Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Zmarł Bogusław Heczko

W niedzielny wieczór, 4 lutego, zmarł Bogusław Heczko. W czerwcu ubiegłego roku świętował swoje 90. urodziny. Malował od piątej klasy podstawówki. Dał się poznać jako wysokiej klasy akwarelista. Zajmował go beskidzki krajobraz z ginącą drewniana architekturą.

Rok 1961 stał się przełomowym w życiu twórcy, bowiem po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na indywidualnej wystawie w Zakładowym Domu Kultury w Ustroniu. Duży wpływ na rozwój artysty miał w tym czasie malarz akwarelista Franciszek Jaworski. W latach 70. Bogusław Heczko współpracował z „Cepelią” malując miniaturowe pejzaże. W 1977 roku została przygotowana w Muzeum Beskidzkim jubileuszowa wystawa z okazji 50-lecia urodzin artysty. Pod koniec lat 70. był współzałożycielem i prezesem grupy plastycznej „Brzimy” w Wiśle, zaś od 1993 roku działałał w reaktywowanym Stowarzyszeniu Twórczym „Brzimy” w Ustroniu. W 1987 roku założył wraz z synem Kazimierzem, autorską Galerię „Na Gojach”, którą poszerzył o zbiorową galerię ustrońskich twórców w Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa.

Obok niezliczonej ilości akwarel, Bogusław Heczko wykonał też kilkaset szkiców i rysunków ołówkiem lub tuszem, głównie drewnianej architektury z terenu Śląska Cieszyńskiego. Prezentował swoje obrazy na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Pogrzeb Bogusława Heczko, odbędzie się 8 lutego o 14.00, z kościoła ewangelickiego w Ustroniu Centrum na cmentarz komunalny…

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments