Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zmiany w obostrzeniach koronawirusowych. Na cały miesiąc

Nowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa obowiązują od przez najbliższy miesiąc, a konkretnie od 28 listopada do 27 grudnia. – O tym, co będzie dalej, zadecydujemy my sami. To od nas zależy, czy etap odpowiedzialności znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń – mówi premier Mateusz Morawiecki. – W ścisłym reżimie sanitarnym przywracamy funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczamy funkcjonowanie bibliotek. W wigilię, 24 grudnia, rezygnujemy z godzin dla seniora – dodaje.

W szczegółach wygląda to następująco:
 Przemieszczanie się
• dystans 1,5 m od innych osób;
• ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Gastronomia – wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
Biblioteki publiczne i naukowe   – możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
• 50% liczby miejsc siedzących albo
• 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Kult religijny:
• ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2;
• obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
Zgromadzenia i spotkania:
• w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;
• imprezy organizowane w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).
Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.
Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Działalności zawieszone
1. Wydarzenia kulturalne i kina – z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
2. Hotele – z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.
3. Targi i wydarzenia – wyłączenie w formie on-line.
4. Wesela, komunie i konsolacje
5. Parki rozrywki
6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki
7. Dyskoteki i kluby nocne
Przywrócenie usług w galeriach handlowych z wyjątkiem sal zabaw
Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada 2020 r. przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:
– 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
– 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.
Nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.
Obowiązkowa kwarantanna już w dniu skierowania na test
Od soboty, 28 listopada zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie, kiedy otrzymamy skierowanie na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w dniu, kiedy lekarz skieruje nas na wykonanie testu jesteśmy zobowiązani poddać się kwarantannie. Co ważne, kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy musimy udać się do lekarza. W tych sytuacjach nie musimy zgłaszać się do sanepidu.

Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. W dalszym ciągu apelujemy o przestrzeganie zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Rozszerzyliśmy podstawowe zasady i zachęcamy także do korzystania z aplikacji STOP COVID ProSafe GO oraz częste wietrzenie mieszkań i pomieszczeń, w których przebywamy.

Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2091

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Wy tak serio w to wierzycie?

Ostrzezenie
Ostrzezenie
1 miesiąc temu

Nie polecam, prawdopodobny t

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Po raz klejny pisze jak sa łamane przepisy w Łodygowicach a w szczególności na ul Porąbki Może któryś z redaktorów zajmie sie tą sprawą i będzie interweniował na Policji aby ta zajeła sie tym tematem. To zakrawa na kpinę żadnej kontroli na tej ulicy policj zero

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

W ten sposób nic nie zdziałasz, jakoś zgłoszenia są przyjmowane ale nie tak. Trzeba zadzwonić do redaktora Szczotki i opisać sytuację, zainteresować Go osobiście.

Ja P. te warianty bo z natury jestem anty...,
Ja P. te warianty bo z natury jestem anty...,
1 miesiąc temu

najlepsze jest z Wigilia :))) A s*x też 1,5m i tylko z jedną osobą :))))))))))))))))))))
propaganda Bieruta to było nic :))))))))))))

Olka
Olka
1 miesiąc temu

Niech sie przejada kontrole po wsiach jaki jest dystans w kosciolach w czasie pogrzebow masakra

Hero
Hero
1 miesiąc temu
Reply to  Olka

A jaki jest dystans na Strajku Kobiet..wystarczy w TV zobaczyć albo pojechać np do Warszawy…to jest masakra jakich nigdzie indziej.

Hermi
Hermi
1 miesiąc temu

No to jest śmieszne i powinno być ruszone

Gość
Gość
1 miesiąc temu

Sale zabaw w galeriach zamknięte ,ale przedszkola otwarte ŚMIECHU WARTE,dzieciaki w przedszkolach chyba są jakieś niesamowite i różniące się odpornościowo od tych ze szkół o od tych co przychodzą do sal zabaw w galerii.Ten rząd chyba się gdzieś pogubił!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Prawdopodobnie rząd wybrany przez Ciebie. Zauważyłeś nawet, że się pogubił? – nie do uwierzenia proces przeglądania na oczy.