Kultura i rozrywka Żywiec

Złote Żywieckie Serce dla zespołu Wierchy z Milówki!

Zespół Wierchy z Milówki podczas specjalnego występu z zespołem Grojcowianie z Wieprza w piątek, 26 lipca, w Żywcu. Fot. Paweł Szczotka

W 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbywa się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej: zwycięża zespół Wierchy z Milówki!

W ramach festiwalu, który odbywał się od soboty do wtorku (27 – 30 lipca) na scenie żywieckiego amfiteatru Pod Grojcem wystąpiło w sumie 27 zespołów góralskich. Po wnikliwej analizie jury postanowiło przyznać główną nagrodę, czyli Złote Żywieckie Serce dla zespołu Wierchy z Milówki za program “Odpust w Przyłękowie”. Drugie miejsce i Srebrne Żywieckie Serce przypadnie zespołowi Mystkowianie z Mystkowa za program “Zabawa w karczmie”, trzecie i Brązowe Żywieckie Serce dla zespołu Oldrzychowice z Oldrzychowic (Zaolzie – Republika Czeska) za “Kolyndowani u Taciny”. Poza tym jury postanowiło przyznać sześć wyróżnień regulaminowych za poszczególne elementy programu dla zespołów:

Istebna z Istebnej (za ukazanie obyczajowości istebniańskiego kiermaszu na św. Jadwigę)

Kyczera z Legnicy (za pokazanie specyfiki łemkowskiego obrzędu weselnego)

Nawojowiacy z Nawojowej (za prezentację fragmentu wesela Lachów Sądeckich)

Przyszowianie z Przyszowej (za zachowanie archaizmów w tańcu, muzyce i śpiewie Lachów Sądeckich)

Skalnik z Kamionki Wielkiej (za odtworzenie dawnych form kolędowania w Kamionce Wielkiej)

Koniaków z Koniakowa (za wierną i autentyczną prezentację “szkubaczki z muzykóm” i archaiczne brzmienie muzyki)

Wyróżnienia regulaminowe za poszczególne elementy programu, ale o niższej wartości, otrzymają zespoły:

Cieślica z Zawoi (za prezentację obyczajowości zapustnej górali babiogórskich)

Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju (za przybliżenie obyczajowości wigilii Matki Boskiej Siewnej Górali Nadpopradzkich)

Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego (za śpiew i muzykę Górali Podhalańskich)

Spod Kicek z Mordarki (za prezentację bogatej obrzędowości zielonoświątkowej Lachów Limanowskich)

Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej (za stronę wykonawczą tańców pogórzańskich)

Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (za muzykę i śpiew Górali Łąckich)

Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy (za śpiew i tańce Lachów Szczyrzyckich)

Górale Łąccy z Łącka (za tradycyjne tańce Górali Łąckich).

Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jury wytypowało zespoły: Wierchy z Milówki, Śwarni z Nowego Targu, Kyczera z Legnicy i Skalnik z Kamionki Wielkiej.

Częścią 50. Festiwal Folkloru Górali Polskich był konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach, który odbywał się od soboty do wtorku (27 – 30 lipca) na Rynku w Żywcu. Odbyło się 78 prezentacji muzyki ludowej, w tym: 15 kapel, 26 grup śpiewaczych, 10 solistów instrumentalistów, 2 solistów multiinstrumentalistów, 14 solistów śpiewaków, 6 mistrzów instrumentalistów z uczniami oraz 5 mistrzów śpiewaków z uczniami.

W kategorii kapele Złote Żywieckie Serce przyznano kapeli zespołu Skalni z Krakowa, dwa równorzędne pierwsze miejsca kapelom zespołu Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej i zespołu Pnioki z Sadku-Kostrzy, trzy równorzędne drugie miejsca kapelom zespołu Spod Kicek z Mordarki, Bukóń z Jabłonkowa i Oldrzychowice z Oldrzychowic oraz pięć równorzędnych trzecich miejsc duetowi heligonistów z Żabnicy oraz kapelom zespołów: im. Klimka Bachledy z Zakopanego, Limanowianie z Limanowej, Śwarni z Nowego Targu i Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic. Wyróżnienie otrzyma kapela zespołu Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika.

W kategorii grup śpiewaczych nie przyznano Złotego Żywieckiego Serca. Dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymają żeńska grupa śpiewacza Magurzanki z Łodygowic i męska grupa śpiewacza łemkowskiego zespołu Kyczera z Legnicy, trzy równorzędne drugie miejsca przypadną dla żeńskiej grupy śpiewaczej łemkowskiego zespołu Kyczera z Legnicy, żeńskiej grupy śpiewaczej Skalnik z Kamionki Wielkiej i męskiej grupy śpiewaczej Istebna z Istebnej, a cztery równorzędne trzecie miejsca dla żeńskiej grupy śpiewaczej Śwarni z Nowego Targu, żeńskiej grupy śpiewaczej Istebnianki z Istebnej, żeńskiej grupy śpiewaczej Grojcowianki z Wieprza i męskiej grupy śpiewaczej Śwarni Łojce z Sadku Kostrzy.

W kategorii soliści instrumentaliści Złote Żywieckie Serce otrzyma Przemysław Ficek z Jeleśni (dudy żywieckie), pierwszą nagrodę Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej (skrzypce), drugą Maksymilian Czerwiński z Łodygowic (heligonka). a dwie równorzędne trzecie powędrują do Aleksandra Nowaka z Osielca (heligonka) i Tadeusza Wielgusa z Nowego Sącza (heligonka). Wyróżnienie przyznano Józefowi Trojanowi z Kamionki Wielkiej (skrzypce) i Łukaszowi Spyrce z Zawoi (dudy).

W kategorii soliści multiinstrumentaliści Złote Żywieckie Serce otrzyma Andrzej Budz z Dębna (trombita, fujara trzyotworowa – palica, piszczałka jednootworowa – wielkopostna, piszczałka sześciootworowa, dwojnica, dudy podhalańskie – koza). Jury nie przyznało pierwszego i drugiego miejsca, a trzecią nagrodę otrzyma Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, piszczałka jednootworowa (wielkopostna), okaryna, heligonka).

W kategorii soliści śpiewacy nie przyznano Złotego Żywieckiego Serca. Pierwszą nagrodę dostanie Joanna Master z Suchej Beskidzkiej. Cztery równorzędne drugie miejsca przypadną dla Łucji Dusek-Francuz z Jaworzynki, Marzeny Suszki z Koniakowa, Marii Nowak z Osielca i Jadwigi Kuczaj z Pisarzowej, a trzy równorzędne trzecie miejsca dla Julianny Adamek z Pewli Wielkiej, Anny Dunat z Pewli Wielkiej i Anny Foi z Sopotni Małej. Z kolei wyróżnienie otrzyma Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego.

W kategorii mistrz i uczeń – instrumentalista Złote Żywieckie Serce przyznano Szymonowi Kupczakowi z Żabnicy (heligonka), dwa równorzędne pierwsze miejsca Eugeniuszowi Karkoszce z Lipnicy Wielkiej (skrzypce) i Pawłowi Czai z Jabłonki (skrzypce), dwa równorzędne drugie miejsca Antoniemu Gluzie ze Szczyrku (dudy, piszczałka wielkopostna, okaryna) i Dawidowi Czernikowi z Poronina (skrzypce), a trzecie miejsce Damianowi Ranoszowi z Pewli Wielkiej (heligonka)

W kategorii mistrz i uczeń śpiewak Złote Żywieckie Serce otrzyma Maria Motyka z Koniakowa, pierwsze miejsce Łucja Dusek-Francuz z Jaworzynki, drugie Marzena Suszka z Koniakowa, a trzecie Urszula Gruszka z Koniakowa.

Nagrodę specjalną za pokoleniowy przekaz repertuaru pieśniowego Beskidu Żywieckiego otrzyma Zofia Sordyl z Korbielowa.

Wręczenie nagród i wyróżnień planowane jest w niedzielę, 4 sierpnia, podczas finałowego koncertu 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w żywieckim amfiteatrze, który rozpocznie się o 18.00.

google_news