Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS przypomina o bonach turystycznych. Co zrobić, żeby nie przepadły?

Fot. Pixabay.com

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 roku, jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność o pół roku.

W województwie śląskim przyznano 485 tysięcy bonów, z czego rodzice aktywowali już 78 proc., czyli 379 tys. bonów. – Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał, czyli aktywował, na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale nie jest to równoznaczne, że od razu musiał nimi zapłacił za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Na Śląsku ponad 46 proc. bonów –  226 tysięcy – zostało już całkowicie wykorzystanych. Wciąż blisko 22 proc., czyli ponad 106 tysięcy, nie zostało aktywowanych. Kwota nieaktywnych bonów to blisko 74 mln zł.

– Dzięki wydłużeniu terminu ważności bonu rodzice będą mieli więcej czasu na jego wykorzystanie. Mogą nim opłacić nie tylko zimowisko, ale też pobyt w hotelu czy imprezę turystyczną dla dziecka w późniejszym okresie, na przykład podczas majówki czy wakacji, w tym wyjazd swojej pociechy na kolonię bądź obóz. Bonem turystycznym będzie można płacić do 30 września 2022 roku. Po tym czasie niewykorzystane środki z bonu przepadają – mówi rzeczniczka.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Liczba bonów przyznanych w kraju to 4 318 650. W całej Polsce rodzice aktywowali już 3 138 901 bonów. Kwota zrealizowanych płatności bonami w kraju sięga 1 933 468 316,16 zł, w województwie śląskim – 243 802 437,11 zł. W 100 procentach wykorzystanych bonów w całym kraju jest 1 710 468, natomiast w województwie śląskim 226 814 bonów. Liczba podmiotów turystycznych objętych programem w całym kraju to blisko 30 tys. W województwie śląskim takich firm i organizacji jest 1897. Najwięcej zgłoszonych podmiotów turystycznych jest w województwie pomorskim, bo blisko 6 tys. i w województwie małopolskim – ponad 5,2 tys.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments