Kultura i rozrywka Wadowice

Zmysłogród – nowa atrakcja Woźnik

Przy Szkole Podstawowej w Woźnikach powstał niezwykły ogród doświadczeń. Dzieci chłoną w nim świat wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem i dotykiem. To miejsce, w którym mogą się odbywać lekcje przyrody na świeżym powietrzu, a zarazem fascynujący plac zabaw.

Budzącym największe zainteresowanie elementem Zmysłogrodu (nazwę wymyślił Patryk Wiktor, uczeń klasy IV podstawówki w Woźnikach) jest ścieżka sensoryczna, dzięki której można stopami i dłońmi badać fakturę różnych materiałów: siana, piasku, kamieni, drewna, kory i szyszek. Znajduje się tam również dendrofon (instrument pozwalający poznać właściwości akustyczne różnych rodzajów drewna), wiata z grami przyrodniczymi, zegar słoneczny, klatka meteorologiczna, leśne koło fortuny, są światowidy przedstawiające rośliny i zwierzęta występujące na terenie gminy Tomice, stanowiska do eksperymentów i zabaw badawczych, wyposażone w mikroskopy, lupy, lornetki oraz kompasy. – Projekt takiego zagospodarowania terenu wokół szkolnych boisk powstał już dwa lata temu, ale trafił do szuflady, bo nie mieliśmy pieniędzy na jego realizację. Teraz wreszcie spełniło się nasze marzenie! – mówi dyrektorka szkoły, Lidia Wilk. Plany pomogła urzeczywistnić wytwórnia pasz ze Spytkowic, która wyłożyła 50 tys. zł na zakup wyposażenia ogrodu. Jego montażem i wykonaniem innych robót zajęli się pracownicy firmy, wspomagani przez nauczycieli podstawówki i mieszkańców Woźnik. – Pracowali na kolanach, w ziemi, a nawet błocie. Nie poddawali się, mimo że warunki były czasem ciężkie – zapewnia Karolina Pietrzko z wytwórni pasz. Ogród zaprojektował Grzegorz Giermek – przyrodnik i artysta z Tomic, nauczyciel w woźnickiej szkole. 

Otwarcie ogrodu było bogate w różnorodne atrakcje. Przede wszystkim można było dokładnie poznać wszystkie elementy Zmysłogrodu, obejrzeć pokazy, wziąć udział w warsztatach, eksperymentach i zabawach. Furorę zrobiło przedstawienie „Repka”, w którym brawurowo wystąpili rodzice uczniów i nauczyciele. Odbyło się także wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Błękitne i zielone ku szczęściu zwierząt i przyrody ochronie”. W grupie przedszkolaków otrzymali je: Klaudia Matyjasik, Natalia Dubel, Anna Chudy, Karol Piszczek, Adrian Kwarciak. Spośród uczniów klas I–III najciekawsze prace wykonali: Antonina Wołek, Malwina Kachnic, Kamil Harnik, Marek Nowak, Lena Wiktor, a w najstarszej grupie wiekowej laureatami zostali: Maciej Bednarz, Patryk Wiktor, Mateusz Dorosz, Patryk Ziętek, Mikołaj Chowaniak. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments