Bielsko-Biała Sport Cieszyn

Złote czasy wiślańskich górali. Cieślar i spółka

Fot. Krzysztof Marciniuk

Na początku lat 90. minionego wieku coraz większą popularnością cieszyło się w Polsce kolarstwo górskie. Jedyną wówczas tego rodzaju sekcję w powiecie cieszyńskim utworzono w KS Wisła. Od samego początku zawodnicy prezentowali wysoki poziom sportowy, czego dowodem było sklasyfikowanie na trzecim miejscu w ogólnopolskim rankingu PZKol.

Do największych osiągnięć wiślańskich „górali” należy zaliczyć zdobycie przez Annę Cieślar wicemistrzostwa Polski seniorek oraz brązowego medalu w grupie juniorek w 1994 roku. Sukcesy te zaowocowały miejscem w kadrze narodowej. Do wyróżniających się zawodników należeli także seniorzy Andrzej Cieślar, Jarosław Prottung i Amadeusz Szynka, zajmujący miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Polski. Koła starali się im dotrzymać utalentowani juniorzy Michał Wacławek, Michał Czyż i Sebastian Tomica, plasujący się w połowie pierwszej dziesiątki Pucharu Polski.

Co ciekawe, na początku sekcja nie posiadała trenera, a zawodnicy ćwiczyli samodzielnie. Dopiero w sezonie 1995 został zatrudniony instruktor Wacław Cwynar. Grupa posiadała szerokie zaplecze młodzieży. Szczególnie wyróżniał się Rafał Nogowczyk, który jako młodzik w sezonie 1994 nie przegrał ani jednego wyścigu, za każdym razem deklasując rywali. Na czołowych miejscach plasowali się też Robert Niwczyk i Bartłomiej Goliasz.

W 1997 roku pracę trenerską z kolarzami górskimi rozpoczął Andrzej Cieślar. To był bardzo dobry okres w historii sekcji. W krajowej czołówce byli: młodzicy Miłosz Glajcar i Anna Sojka – późniejsza mistrzyni Polski seniorek, Anna Cieślar, Tomasz Szmaciński, Wacław Godycki czy Wojciech Śliwka. Dużym sukcesem było wywalczenie, jako reprezentacja województwa śląskiego, srebrnego medalu podczas I Drużynowych Mistrzostw Polski MTB w Polanicy. Startowali: Anna Sojka, Tomasz Szmaciński, Tomasz Gagat, Marcin Przybyła (Sokół Szczyrk). W klubowej kadrze w latach 2000-2002 byli też Natalia Kubala, Jacek Cienciała, Andrzej Stefaniak, Sławomir Plinta, Grzegorz Macura. Sekcja borykała się dalej z problemami finansowymi i zawodnicy startowali na prywatnym sprzęcie.

W sezonie 2001 zawodnicy sekcji kolarskiej jeździli w dwóch grupach sportowych: zjazdowej i crossowej. Pojawił się sponsor w osobie ustrońskiego biznesmena Romana Kubali. Zawodnicy reprezentowali barwy klubu i sponsora, a sekcja przyjęła nazwę Kubala KS Wisła. Sukcesy odnosili w kraju i za granicą Tomasz Szmaciński, Maciej Jodko, Szymon Syrzistie, Anna Sojka, Jacek Cienciała, Andrzej Stefaniak, Miłosz Glajcar i Damian Mroncz.
W sezonie 2002 działalność sekcji została zawieszona po odejściu sponsora i braku możliwości finansowania przez macierzysty klub.

google_news