Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Żarówki samochodowe H1, H4, H7 i wiele innych. Co oznaczają skróty i jak wybrać najlepsze modele?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo żarówek samochodowych. Liczne oznaczenia i różnorodność produktów sprawiają, że wielu kierowców ma problem z wyborem odpowiednich modeli. Wyjaśniamy zatem, co oznaczają najczęściej stosowane skróty i jakie żarówki wybrać do najważniejszych reflektorów. Przyglądamy się również kwestii zakupu żarówek przez internet. Czy to dobry pomysł?

Żarówki halogenowe wciąż najpopularniejsze

W ofercie producentów żarówek pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, jednak wciąż zdecydowanie dominują modele halogenowe. To one są najczęściej wykorzystywane w światłach mijania i drogowych, czego dowodem jest choćby ich dominacja w ofertach sklepów internetowych – https://www.ucando.pl/k/zarowki/U1702. Najczęściej wykorzystuje się dzisiaj żarówki:

  • H1,
  • H4,
  • H7.

Różnice pomiędzy żarówkami oznaczonymi literą H dotyczą liczby żarników oraz ich kształtu. Otóż w żarówce H1 znajduje się tylko jeden żarnik o standardowej budowie. Pod względem budowy model H7 jest taki sam. Jest to po prostu nieco udoskonalona wersja starszej żarówki H1. Ze względu na 1 żarnik w żarówce, aby zastosować model H1 lub H3 do świateł mijania oraz drogowych, konieczne jest wykorzystanie dwóch żarówek na każdą stronę. Inaczej jest w przypadku żarówek H4. W tym przypadku każda żarówka posiada dwa żarniki, przez co wystarczy jeden model, aby obsłużyć oba typy świateł.

Pozostałe propozycje żarówek

Jeśli chodzi o światła mijania i drogowe, alternatywę dla halogenów stanowią lampy ksenonowe i LED. Oba rodzaje wymienionych żarówek słyną z wysokiej jakości światła oraz długowieczności. Dlaczego zatem nie zastąpiły halogenów? Powodów jest kilka. Jeśli chodzi o ksenony, problemem jest wysoka cena. Lampa ksenonowa może być nawet kilkukrotnie droższa od halogenu. Jednocześnie wielu kierowców nie dostrzeże różnicy w działaniu świateł, zwłaszcza jeśli głównie poruszają się samochodami po mieście i to w ciągu dnia. Światła LED są nieco tańsze, jednak dotyczy ich inny problem, wspólny zresztą z lampami ksenonowymi. Otóż montaż tego typu świateł może być bardzo trudny. Najczęściej wymaga demontażu licznych elementów i tak naprawdę trudno przeprowadzić wymianę samodzielnie, bez pomocy fachowca.

Czy warto kupować żarówki w internecie?

Decydując się na zakup żarówek w internecie, można bardzo wiele zaoszczędzić. To pierwsza zaleta, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Po pierwsze ceny w sieci są zwykle po prostu niższe. Po drugie, często można trafić na atrakcyjne promocje. Poza tym w internecie działa bardzo wiele sklepów, co sprawia, że wystarczy chwila, aby znaleźć dany produkt w najlepszej możliwej cenie.

Niewątpliwie duży wybór produktów to kolejny argument, przemawiający na korzyść kupowania żarówek samochodowych w internecie. W największych sklepach, takich jak wspomniane wcześniej Ucando, można znaleźć wszelkiego rodzaju żarówki do każdego reflektora i lampy. Co więcej, w asortymencie znajdują się propozycje od wielu, różnych producentów.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronson
Bronson
1 miesiąc temu

To w takim razie jak wybrać najlepsze modele?

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 miesiąc temu
Reply to  Bronson

Tu nie chodzi aby wskazać jak wybrać najlepsze modele ale aby zarekomendować konkretny sklep.