Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Burza wokół wyburzenia

Fot. Paweł Szczotka

Kilka miesięcy temu burmistrz Żywca Antoni Szlagor zapowiedział wyburzenie byłego budynku przedszkola nr 1 w żywieckiej dzielnicy Zabłocie i stworzenie tam parkingu. Sprawa wywołała sporo dyskusji i kontrowersji. Część mieszkańców uważa, że można byłoby budynek zostawić i wykorzystać z korzyścią dla wszystkich.

Budynek znajduje się przy ulicy Słonki, naprzeciw wjazdu na dworzec autobusowy. Kilka miesięcy temu burmistrz stwierdził, że jest on w tak złym stanie technicznym, że jego remont kosztowałby ogromne pieniądze. Pomysł włodarza zakładał rozbiórkę budynku i stworzenie parkingu. Wstępnie pod uwagę brano wydzierżawienie terenu prywatnej firmie wybranej w przetargu. W kampanii wyborczej w swoim programie burmistrz zapisał pomysł o wyburzeniu i zrobieniu parkingu wraz ze stworzeniem zielonego skweru z ławeczkami i przejściem do pobliskiego kościoła św. Floriana.

Zdaniem Jana Szupiny, mieszkańca dzielnicy Zabłocie i znanego przedsiębiorcy, deklaracja ta jest bulwersująca, zwłaszcza dla starszych mieszkańców Zabłocia.

Jak wiadomo, pomysł ten nie został skonsultowany z mieszkańcami, którzy, a przynajmniej znaczna część, są przeciwni tego rodzaju rozwiązaniu problemu w centralnej części dzielnicy Zabłocie. Pomysłodawcy nie uwzględnili bowiem faktu, że budynek starej szkoły podstawowej nr 1, a potem przedszkola nr 1, jest najstarszym murowanym budynkiem w Zabłociu, który powstał ze składek mieszkańców z przeznaczeniem na placówkę oświatową. Biorąc pod uwagę fakt, że obiekt ten wybudowano jeszcze w XIX wieku, winien znajdować się pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Co prawda w latach 70-tych XX wieku został przebudowany (zeszpecony) poprzez między innymi nadbudowę II piętra, zmianę elewacji i konstrukcji dachowej. Po wyprowadzeniu się z niego przedszkola, należałoby pomyśleć o nowej funkcji przeznaczenia budynku wraz z innymi obiektami znajdującymi się na przyległym mu terenie – podkreśla Jan Szupina w liście skierowanym do burmistrza i do naszej redakcji.

Sugeruje, aby uszanować decyzję fundatorów obiektu i pozostawić go, po uprzedniej renowacji, na potrzeby kulturalno-oświatowe i wychowawcze. Zdaniem Jana Szupiny, renowacja powinna doprowadzić obiekt do wyglądu pierwotnego, co oznaczałoby rozbiórkę drugiego piętra, zmianę konstrukcji dachu i przywrócenie pierwotnego wyglądu elewacji.

W przypadku, gdyby nadzór budowlany i konserwator zabytków uznali, że obiekt nawet po gruntownej rewitalizacji nie może być przeznaczony do użytku publicznego, należałoby go wtedy wyburzyć. Z technicznego punktu widzenia takie działanie przywracające pełną wartość użytkową jest możliwe, na przykład w Bielsku-Białej przywracane są obiekty zabytkowe będące w gorszym stanie. Gdyby zwyciężyła koncepcja likwidacji, co nie tylko moim zdaniem spowodowałoby zubożenie architektury dzielnicy, należałoby rozważyć sposób zagospodarowania działki, np. na budownictwo mieszkaniowe według propozycji rządowej „Mieszkanie +” lub też dla spółki miejskiej Żywieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przeważającym czynnikiem jest tutaj fakt, że działka ta jest uzbrojona we wszystkie niezbędne media, jak prąd, gaz, woda, kanalizacja. Natomiast lokalizację parkingu należałoby rozważyć na terenie działki PKP, np. w miejscu dotychczasowych parterowych placówek handlowych. Teren ten, jak mi wiadomo, z uwagi na przebieg rurociągów i kabli elektrycznych nie nadaje się do zabudowy obiektami kubaturowymi. Zdaję sobie sprawę, że temat wymaga pogłębionej dyskusji tak, aby rozwiązanie zadowoliło zdecydowaną większość mieszkańców Zabłocia – zaznacza Jan Szupina.

Burmistrz Antoni Szlagor mówi, że nie da się utrzymać budynku.

Jest on bardzo mocno zawilgocony. Doprowadzenie go do stanu używalności pochłonęłoby ogromne koszty i byłoby nie lada wyzwaniem dla budowniczych. Poza tym, otrzymaliśmy dotację na budowę nowej siedziby dla przedszkola nr 1 pod warunkiem, że w najbliższym czasie dokonamy rozbiórki starego budynku. Gdybyśmy tego nie zrobili, musielibyśmy potem zwracać dotację. Mamy już pozwolenie na rozbiórkę i zabezpieczone na to pieniądze w projekcie budżetu na 2019 rok. Jeszcze raz podkreślę, że niestety modernizacja budynku byłego przedszkola wiązałaby się z ogromnym wydatkiem – twierdzi burmistrz Antoni Szlagor.

Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bettibluuu
Bettibluuu
5 lat temu

Popieram wyburzenie zagrzybionej i nie wiadoma z jakimi innymi bakteriami ruiny.Popieram wybudowanie nowej placówki oświatowej ,a nawet domu kultury dla Zabłocia ,bo to przy Papierni chyba nie jest aktywne.Brakuje basenu i ośrodka dla najmłodszych dzieci ,lista potrzeb jest długa.Remontowanie wyeksploatowanego budynku to jest najgorszy pomysł!!!!?

ZULUS 1000
ZULUS 1000
5 lat temu

Panie Szupina potnij się Pan kwaśnym mlekiem!! Chcecie to sami się poskładajcie na taki remont jak w opisie, bo nie macie pojęcia jakie są koszty i zagrożenie z takimi ruinami jak to byłe schronisko i OHP . PEWNIE jeszcze obecnego Burmistrza oskarzcie o nadbudowe w latach 70tych Wiele młodszych budynków się rozbiera że względów bezpieczeństwa. Większość z was psy wiesza po obecnym włodarzu, przy wyborach również głosy oddajcie na innych a potem wyciąganie łapy jak to mieszkańcy zabłocia okresu przedwojennego.

Majk
Majk
5 lat temu

Wyburzyć stare dziadostwo

Łuk
Łuk
5 lat temu

Witam ja popieram Pana Jana Szupine bo ma racje w tej sprawie. A jak zwykle Zabłocie omijają władzę Żywca i malo tego jeszcze chcą działać na szkodę Zabłocia pytam się Pana Burmistrza Antoniego Szlagora czy Zabłocie odpadło Żywcowi od d… czy jak?

Jan
Jan
5 lat temu

Najłatwiej oddać znowu jakiemuś prywaciarzowi. Najlepszym przykładem “dworzec autobusowy” czynny kilka godzin dziennie. Czy ja snie panocek burmistrz mysli, że wszyscy maja auta i niedaleko do roboty jak on????? A co na to przewodniczący rady ???? Wybudowali przedszkole na zadupiu, bez auta nie ma jak dowieżć dziecka i wrócić do miasta. Ciekawe jaki los spotka budynek byłej szkoły podstawowej nr 9 na Podlesiu. Juz podobno ubiegłej zimy porozmrażało instalacje. Takie ambitne plany mieli jak ją likwidowali……

Franuś
Franuś
5 lat temu

W kampanii wyborczej można opowiadać różne cuda. A tutaj jest już konkret nie tylko dla kandydata z kampanii na burmistrza ale i dla radnych. Czyli zestawienie kosztorysu z jednej strony wynurzenia starego przedszkola, wybudowanie nowego, parkingu a z drugiej strony renowacja starego budynku. Tak na oko renowacja pochłonie ogólnie mniej pieniędzy.

Bettibluuu
Bettibluuu
5 lat temu
Reply to  Franuś

Renowacja to koszt większy niż wyburzenie i wybudowanie nowego.

Franuś
Franuś
5 lat temu

Odwilgocenie budynku to nie lada wyzwanie dla budowniczych? Może tak trochę więcej konkretów od burmistrza w odpowiedzi na pytanie ile kosztów pochłonie wyburzenie budynku, budowa parkingu a ile renowacja. Niekoniecznie trzeba wyburzać aby dostać dotację ale na renowację.

udus
udus
5 lat temu

Najszybciej i najtaniej zrobić parking. Ja myślę ,że Zabłocie w tym miejscu nie potrzebuje parkingu tylko dobrej infastruktury i czegoś co przyciągnie tam ludzi.
Poza tym gdzie pójdą ludzie korzystający z tego parkingu?…

PIT
PIT
5 lat temu
Reply to  udus

Do biedry

Cynik
Cynik
5 lat temu
Reply to  udus

Do kościoła pójdą wieśniaku. Do kościoła. Pomodlą się o zdrowie dla burmistrza, bo na modły o rozum już jest za późno.

Bettibluuu
Bettibluuu
5 lat temu
Reply to  Cynik

Każdy powinien się modlić za siebie.