Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS wysyła listy z decyzją o „czternastce”

Fot. z arch. ZUS

Każdy, komu wypłacono “czternastą” emeryturę otrzyma pisemną decyzję o przyznaniu świadczenia. ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów z taką informacją. W województwie śląskim trafi on do blisko 900 tys. osób. W sumie w całym kraju ZUS wyśle ponad 7 mln decyzji.

– Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzymał już czternastą emeryturę. Świadczenie było przyznawane „z urzędu”, bez konieczności składania wniosku. ZUS wypłacał „czternastki” od 25 sierpnia do 20 września br. Pieniądze były wypłacane wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W całym kraju list z decyzją trafi do blisko 7 mln osób, a w województwie śląskim do prawie 900 tys. mieszkańców. „Czternastki”, zgodnie z przepisami, nie otrzymały osoby, których kwota przyznawanego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wyniosłaby mniej niż 50 zł. Oznacza to, że „czternastki” nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od 4188,44 zł brutto. Czternasta emerytura nie przysługiwała również tym, których główne świadczenie było zawieszone na dzień 24 sierpnia, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Prawo do „czternastki” mają osoby, które na 24 sierpnia br. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, na przykład emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę, 1338,44 zł brutto, otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Pełna wysokość czternastki wynosi 1217,98 zł na rękę. Od tego świadczenia nie jest odprowadzany podatek, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments