Wydarzenia Cieszyn

Zebrzydowice: Stanowcze “nie” dla szybu

– To się w głowie nie mieści! – tak sprawę planowanej budowy szybu wentylacyjnego w gminie Zebrzydowice komentują jej mieszkańcy. Mało kto bowiem wierzył, że ruszy drążenie kopalnianego szybu tuż obok osiedla domów jednorodzinnych oraz rowerowej ścieżki. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim skutków planowanej inwestycji. Utworzyli więc Komitet Społeczny „Ekologiczna Przyszłość”, aby przekonać Jastrzębską Spółkę Węglową do zmiany lokalizacji inwestycji.

Lucyna Mospan, mieszkanka ulicy Słowiczej w Zebrzydowicach i członkini Komitetu Społecznego „Ekologiczna Przyszłość”, pokazała dziennikarce miejsce, gdzie ma powstać kopalniana infrastruktura. To zielony zagajnik w rejonie ulic Poziomkowej i Słowiczej, tuż obok Żelaznego Szlaku Rowerowego, który łączy pięć gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice. – Prawdopodobnie powstanie tutaj szyb wydechowy. Jest to urządzenie, które wyciąga z pomocą ogromnych wentylatorów z kopalni zanieczyszczone powietrze, a więc pyły i gazy kopalniane, by później wyrzucić wszystko na zewnątrz. Dla nas to oznacza jedno – my, mieszkańcy, będziemy te wszystkie trujące zanieczyszczenia – a mówimy tutaj m.in. o dwutlenku węgla czy siarczanach, gazach cieplarnianych i azotanach, metanach wdychać. Nie mówiąc już o hałasie, jaki powstanie w związku z pracą ogromnych wentylatorów – podkreśla Lucyna Mospan.

O szczegółach sprawy, także odpowiedzi Jastrzębskiej Spółki Węglowej na obawy mieszkańców przeczytać można w najnowszym numerze “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Link do e-wydania znajdziesz tutaj.

 

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska
Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska
Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska
navigate_before
navigate_next

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosław G. "MIRON"
Mirosław G. "MIRON"
4 lat temu

No to sobie podowcipkowaliście państwo. Szyb w takiej odległości od domostw to jak mieszkanie w pasie podejścia samolotu do lądowania. Każdy mądrala jak nie dotyczy to jego zadka.

gyńś
gyńś
4 lat temu

Rada gminy Zebrzydowice pozwoliła na to w 2010roku i teraz sie obudzili śmieszne.

Zebrzydowian .
Zebrzydowian .
4 lat temu

Oczywiście bardzo dobra inwestycja Jsw.
Przecież znaczna większość mieszkańców gminy Zebrzydowice pracuje bądź ktoś z rodziny pracowal w zakładach Jsw.
Jeśli ma to zwiększyć wydajność żywotność i kondycję spółki oczywiście fedrujmy i tu.

P.S
Co by było gdyby prezes wydał postanowienie jeśli nie zgadzacie się na budowę szybu to pracownicy gminy Zebrzydowice nie będą pracować w Jsw.
Wydaje mi się że szybko by odeszli od tej decyzji .

Łukasz
Łukasz
4 lat temu
Reply to  Zebrzydowian .

A mi to lotto buduje dom w Zebrzydowicach z informacji podanych przez JSW nie ma inwestycji w tej Gminie. Fundamenty są standardowe bez wzmacniania ze względu na szkody, JSW nie dopłaca bo nie ma inwestycji, a szyb będą budować więc NIE NA TAKIE POSTĘPOWANIE s jeśli będą zwalniać z Górników to mnie to wali.

Heh
Heh
4 lat temu

Przecież dawno wszyscy wiedzą że będzie stał tam szyb już jak zaczęła się budowa szybu bzie dębina bo każdy wie że bez szybu wydechowego bzie nie miało by buty i teraz nagle pretensje A wcześniej nikomu nie przeszkadzało jakoś nikt nie protestował tylko działki sprzedawał