy pacjentów nowotworowych, jaką są chorzy, którzy wymagają diagnostyki i/lub leczenia w trybie pilnym” – czytamy w piśmie wysłanym do Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
Urząd Miejski w Cieszynie wysłał pismo do wszystkich włodarzy gmin i miast powiatu cieszyńskiego, a także Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Ewa Herman, rzecznik prasowa Szpitala Śląskiego w Cieszynie poinformowała, że “ZZOZ w Cieszynie absolutnie nie zlikwidował (nawet nie rozważał możliwości zawieszenia działalności) Oddziału otolaryngologicznego. Wręcz przeciwnie zagwarantował nawet pismem z dnia 5 czerwca Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Nr 2 w Jastrzębiu- Zdroju zabezpieczenie pacjentów tegoż szpitala w okresie od 05.06.2023r. do dnia 04.09. 2023r. t.j. w okresie zawieszenia przez tenże szpital, a nie przez ZZOZ w Cieszynie, ich oddziału otolaryngologicznego. Zdziwienie i oburzenie zatem budzi fakt, iż ta okoliczność nie jest znana Konsultantowi Wojewódzkiemu ds. Otolaryngologii, a Panowie Profesorowie bez sprawdzenia, przekazują nieprawdziwe informacje do Burmistrza Miasta Cieszyna o zamknięciu Oddziału otolaryngologicznego w naszym Szpitalu” – napisała Ewa Herman i dodała, że obecnie dyrekcja ZZOZ w Cieszynie wszczęła jedynie procedurę likwidacji Oddziału pediatrycznego, natomiast nie rozważa na dzień dzisiejszy zawieszenia czy zamknięcia innych komórek organizacyjnych.
– Oddział Otolaryngologiczny funkcjonował, funkcjonuje i będzie funkcjonował w taki sam sposób jak do tej pory. Co więcej przejmie część obowiązków oddziału w Jastrzębiu Zdroju, który początkiem czerwca został zawieszony – podkreślał Mieczysław Szczurek, starosta powiatu cieszyńskiego.
– Oddział Otolaryngologiczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie ma się bardzo dobrze. Mamy wsparcie ze strony dyrekcji – podkreślał Rafał Jękot, ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpital Śląskiego w Cieszynie. Tylko w tym roku lekarze wykonali około 400 zabiegów w znieczuleniu ogólnym, 17 dużych zabiegów, 21 zabiegów onkologicznych oraz udzielili przeszło 2700 porad laryngologicznych w szpitalu. 70 proc. pacjentów oddziału przyjmowanych jest spoza terenu powiatu cieszyńskiego. – Jesteśmy dumni z tego oddziału – deklarował dr Rafał Jękot.
SUPER ODDZIAŁ.
W 2019 roku podczas pandemii miałem zabieg na przegrodę w poniedziałek w środę do domu po 8 dniach wyciągnięto szwy.Super załoga na czele z ordynatorem.Ne byłem pacjętem z pow.cieszyńskiego.Pozdrawiam załogę.
Korzystałem w nie dawnym okresie z usług tej placówki. Na sorze podejście bardzo pozytywne tylko że problem w tym iż w weekend nie ma lekarza z otolaryngologi. Przynajmniej ja tak trafiłem… W ten dzień lekarz z innego oddziału mial pod opieką oddział otolaryngologiczny. A późniejsze próby dostania się na wizytę do poradni to już zostawię beż komentarza. Totalna tragedia…
Ordynator wraz ze Starostą twierdzą, że oddział ma się dobrze. Najpewniej w kawałku pracy służby zdrowia
Może by tak lekarze z laryngologii zaczęli dyżurować albo częściej przyjeżdżać konsultować chorych a nie odsyłać do szpitala wojewodzkiego w Bielsku-białej. Fajnie jest pracowac w szpitalu i nie dyżurować. Niech niewolnicy z chirurgii na tym samym pietrze się martwią
W tym roku na Śląsk przyznano 1 miejsce na laryngologię. Byskawiczne tempo radzenia sobie z dostępem do tych lekarzy w naszym województwie.
Niestety Szpital Śląski powoli się zwija, lekarze uciekają, rezydenci czekają na zakończenie stażu i uciekają jak najdalej od szpitala.
Dyrekcja po prostu sobie nie radzi, czas na zmiany.
Przybylo pacjentow z Cieszyna i okolic w Zabrzu. Dlaczego?
Aha, jest sukces, tyko zamykany jest oddział pediatryczny.. Co pacjenci na to, którzy są głównie zainteresowani?