Kultura i rozrywka Żywiec

Zarzecze: Boże Narodzenie w Beskidach

Fot. Paweł Szczotka

Przez cztery dni w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu trwały zimowe warsztaty o tematyce obrzędowej rozpoczynające cykl działań „Boże Narodzenie w Beskidach”.

To coroczna impreza, którą organizuje Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu przy współudziale Miejskiego i Gminnych Ośrodków Kultury oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Główny cel to zachowanie od zapomnienia zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W naszych zimowych warsztatach folklorystycznych uczestniczyły dzieci z całego powiatu żywieckiego. W czasie zajęć przygotowywaliśmy wspólnie dekoracje świąteczne w tym łańcuchy, zabawki, bibułkowe bombki, szyszki choinkowe, a także papierowe koszyczki na orzechy oraz plastykę obrzędową. Uczestnicy tegorocznych warsztatów mogli nauczyć się również wykonywania tradycyjnego rekwizytu obrzędowego „światu” z opłatka czy „gwiazdy kolędniczej” – mówi Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, który sam osobiście zdradzał dzieciom i młodzieży tajniki tworzenia między innymi gwiazdy.

Część praktyczna warsztatów poprzedzona była krótkim wykładem na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, który poprowadziła Barbara Rosiek, etnograf z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Instruktorzy prowadząc zajęcia starali się przede wszystkim przekazać i nauczyć technik i sposobów zdobienia czy też wykonywania tradycyjnych rekwizytów obrzędowych, ozdób świątecznych ze słomy, bibuły z opłatków, a także opowiadali o zwyczajach świątecznych – dodaje dyrektor Mirosław Dziergas, który w ostatnim dniu na zakończenie wraz z częścią instruktorów śpiewająco “zakolędował”.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments