Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS: Ważny termin dla świadczenia żłobkowego tuż-tuż

Fot. Pixabay.com

Rodzice, którzy chcą skorzystać ze świadczenia żłobkowego z wyrównaniem od stycznia, powinni złożyć wniosek do końca maja. W ramach nowego programu dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już ponad 86 mln złotych. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie, wynosi ponad 65 tys.

– Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Na podstawie tego rejestru ZUS weryfikuje zebrane dane dotyczące dziecka i przelewa środki placówkom – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Warto pamiętać, że możemy uzyskać dofinansowanie nawet wstecz, za okres od stycznia 2022 roku, jeśli dziecko w tym miesiącu uczęszczało do żłobka. Warunkiem jest zgłoszenie wniosku do ZUS do końca maja 2022 r. Wówczas ZUS przekaże dofinansowanie placówce za miesiące przypadające po 31 grudnia 2021 roku, w których dziecko chodziło do danego żłobka.

–Po 31 maja 2022 roku można ubiegać się o dofinansowanie żłobkowe jedynie na bieżąco. W praktyce oznacza to, że wniosek złożony po 31 maja 2022 roku będzie skutkować przyznaniem dofinansowania od miesiąca złożenia wniosku do ZUS. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka, w takiej sytuacji dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

O kwocie środków przekazanej przez ZUS na rachunek placówki instytucja poinformuje rodziców poprzez umieszczenie informacji na ich profilu PUE ZUS.

–Bardzo istotne jest to, aby placówki uzupełniły za wszystkie właściwe miesiące odpowiednie dane, które potrzebne są, aby automatycznie przyznać dofinansowanie. Brak wypełnienia w rejestrze żłobków wymaganych danych i nieścisłości w danych mogą spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na środki lub w pewnych przypadkach wręcz uniemożliwić ich wypłatę – wyjaśnia rzeczniczka.

google_news