Wydarzenia Sucha Beskidzka

Zmarł profesor Kazimierz Jeleń z Jordanowa

Profesor Kazimierz Jeleń. Fot. AGH Kraków

W wieku 81 lat zmarł profesor Kazimierz Jeleń z Jordanowa, fizyk, były wykładowca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

O jego śmierci poinformował Stanisław Bednarz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej. Profesor Kazimierz Jeleń urodził się w 1940 roku w Jordanowie. Po maturze rozpoczął studia na kierunku fizyka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach został zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie przepracował około pięćdziesięciu lat aż do emerytury w 2013 roku. Jego zainteresowania i działalność naukowa obejmowały zagadnienia z fizyki jądrowej oraz odnawialne źródła energii. Pnąc się po szczeblach kariery naukowej w 1995 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1999 – 2005 był dziekanem Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH, a od 2005 do 2008 roku prorektorem ds. nauki w AGH. Jego osiągnięcia naukowe zawarte są w ponad 120 publikacjach w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Już na emeryturze włączył się w działalność naszego Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej. Głosił prelekcje, a także wspomagał nas finansowo. Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Pośród szeregu odznaczeń państwowych jest też nasze skromne odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej – wspomina prezes Stanisław Bednarz.

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments