Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Złoty Turoń dla Zbyrcoka

Grupa kolędnicza zespołu Zbyrcok ze Złotym Turoniem i dyplomem tuż po odebraniu nagrody.

Dla Zespołu Regionalnego Zbyrcok z Juszczyna nagrody i wyróżnienia są niemal chlebem powszednim. Artyści mogą się pochwalić imponującą kolekcją dyplomów oraz statuetek z konkursów, w których startowali. Ale nawet dla nich zdobycie grand prix w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych było tylko marzeniem. Aż do teraz.

 

Zespół Regionalny Zbyrcok z Juszczyna nie tylko tańczy i śpiewa, ale również odtwarza dawne obrzędy oraz zwyczaje. Od lat regularnie bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych, organizowanym w ramach Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Przywiózł z niego już wiele pierwszych nagród. Ale ich radość zawsze osłabiał fakt, że organizatorzy tej imprezy rozdają je bardzo hojnie. Na każdym z trzech numerowanych miejsc obsadzają od dziesięciu na nawet kilkunastu uczestników.

 

Jednak tym razem kolędnicy ze Zbyrcoka nie muszą już myśleć o sobie, że choć są bardzo dobrzy, to nie lepsi niż niektórzy inni. Zdobyli bowiem nagrodę najważniejszą – Złotego Turonia, czyli grand prix konkursu, przyznawane za wybitną prezentację. Zdeklasowali 48 innych grup. – To dla nas wielki zaszczyt i prestiż – podkreśla szef Zbyrcoka, Roman Guzik. Jego zespół pokazał w tym roku zwyczaj kolędowania „z Dorotą”.

 

W konkursie nieźle poradziły sobie też pozostałe grupy z powiatu suskiego, które brały w nim udział. Drugą nagrodę wywalczyły zespoły Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego i Juzyna z Zawoi, a trzecią otrzymała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej.

google_news