Wydarzenia Bielsko-Biała

Zmarł Zdzisław Bylok, były wójt Jaworza

Zdzisław Bylok. Fot. Marcin Kałuski

Dzisiaj, w wieku 69 lat, zmarł Zdzisław Bylok, radny powiatowy, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina” i były wójt Jaworza.

Zdzisław Bylok urodził się 29 marca 1950 roku w Jasienicy. Zmarł dzisiaj około południa. Zostawił żonę Halinę, córkę Ewę i syna Artura oraz dwie wnuczki.

Był pierwszym wójtem Jaworza wybranym w wyborach bezpośrednich i powszechnych. Funkcję tę pełnił przez dwanaście lat – od 10 listopada 2002 roku do 1 grudnia 2014 roku. W latach 1998-2001 był członkiem Zarządu Gminy Jaworze. Od 2011 roku był prezesem Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”. W ubiegłym roku został radnym Rady Powiatu Bielskiego, gdzie przewodniczył komisji rolnictwa i ochrony środowiska. W radzie zasiadał także w latach 1998-2002. Rozpoznawalny był ponadto jako członek zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego i prezes zarządu gminnego OSP. Ostatnio w Jaworzu razem z synem prowadził Gospodarstwo Rybackie „Nałęże”.

Zdzisław Bylok ukończył Wyższą Szkołę Morską, uzyskując tytuł magistra inżyniera nawigatora. W 1977 roku rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich w Gdyni, następnie pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich „Gryf” w Szczecinie. Po zakończeniu czynnej służby w marynarce rozpoczął pracę w wybudowanym wcześniej specjalistycznym gospodarstwie rybackim.

W maju uhonorowano go medalem „Zasłużony dla rozwoju Jaworza”. – W 20. rocznicę przystąpienia do NATO i w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pragniemy uhonorować zasługi człowieka, który pełniąc w tym momencie funkcję wójta gminy Jaworze, wykorzystał płynące stąd korzyści, ugruntowując pozycję gminy Jaworze w ubieganiu się o środki unijne na realizację różnorodnych przedsięwzięć o charakterze infrastrukturalnym, społecznym i środowiskowym, które sprzyjały procesowi rozwoju gminy, a także podstawy współpracy gminy Jaworze z miejscowościami partnerskimi z Czech, Słowacji i Węgier przy licznych projektach unijnych i przedsięwzięciach realizowanych ze środków własnych, a dotyczących współpracy w zakresie kultury, sportu, edukacji, wymiany młodzieży i organizacji społecznych, a także integracji międzynarodowej – argumentowały obecne władze miejscowości. Jak wyliczano, Zdzisław Bylok był jednym z założycielem Społecznego Komitetu Gazyfikacji w Nałężu, inicjatorem powstania nowego gmachu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej oraz animatorem Ligi Morskiej i Rzecznej w Jaworzu i pomysłodawcą Tężni Zdrojowej w Jaworzu. Rozpoczął budowę kanalizacji sanitarnej w Jaworzu – największego projektu inwestycyjnego w dziejach gminy. Nawiązał współpracę z gminami czeskimi, słowackimi oraz węgierskimi, co doprowadziło m.in. do budowy kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 1. Dał impuls do budowy „Koralowej Areny”. Jako samorządowiec od lat dziewięćdziesiątych podejmował działania na rzecz rozwoju samorządności, ochrony środowiska, edukacji, turystyki i sportu oraz kultury i dziedzictwa narodowego, a także integracji europejskiej. Efektem tej współpracy były liczne projekty inwestycyjne i „miękkie”, ale również współpraca na niwie lokalnej między stowarzyszeniami, instytucjami publicznymi oraz organizacjami społecznymi.

Wiadomość o śmierci Zdzisława Byloka dotarła już do, będącego na urlopie, wójta Radosława Ostałkieiwcza. – Całej rodzinie składam jak najszczersze wyrazy współczucia – myślami jestem w ten trudny i bolesny czas z Wami. Na znak żałoby poleciłem opuszczenie flag przed budynkami gminnymi do połowy masztu oraz odwołanie seansu kina letniego – napisał przed chwilą na Facebooku.

Pogrzeb Zdzisława Byloka odbędzie się w piątek, 16 sierpnia, o 14.00 w kościele katolickim w Jasienicy.

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaworzanka
Jaworzanka
10 miesięcy temu

Porządny człowiek , dobry wójt, stres go wykończył, i ludzie którzy mu źle życzyli. Bardzo smutna wiadomość. Szkoda że nie doczekał uzdrowiska. Ale wiem że dzieło bedzie kontynuowane. KU jego pamięci.

Jerzy
Jerzy
10 miesięcy temu

O godz. 14.00 w Jasienicy czy może w Jaworzu.?

Znajomy
Znajomy
10 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

W Jasienicy. Tam są pochowani rodzice wójta.

JN
JN
10 miesięcy temu

To był Bardzo Fajny Człowiek, zawsze wiedział co mówi, zawsze się uśmiechał i zawsze wiedział jak się porządnie zachować.

P
P
10 miesięcy temu

Chorowoł czy nagle zmarł?

Deerhunter
Deerhunter
10 miesięcy temu
Reply to  P

Niestety przegrał walkę z rakiem. Znam rodzinę, szczególnie syna Artura. Z Panem Bylokiem miałem okazję wiele razy rozmawiać przy okazji moich wizyt w ich gospodarstwie rybnym. Można było pogadać o wszystkim. Super człowiek. Zawsze uśmiechnięty, serdeczny i pomocny (jak jeszcze był w formie to bez pytania pomagał mi ładować ryby na pakę samochodu, nie trzeba było nawet prosić o pomoc). Wielka szkoda. Zasłużony Jaworzanin. Trzymaj się Artur z resztą rodziny w tym ciężkim dla Was okresie..

Basia
Basia
10 miesięcy temu
Reply to  P

Kochany nasz Wójt przegrał walkę z rakiem najgorszym z możliwych,Panie Zdzisku tak wiele panu zawdzięczam,moge powiedzieć całe moje dotychczasowe życie.Mój tatuś też ją przegrał w tym roku,dlatego serdeczne współczucie pani Halince i dziecią.Wiem jak bardzo boli.

Piotr
Piotr
10 miesięcy temu

Przeporządny gość ! Mądry,miły,sympatyczny,zawsze uśmiechnięty.A przecież spotkamy się jeszcze Drogi Wójcie,Drogi Zdzichu !

Dorota
Dorota
10 miesięcy temu

Panie Wójcie zawsze bedzie Pan w naszych sercach a Pana uśmiech będzie w naszej pamięci. Dziękujemy za wszystko. Niech Pan spoczywa w pokoju