Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zmiana numeru alarmowego. Na straż też pod 112

Fot. Krzysztof Marciniuk

Od września 2021 r. nastąpi przełączenie numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego na numer 112.

W dniach 9-20 września 2021 r. odbywa się przejęcie obsługi wywołań z terenu województwa śląskiego kierowanych na numer alarmowy 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Planowym terminem przełączenia numeru Państwowej Straży Pożarnej 998 na numer 112 to 17września 2021 r.

Obecnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego Katowice obsługuje zgłoszenia alarmowe wpływające na numer alarmowy 112 i 997, które wcześniej realizowały poszczególne komendy policji. Po przejęciu numeru 998 osoba, która dokonując zgłoszenia, posłuży się numerem 998, dodzwoni się do operatora numerów alarmowych, który zgodnie z procedurami zapyta o wymagane informacje i za pomocą systemu teleinformatycznego (dokument elektroniczny – tzw. formatka) przekaże zgłoszenie do właściwego dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego / Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej celem realizacji zgłoszenia.

Z punktu widzenia osoby dzwoniącej po pomoc na numer alarmowy 998, nie odczuje ona różnicy w obsłudze zgłoszenia, ponieważ operatorzy CPR Katowice od samego początku rozpoczęcia funkcjonowania centrum, tj. od 2013 roku, odbierają zgłoszenia wpływające na numer alarmowy 112, które przekazywane są do PSP do dalszej realizacji.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Czyli to prawda czum później przyjadą mniej roboty i dzięki straży fundamenty w ziemi sa uratowane.

piotr
piotr
2 lat temu

Nas kiedyś ta głupota centralizacji zabije zgłaszałem zerwane przewody leżące na drodze gość nie znał tego regionu nawet powiatu BB nie wiem czy to nie był Wrocław albo Kraków za 5 godzin przyjechało ich pogotowie ,tak samo z pogotowiem ratunkowym tłumaczyłem 5 min gdzie jest wypadek i w jakiej miejscowości powiecie i gminie tragedia.

Adam
Adam
2 lat temu

Głupota robi się wszystko aby opóźnić działania ratownicze będą niejasności itp niech mi ktoś powie co to da za może zysk paru złotych naraża się życie ludzi ale to jest specjalność ludzi pis