Wydarzenia Sucha Beskidzka

Zaskakujący zwrot akcji z budżetem obywatelskim w Jordanowie

Urząd Miasta Jordanowa. Fot. Paweł Szczotka

Totalne zaskoczenie w Jordanowie, gdzie zmieniono zwycięzcę głosowania w budżecie obywatelskim.

23 września Urząd Miasta Jordanowa ogłosił wyniki w głosowaniu w budżecie obywatelskim. Z podanej informacji wynikało, że w oddano 983 głosy, z czego ważnych było 677, a nieważnych 306.

Do urn ustawionych w punktach do głosowania wrzucono w sumie 958 kart. Po weryfikacji stwierdzono nieważność 305 głosów, ważnych głosów oddano 653. Ponadto w głosowaniu internetowym ważnych głosów było 24, a nieważnych 1 – informowali urzędnicy.

W głosowaniu wygrał projekt „JASKÓŁKA” miejscem spotkań, rekreacji, wypoczynku i aktywności jordanowskich seniorów oraz społeczności lokalnej – etap I roboty budowlano ziemne”, który otrzymał 474 głosy. Z kolei na drugi projekt „Poprawa jakości życia mieszkańców Jordanowa poprzez remont i podniesienie atrakcyjności drogi, prowadzącej na górę Przykiec Krętą ścieżką poprzez las” głosowało 203 mieszkańców.

Samorządowcy stwierdzili, że zwyciężył projekt „Jaskółka”, który ma kosztować 60 tysięcy złotych.

Tymczasem wczoraj (8 października) Urząd Miasta poinformował o… zmianie wyników!

W związku ze znaczną ilością głosów uznanych przez Zespół Koordynujący Budżet Obywatelski dla Miasta Jordanowa na rok 2022 jako nieważne, burmistrz Andrzej Malczewski zwrócił się o opinię prawną co do oceny ważności tych głosów. Zgodnie z otrzymaną opinią prawną dot. oceny ważności głosów oddanych w głosowaniu stwierdza się, że „w instrukcji wypełniania karty nie wskazano w jaki sposób (odręcznie czy cyfrowo bądź techniką zwielokrotniania) postawić X w kolumnie wybór, mowa jest jedynie o „postawieniu znaku. Nie ma jednoznacznych podstaw do stwierdzenia nieważności głosu w przypadku postawienia znaku X w polu wybór w formie innej niż własnoręczna, o ile spełnione są wszystkie przesłanki ważności głosu określone w § 15 pkt. 2 Regulaminu oraz instrukcji zawartej na karcie”. Biorąc pod uwagę powyższe zespół koordynujący uznaje 290 głosów oddanych na zadanie „Poprawa jakości życia mieszkańców Jordanowa poprzez remont i podniesienie atrakcyjności drogi, prowadzącej na górę Przykiec Krętą ścieżką poprzez las” za ważne. Tym samym zwycięskim projektem jest ten projekt. Za zaistniałą sytuację przepraszamy autorów projektów i osoby głosujące. Aby wyeliminować ewentualne wątpliwości przy ocenie ważności głosów w latach kolejnych planuje się dokonać stosownych zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego tak aby zasady przeprowadzania głosowania zapewniały równość, jednoznaczność i bezpośredniość głosowania – brzmi komunikat Urzędu Miasta.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
15 dni temu

Codziennie jeden nowy komentarz, podszywacze uczcie się jak epatować wiedzą która tryska z mojego muzgó.

Hermenegilda
Hermenegilda
17 dni temu

Trzeba się zwracać przez burmistrza i płacić za opinię prawną… bo instrukcja była nieprecyzyjna, deliberować jak znak został postawiony poprawnie a jak nie? “Czapka” i kamyki białe, czarne – umiano dawno.

Monika
Monika
18 dni temu

Wiocha

Hermenegilda
Hermenegilda
18 dni temu

W Jordanowie uczą się co to jest reasumpcja. A nie można się nauczyć, że głosowanie należy uznać za nieważne?