Wydarzenia Bielsko-Biała

Zmarł rzeźbiarz Stanisław Kwaśny. Smutek w Mesznej

Fot. Magdalena Nycz

Dzisiaj rano, w wieku 78 lat, zmarł rzeźbiarz Stanisław Kwaśny z Mesznej, jedna z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci świata kultury i sztuki gminy Wilkowice.

Stanisław Kwaśny zdobywał nagrody w wielu konkursach sztuki ludowej, jest też laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga i Nagrody im. Władysława Orkana. Uczestniczył w plenerach rzeźbiarskich jako instruktor lub kurator. Jego rzeźby upodobał sobie ksiądz Jan Twardowski i ilustrował nimi swoje tomiki.

– Był uznanym w całym kraju artystą ludowym, pochodzącym z Mesznej. Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez kilkadziesiąt lat swojego życia praktykował rzeźbę ludową w drewnie, plastykę obrzędową (szopki, gwiazdy kolędnicze) oraz rzeźbę w kamieniu. Był autorem wielu charakterystycznych dla polskiej rzeźby ludowej kapliczek i figur. Jego prace cechuje bogactwo formy, ciekawa kolorystyka i kompozycja oraz staranne wykonanie. Najczęściej realizowanym przez Stanisława Kwaśnego tematem były kapliczki z Chrystusem Frasobliwym, stanowiące niezwykle charakterystyczny element jego twórczości – przypominają władze Wilkowic.

Prace Stanisława Kwaśnego znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Ledwie kilka dni temu bielskie starostwo opublikowało film, przybliżający postać i twórczość Stanisława Kwaśnego.

google_news
kb_zpora
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments