Wydarzenia Cieszyn

Zebrzydowice: Burzliwe spotkanie w sprawie szybu

Wczoraj w Urzędzie gminy Zebrzydowice odbyło się spotkanie z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko planom budowy w ich miejscowości szybu wentylacyjnego.

Przypomnijmy tylko, że  Jastrzębska Spółka Węglowa, otrzymała koncesję, na wydobycie węgla kamiennego i metanu ze złoża „Bzie Dębina 1 – Zachód” położonego na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gmin Zebrzydowice i Pawłowice. Wedle szacunków, pod ziemią znajduje się 71,5 mln ton cennego surowca. Złoże będzie eksploatowane wraz ze złożem „Bzie-Dębina 2-Zachód” przez nowo budowaną kopalnię Bzie-Dębina w Jastrzębiu-Zdroju. W Zebrzydowicach planowana jest budowa szybu wentylacyjnego w rejonie ulic Poziomkowej i Słowiczej.

Inwestycja w gminie wzbudza ogromne emocje. Zwłaszcza, że szyb ma stanąć w pobliżu domów mieszkalnych, w rejonie ścieżki rowerowej. Mieszkańcy obawiając się skutków planowanej budowy tłumnie przybyli na spotkanie ze spółką, aby przekonać władze JSW do zmiany lokalizacji szybu. Do kompromisu jednak nie doszło. Kolejne spotkanie ma odbyć się 12 grudnia.

Zdjęcia: Katarzyna Lindert-Kuligowska

8
Skomentuj

avatar
6 Komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
8 Komentarzy
ZbyszekhanysE_mildoktorAlicja Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hanys
Gość
hanys

Wszystko zależy jaki to będzie szyb,jak wdechowy to spoko,a jak wydechowy,to trochę gorsze powietrze sie zrobi w okolicy.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Szyby wentylacyjne raczej zawsze są wydechowe

doktor
Gość
doktor

Cała hipokryzja panstwa polskiego.Zakazują np.w Małopolsce spalać węgięl,w woj.śląskim też to nastąpi To się pytam po co szyb nowe kopalnie itp.Jeszcze jedno to do Lemingów co zaglądają po kominach jaki dym leci czyczarny czy troche za czarny drony puszczaja i****i i to sąsiad na sąsiada,a państwo was rucha .Walczcie o dotacje do gazu a nie o dotacje do pieców

E_mil
Gość
E_mil

Przecież JSW wydobywa węgiel koksujący dla hutnictwa ,a nie energetyczny dla ogrzewania.

Alicja
Gość
Alicja

Najlepiej robić problem z niczego a szyb i tak powstanie dziadki mogą sobie tam rozmawiać przy kawce tam wnuki bawić!!

Misio
Gość
Misio

Ciekawe czy tak protestowali jak Morcinka zamykali tego to nie pamiętają

🐜
Gość
🐜

Większość na sali to emerytowani górnicy z 6 z przodu i się burzą. Jak oni ryli pod czyimś mogło być, masakra.

NN
Gość
NN

Tłumnie też ruszyli z podaniami o pracę.