Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zgłoś się, by porozmawiać o klimacie w Cieszynie!

Cieszyn znalazł się w gronie czterech gmin, w których odbędzie się pilotażowa Narada Obywatelska o Klimacie. Mieszkańcy spotykać będą się na spotkaniach w dniach 19-21 maja, by podjąć decyzję w sprawie tego, jak zarządzać terenami zielonymi w Cieszynie. Rekomendacje, które uchwali narada, zostaną przekazane władzom do wdrożenia, by lepiej zaadaptować Cieszyn do zmian klimatu.

Czym jest narada obywatelska?

Narada obywatelska to narzędzie angażowania mieszkańców we współdecydowanie o przyszłości ich społeczności, w ramach którego przez kilka dni spotykają się oni, by najpierw wspólnie z ekspertami zgłębić wiedzę w temacie będącym przedmiotem spotkania, a następnie podyskutować o swoich wnioskach, przemyśleniach. Obrady, w których bierze udział kilkanaście losowo dobranych osób kończy podjęcie decyzji – rekomendacji dla lokalnych władz, które zobowiązują się do wdrożenia w życie proponowanych przez mieszkańców zmian. Co ważne, uczestnicy takich spotkań dobierani są losowo – z chętnej grupy osób wyłaniana jest grupa, która w jak największym możliwym stopniu odpowiada strukturze demograficznej miasta. Oznacza to, że w naradzie obywatelskiej wezmą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby starsze i młodsze w proporcjach odzwierciedlających charakterystykę lokalnej społeczności. W Naradzie Obywatelskiej o Klimacie wszyscy uczestnicy otrzymają również wynagrodzenie za udział w spotkaniach. Obrady narady będą prowadzone przez bezstronnych moderatorów.

Jak można wziąć udział?

Do udziału w naradzie zostanie zaproszonych 15 chętnych mieszkańców, których wylosuje się spośród wszystkich zgłoszonych osób. Uczestnicy przez trzy dni będą spotykać się w grupie ze wsparciem moderatorów. Narada Obywatelska to niezwykła okazja, by mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o przyszłości Cieszyna.

Uczestnikom najpierw zostanie przekazana przez ekspertów wiedza na temat zagadnienia zieleni w mieście, a następnie trwać będą dyskusje, których efektem będzie opracowanie przez mieszkańców rekomendacji dla władz miasta, odpowiadając na pytania:

  • jakiego rodzaju zieleń wprowadzać w śródmieściu Cieszyna?
  • jaki sposób utrzymywać/pielęgnować zieleń w Cieszynie?

    Spotkania Narady Obywatelskiej o Klimacie odbędą się w dniach:

  • 19 maja (godz. 17:00-21:00),
  • 20 maja (godz. 17:00-21:00),
  • 21 maja (godz. 10:00-14:30).

Aby zgłosić się do udziału w Naradzie, należy wypełnić formularz pod adresem: https://poledialogu.typeform.com/rekrutacjaCiesz . Rekrutacja trwa do 14 maja!

Co po naradzie?

Podczas organizacji narad w 4 gminach (w tym w Cieszynie) zostaną zebrane doświadczenia samorządów bardzo różniących się od siebie wielkością, położeniem, zamożnością, doświadczeniem w działaniach partycypacyjnych oraz problemami środowiskowymi. Pozwoli to organizatorom (Fundacji Pole Dialogu i Instytutowi na rzecz Ekorozwoju) wypracować wnioski i materiały, które przydadzą się większej liczbie polskich samorządów w planowanym II etapie projektu (podczas Ogólnopolskiej Narady Obywatelskiej o Klimacie). Od jesieni organizatorzy mają bowiem zamiar wesprzeć aż 20 innych samorządów w przeprowadzeniu kolejnych narad o klimacie. Docelowej dwudziestce będzie łatwiej przeprowadzić ten proces – samorządy będą mogły wzorować się na pilotażowych doświadczeniach, między innymi z Cieszyna.

Więcej informacji o projekcie można przeczytać na stronie Fundacji Pole Dialogu: poledialogu.org.pl/narada-obywatelska-o-klimacie/

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
niesamowite
niesamowite
1 rok temu

A to musi być Ogólnopolska Narada Obywatelska o Klimacie aby umieć zarządzać terenami zielonymi lokalnie? Na Polu Dialogu ta Narada i obywatel ma być najważniejszy? – mamy przykład ważności obywatela przy inwestowaniu w Brennej.