Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

ZUS ostrzega rodziców. Nie zróbcie tych błędów składając wniosek o 500 plus

Od czerwca ZUS rozpoczyna wypłatę 500 plus na nowy okres świadczeniowy. W tym miesiącu przelewy na konta otrzymają te osoby, które złożyły prawidłowy wniosek do końca kwietnia. Niestety, urzędnicy przyznają, że wciąż zdarzają się błędy w składanych formularzach , dlatego przed ich wysłaniem warto sprawdzić, czy wszystkie dane zostały poprawnie podane.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje elektroniczne wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. – Pierwsze wypłaty na rachunki bankowe rodziców i opiekunów ruszą w czerwcu i trafią do osób, które do końca kwietnia złożyły prawidłowy i kompletny wniosek. Zdarzają się niestety sytuacje, że z powodu błędów pojawiających się we wnioskach wypłata świadczenia może się opóźnić. Najczęstsze błędy jakie popełniają rodzice to złożenie dwóch wniosków przez obojga rodziców na to samo dziecko, albo wpisany pesel rodzica w rubryce, gdzie powinien być pesel dziecka, czy błędy w rachunkach bankowych – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. – Zawsze przed wysłaniem dokumentu warto sprawdzić wszystkie dane. Poprawnie złożony formularz gwarantuje szybką wypłatę świadczenia – dodaje rzeczniczka.

Dwa wnioski na jedno dziecko?

W przypadku obojga rodziców, gdzie zarówno ojciec, jak i matka dziecka, złożyli wniosek o 500 plus na to samo dziecko, świadczenie przyznane będzie tylko jednemu z nich. Jeśli matka i ojciec dziecka mieszkają razem i wspólnie wychowują dziecko, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Przypominamy, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in.: za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.
Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o 500 plus terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku rodziców, którzy wniosek wyślą w czerwcu lub w lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów.

ZUS zajmuje się wypłatą 500 plus od początku 2022 roku. W ubiegłym roku rodzice i opiekunowie złożyli na poprzedni okres świadczeniowy 5 mln wniosków dotyczących 7,4 mln dzieci. W województwie śląskim od 1 lutego do połowy maja wpłynęło 458 tys. wniosków.

google_news