Wydarzenia Żywiec

Zmarł podpułkownik Władysław Foksa z Żywca

Władysław Foksa. Fot. Materiał prasowy

W wieku 103 lat zmarł dzisiaj (23 października) Władysław Foksa, pseudonim „Rodzynek”, ostatni z żołnierzy zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka”.

Urodził się 16 lutego 1920 roku w Żywcu. Od czerwca 1942 roku był żołnierzem Armii Krajowej. Pracował jako robotnik przy budowie fabryki IG Farben w pobliżu niemieckiego obozu Auschwitz. Został aresztowany przez Niemców. Śledztwo przeciw niemu gestapo prowadziło w Oświęcimiu i Bielsku. Został karnie włączony na siedem miesięcy do komanda robotników w kamieniołomie w bielskiej Kamienicy. Po zwolnieniu w 1943 roku powrócił do pracy w Oświęcimiu.

Jesienią 1945 roku związał się ze zgrupowaniem NSZ pod dowództwem Henryka Flamego „Bartka”. Był szefem grupy w Żywcu, która prowadziła działalność propagandową, wydawniczą i wywiadowczą. W grudniu 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Przeszedł brutalne śledztwo. W kwietniu następnego roku został zwolniony z więzienia na podstawie przepisów amnestii. Szykanowany w PRL znalazł pracę na kolei. W 1990 roku został radnym miejskim w Żywcu. Działał w Akcji Katolickiej. W latach 1990 – 96 był prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w ówczesnym województwie bielskim oraz założycielem i pierwszym prezesem Związku Żołnierzy NSZ na Podbeskidziu. W 2013 roku otrzymał awans na stopień kapitana, w 2017 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później awansował na stopień majora w stanie spoczynku, a w 2020 roku na stopień podpułkownika – podkreśla Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszy
Leszy
6 miesięcy temu

Całe to zgrupowanie Bartka to była jedna wielka ściema. Mącili młodym w głowie a wiadomo było że g mogą. Tylko ginęli i nic więcej. A my sprzedania już byliśmy w Jałcie

Tycjan
Tycjan
6 miesięcy temu

Piekny wiek.

Sarah
Sarah
6 miesięcy temu

Ludzie ale jesteście złośliwi przeszedł we wojne swoje zasłużył wspaniały człowiek i szacunek mu się nalezy jeśli nie wiecie to nie piszcie bzdur obrażając Boze weż go do królestwa niebieskiego

Roksana
Roksana
6 miesięcy temu

Człowiek honoru jak wszyscy z AK……spoczywaj w pokoju….

Leszy
Leszy
6 miesięcy temu
Reply to  Roksana

Co? 🙂 chyba cie boli głowa

?
?
7 miesięcy temu

Nie rozumiem po co awans na pułkownika dla 100 latka.

obiektyw
obiektyw
7 miesięcy temu
Reply to  ?

z szacunku i za zasługi…

obiektywnie
obiektywnie
6 miesięcy temu
Reply to  obiektyw

za jakie zasługi w międzyczasie?

Tycjan
Tycjan
6 miesięcy temu
Reply to  obiektywnie

na pewno nie twoje gnoju

czemu nie
czemu nie
6 miesięcy temu
Reply to  obiektyw

pośmiertnie powinien dostać pułkownika

Leszek
Leszek
6 miesięcy temu
Reply to  ?

By brał za nic wiekrze pieniadze

Tycjan
Tycjan
6 miesięcy temu
Reply to  Leszek

matołku WIEKSZE!!!JAK JUZ

Wiedza
Wiedza
7 miesięcy temu

Boże daj mu wiecznie odpoczywanie🙏