Wydarzenia Bielsko-Biała

Zegar tyka nieubłaganie – złóż deklarację

pixabay

Już tylko niespełna 3 tygodnie pozostało właścicielom  budynków na złożenie deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania. To obowiązek. Za jego niedopełnienie grozi grzywna do 500 złotych!

Musi to zrobić każdym właściciel lub zarządca budynku. Zgromadzone w ten sposób dane trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dotyczy to zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła o mocy do 1 MW. Takie deklaracje muszą złożyć także właściciele domków letniskowych, jeśli są one w jakikolwiek sposób ogrzewane (na przykład za pomocą kominka). Deklaracje składa się na dwóch rodzajach formularzu. „A” – dla budynków mieszkalnych oraz „B” dla niemieszkalnych – zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej.

Przypominamy, że dotyczy to również mieszkańców Bielska-Białej, którzy dwa lata temu składali już podobne deklaracje. Wtedy jednak informacje na temat sposobu ogrzewania budynków zbierane były przez Urząd Miejski na potrzeby zewidencjonowania działających jeszcze w mieście pieców węglowych. Teraz o podobne dane pyta rząd na potrzeby centralnej krajowej bazy CEEB. Złożenie w ratuszu tamtej deklaracji nic tu nie zmienia. W przypadku nowo wybudowanych domów deklarację należy złożyć najpóźniej w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
1 miesiąc temu

Niczego NIE MUSZĘ! unijne przepisy mnie NIE INTERESUJĄ! DOMAGAM SIE POLEXITU I NALOZENIA SANKCJI NA NIE PRAWORZADNYCH SPONSORÓW putina – niemcy i francja!

*
*
1 miesiąc temu
Reply to  Polak

wklejone, sponsorzy bez Węgier?

koks
koks
1 miesiąc temu

Więcej CO2 wypierdzą smerfy pilnujące szczerbatego krasnala z Żoliborza niż ja w 3 sezony grzewcze w kopciuchu. Nie liczę tu kilkadziesiąt fochów obywateli dziennie widzących to zaupierzone coś.

Chemik
Chemik
1 miesiąc temu
Reply to  koks

Te gazy jelitowe, które pochodzą z połykanego powietrza w swoim składzie zawierają tlen i azot. Z kolei gazy będące produktem bakteryjnego metabolizmu składają się z dwutlenku węgla, wodoru, metanu i siarkowodoru odpowiedzialnego za ich specyficzną woń. Dwutlenek węgla stanowi mniejszość w tej mieszaninie. Ale nie wykluczam, że masz rację bo np. przeprowadziłeś stosowne badania gazów jelitowych u wspomnianych wyżej smerfów. Choćby badania metodą organoleptyczną.

koks
koks
1 miesiąc temu
Reply to  Chemik

Ja miałem na myśli wozy operacyjne w których działa klima, ogrzewanie w zależności od pory roku. Na jelitowych gazach się nie znam, ale widzę że ty kumaty jesteś. Gdzie studiowałeś taki kierunek? W Toruniu?

Chemik
Chemik
1 miesiąc temu
Reply to  koks

Co innego piszesz, a co innego masz na myśli. Jesteś kobietą? To by wszystko wyjaśniało.

A to Polska właśnie....
A to Polska właśnie....
1 miesiąc temu

Jak to czym będą palić? Tym co po padnie :)) pisiarska ekologia

Jola
Jola
1 miesiąc temu

“Mądrego” przyjemnie poczytać.

tak ma być
tak ma być
1 miesiąc temu

Tak znafco, teraz śmieci wzrosną w cenie, będą montowali dodatkowe monitoringi na składowiskach aby śmieci nie wracały z PSZOK-ów do mieszkańców.

500 zł?
500 zł?
1 miesiąc temu

Niełożenie deklaracji w terminie grozi grzywną do 5 tys. zł.

niech zegar tyka a nie nikt mnie
niech zegar tyka a nie nikt mnie
1 miesiąc temu
Reply to  500 zł?

To zmienia postać rzeczy, opłaci się przekroczyć prędkość na drodze aby złożyć deklarację w terminie.

osiołek
osiołek
1 miesiąc temu

Czy to spis powszechny?

osiołek
osiołek
1 miesiąc temu

Chyba albo elektronicznie albo papierowo. No to lepiej opłaca się nie złożyć deklaracji niż przekroczyć prędkość autem. A tak gmina nie mogłaby złożyć informację, w Bielsku Białej nie trzeba by było po raz drugi. Gmina jest mi bliższa niż rząd w Warszawie.