Wydarzenia Cieszyn

Zebrzydowice: Burzliwe spotkanie w sprawie szybu

Wczoraj w Urzędzie gminy Zebrzydowice odbyło się spotkanie z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko planom budowy w ich miejscowości szybu wentylacyjnego.

Przypomnijmy tylko, że  Jastrzębska Spółka Węglowa, otrzymała koncesję, na wydobycie węgla kamiennego i metanu ze złoża „Bzie Dębina 1 – Zachód” położonego na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gmin Zebrzydowice i Pawłowice. Wedle szacunków, pod ziemią znajduje się 71,5 mln ton cennego surowca. Złoże będzie eksploatowane wraz ze złożem „Bzie-Dębina 2-Zachód” przez nowo budowaną kopalnię Bzie-Dębina w Jastrzębiu-Zdroju. W Zebrzydowicach planowana jest budowa szybu wentylacyjnego w rejonie ulic Poziomkowej i Słowiczej.

Inwestycja w gminie wzbudza ogromne emocje. Zwłaszcza, że szyb ma stanąć w pobliżu domów mieszkalnych, w rejonie ścieżki rowerowej. Mieszkańcy obawiając się skutków planowanej budowy tłumnie przybyli na spotkanie ze spółką, aby przekonać władze JSW do zmiany lokalizacji szybu. Do kompromisu jednak nie doszło. Kolejne spotkanie ma odbyć się 12 grudnia.

Zdjęcia: Katarzyna Lindert-Kuligowska

navigate_before
navigate_next

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hanys
hanys
1 rok temu

Wszystko zależy jaki to będzie szyb,jak wdechowy to spoko,a jak wydechowy,to trochę gorsze powietrze sie zrobi w okolicy.

Zbyszek
Zbyszek
1 rok temu
Reply to  hanys

Szyby wentylacyjne raczej zawsze są wydechowe

doktor
doktor
1 rok temu

Cała hipokryzja panstwa polskiego.Zakazują np.w Małopolsce spalać węgięl,w woj.śląskim też to nastąpi To się pytam po co szyb nowe kopalnie itp.Jeszcze jedno to do Lemingów co zaglądają po kominach jaki dym leci czyczarny czy troche za czarny drony puszczaja i****i i to sąsiad na sąsiada,a państwo was rucha .Walczcie o dotacje do gazu a nie o dotacje do pieców

E_mil
E_mil
1 rok temu
Reply to  doktor

Przecież JSW wydobywa węgiel koksujący dla hutnictwa ,a nie energetyczny dla ogrzewania.

Alicja
Alicja
1 rok temu

Najlepiej robić problem z niczego a szyb i tak powstanie dziadki mogą sobie tam rozmawiać przy kawce tam wnuki bawić!!

Misio
Misio
1 rok temu

Ciekawe czy tak protestowali jak Morcinka zamykali tego to nie pamiętają

🐜
🐜
1 rok temu

Większość na sali to emerytowani górnicy z 6 z przodu i się burzą. Jak oni ryli pod czyimś mogło być, masakra.

NN
NN
1 rok temu

Tłumnie też ruszyli z podaniami o pracę.