Wydarzenia Żywiec

Zmarł Antoni Rączka z Łodygowic. Były wojewoda nowosądecki

Antoni Rączka. Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

W wieku 87 lat zmarł wczoraj (22 lutego) Antoni Rączka, były wojewoda nowosądecki, który pochodził z Łodygowic. Jego pogrzeb odbędzie się w Żywcu.

Urodził się 15 stycznia 1937 w Łodygowicach. W latach 1951 – 1956 działał w Związku Młodzieży Polskiej, a w latach 1957 – 1973 w Związku Młodzieży Wiejskiej. Pracował w komitetach PZPR w Żywcu, Suchej Beskidzkiej i Limanowej. Od 1971 do 1975 był I sekretarzem Komitetu Powiatowego w Limanowej. Był radnym Powiatowych Rad Narodowych w Żywcu i Limanowej, a po 1975 roku Wojewódzkiej Rady Narodowej w Nowym Sączu. W latach 1976 – 1978 był wicewojewodą nowosądeckiego. 28 października 1980 roku został wojewodą nowosądeckim. Był nim do 17 maja 1989 roku. Był także ostatnim I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Nowym Sączu w latach 1989 – 1990, a potem współzałożycielem SdPR. Przez pewien czas pełnił funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Nowym Sączu i wiceprezesa Zarządu Głównego OSP RP w Warszawie. Od początku lat 90-tych był dyrektorem ds. inwestycji w firmie Konspol w Nowym Sączu. W ostatnich latach związany był ze stowarzyszeniem „Sądeczanie Razem”. Na swoim koncie miał liczne odznaczenia jak między innymi: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, medal 30- i 40-lecia Polski Ludowej, Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Złotą Odznakę Janka Krasickiego oraz Złoty Znak Związku OSP. Zmarł 22 lutego.

Odszedł naprawdę wielki człowiek! Mimo, że mieszkał w Limanowej, a potem w Nowym Sączu, to nigdy nie zapomniał o Łodygowicach, o swoich korzeniach. W latach 70-tych i 80-tych bardzo mocno przysłużył się gminie Łodygowice pomagając załatwić wiele istotnych spraw dla rozwoju gminy i mieszkańców. Dzięki jego działaniom ruszył u nas szereg inwestycji. Szkoda, że tak ogromnie zasłużona osoba nie została u nas doceniona w późniejszych latach – mówi Michał Kubiniec, sołtys Łodygowic, który dodaje, że pogrzeb Antoniego Rączki odbędzie się we wtorek (27 lutego) o 11.00 w kościele przy cmentarzu Przemieniania Pańskiego w Żywcu.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław
Wiesław
1 miesiąc temu

Ceremonia pożegnalna Antoniego Rączki

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć Antoniego Rączki byłego wojewody Nowego Sącza, na ceremonię pożegnalną, która odbędzie się 26 lutego. Urna z prochami będzie wystawiona między godziną 13:00 a 14:00 w kaplicy przy ulicy Śniadeckich w Nowym Sączu. To będzie doskonała okazja dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej w Żywcu , aby pożegnać się z ukochanym Antonim.

Serdecznie zapraszamy wszystkich znajomych i przyjaciół Antoniego do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Przyjaciel
Przyjaciel
1 miesiąc temu

Prawda Panie sołtysie, to był Wielki człowiek, kto go znał może to potwierdzić, a uprzedzenia polityczne nie jednemu wyrządziły krzywdę.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Niektórzy pamiętają panie sołtysie jak pomagali i komu wpływowi z kierunku PZPR w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Niech spoczywa w pokoju.