Wydarzenia Bielsko-Biała

Zmarł wybitny aktor Kazimierz Czapla. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego bielskiej sceny

Fot. Bartek Warzecha, Teatr Polski w Bielsku-Białej

Zmarł Kazimierz Czapla, legendarny aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Miał 71 lat.

O śmierci artysty powiadomił dzisiaj Witold Mazurkiewicz, dyrektor bielskiego teatru. – Z ogromnym bólem i niedowierzaniem zawiadamiam, że odszedł od nas nasz Wielki Przyjaciel, Wielki Artysta i Człowiek, AKTOR… Kaziu Czapla… – napisał.

Kazimierz Czapla zmarł wczoraj, podczas wakacyjnego pobytu w Grecji. Tragiczna wiadomość dotarła do Bielska-Białej ostatniej nocy.

– Jesteśmy zdruzgotani tą wiadomością. Nie mogę w to uwierzyć, bo dopiero świętowaliśmy jego urodziny. Ciągle mówię, że Kaziu jest, a nie był, nie mogę się przyzwyczaić… Byliśmy bardzo dobrymi przyjaciółmi – mówi „beskidzkiej24” Witold Mazurkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. – To niepowetowana strata dla wielkiej rodziny teatralnej – dodaje.

– Kazimierz Czapla to absolutnie wielki aktor, z tego gatunku profesjonalistów, jakich już nie ma. Aktor pełny, który dźwiga każdą rolę. Znakomity, wzruszający aktor dramatyczny, ale i niebywały aktor komediowy. Młodzi wyrażali się o nim tylko z podziwem, zawsze wspominają, że gdy wchodził na pierwszą próbę czytaną, to już wiedzieli, że wiele fraz, słów i akcentów pojawi się ostatecznie. Bo taką miał niezwykłą aktorską intuicję do odczytywania postaci. Dawał młodym przykład wielkiego profesjonalizmu. Niewiele mówił, ale jeżeli już zabrał głos, to w tej pracy zawsze trafiał w punkt. To, co niósł ze sobą, to definicja dobrze pojętego teatru. Każdym słowem definiował scenę. Gdy na nią wchodził, to już tam był, już działa się sztuka. Pomagał mi w teatrze utrzymywać to, co doświadczeni aktorzy nazywają tradycją, sposobem na życie, filozofią. Teraz to razem z nim odchodzi. To nie będzie ten sam teatr, ta sama garderoba, ta sama scena – mówi Witold Mazurkiewicz.

– To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Nie wiem, jak moglibyśmy zastąpić osobę, która była przyjacielem wszystkich w teatrze. Kazek to postać niepodrabialna, niepowtarzalna, wielki człowiek i aktor, historia Teatru Polskiego. Kochał to miejsce. Godzinami rozmawialiśmy nie tylko o historii naszego teatru, ale i o jego przyszłości. I tej przyszłości bez niego nie mogę sobie wyobrazić – wyznaje dyrektor. – Gdy to mówię, właśnie głośno biją dzwony…

Fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej

Kazimierz Czapla od początku swojej kariery aktorskiej nieprzerwanie związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wystąpił w wielu rolach teatralnych, telewizyjnych, a także w słuchowiskach radiowych. W latach osiemdziesiątych trzykrotnie zwyciężył w plebiscycie na najlepszą kreację aktorską. W 1984, 1992 oraz 2016 roku – laureat nagrody Złota Maska. W 2005 r. prezydent Bielska-Białej przyznał mu nagrodę Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w 2008 r. otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Dyrektora w spektaklu „Żyd”. Dwukrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2015 r. odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, w 2019 roku – Złotym Krzyżem Zasługi, w 2020 – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
3 miesięcy temu

Charyzmatyczny, erudycyjny, pełen klasy i dostojności aktor. Niezwykła osobowość i ciepło. Żal i smutek. Panie Kaziu, do zobaczenia na innej scenie życia…