Wydarzenia Bielsko-Biała

Złota rączka pomaga bielskim seniorom

Fot. Ilustracyjne

Od zeszłego roku realizowany jest w Bielsku-Białej projekt „Złota rączka dla seniorów”. Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory – jak informuje bielski ratusz – z dobrodziejstwa projektu skorzystało ponad 150 osób.

Chodzi o drobne naprawy domowe realizowane bezpłatnie na rzecz osób starszych, posiadających kartę seniora, przez Spółdzielnię Socjalną Synergia. Zadanie to wykonuje na zlecenie Urzędu Miejskiego. Niedawno do grona beneficjentów dołączyły również osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Usługę – przypominają miejscy urzędnicy – można zamówić osobiście w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Synergia przy alei Armii Krajowej 220 lub telefonicznie pod numerem 884 168 557, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Program skierowany jest zwłaszcza do osób, które nie są w stanie poradzić sobie, z uwagi na wiek czy niepełnosprawność, z drobnymi domowymi pracami i naprawami, a nie stać ich na wynajęcie fachowca.

Projekt ma też swoje ograniczenia. Pomoc dotyczy bowiem wyłącznie drobnych spraw, jak chociażby: montaż lub naprawa klamek, zamków, łańcuszków drzwiowych, zawiasów drzwi lub szafek; przymocowanie luster, obrazów, karniszy, półek, rolet, suszarek łazienkowych; naprawa listwy przypodłogowej; regulacja drzwi; sklejenie lub skręcenie zepsutego krzesła, stolika lub niewielkiego mebla; wymiana żarówek; montaż żyrandola; wymiana uszczelek w przeciekających kranach, wymiana baterii sanitarnych; wymiana pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych; montaż lub wymiana deski sedesowej; przetkanie odpływów; uszczelnienie silikonem przecieków przy wannie, brodziku, umywalce itp. Nie obejmuje natomiast – zwracają uwagę urzędnicy – wszelkich prac, na wykonie których potrzeba więcej czasu niż dwie godziny, a także usług wymagających natychmiastowej interwencji oraz napraw, które są świadczone w ramach innych umów lub wynikają ze zobowiązań innych podmiotów. Nie są też wykonywane prace budowlane i malarskie.

Poza tym, w ramach usługi fundowane są przez wykonawcę materiały, potrzebne na jej wykonanie, tylko do kwoty 100 złotych. Droższe zakupy musi na własny koszt pokryć osoba zlecająca.

Naprawy są wykonywane pomiędzy 8.00 do 16.00 w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej do skorzystania z tej oferty pomocowej, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, zgodnie z kolejnością przyjmowania zgłoszeń.

google_news