Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Czy szpital padnie?

Fot. Paweł Szczotka

Jako niezwykle dramatyczną określa sytuację Szpitala Powiatowego w Żywcu starosta Andrzej Kalata. Placówka, która ma teraz co miesiąc prawie 2 mln zł straty, jest na krawędzi upadku. Jej dług sięga blisko 30 mln zł! W dodatku grozę sytuacji budzi jeszcze to, że może zabraknąć na pensje dla lekarzy i pielęgniarek. Niestety, z pomocą nie raczą ruszyć ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani Ministerstwo Zdrowia. Władze powiatowe z radnymi wystosowały kolejny rozpaczliwy apel o pomoc do NFZ i wojewody Jarosława Wieczorka.

Starosta Andrzej Kalata mówi, że apel o pomoc nie jest wynikiem pandemii koronawirusa, lecz trwa już od kilku lat, od kiedy w październiku 2017 roku wprowadzono nowe zasady finansowania poprzez ryczałty w ramach sieci szpitali.

Dla żywieckiej lecznicy wyznaczono ryczałt na podstawie 2015 roku, gdy akurat było bardzo niekorzystne finansowanie. Od tego czasu prosimy, apelujemy i domagamy się o ponowne przeliczenie wskaźników i podwyższenie ryczałtu. Absolutnie nie wykorzystujemy pandemii koronawirusa, aby upomnieć się o pieniądze dla szpitala. Zadłużenie naszej placówki przez ostatnie dwa lata wzrosło aż o 20 milionów! Dochodzimy do tego, że z powodu tragicznego finansowania z NFZ miesięczny deficyt szpitala wynosi już 2 miliony złotych! W dodatku wprowadzona od stycznia nowa płaca minimalna zmusiła szpital do wydania około 270 tysięcy złotych w skali miesiąca, co daje nam ponad 3 mln zł w ciągu roku! Niestety, szpital nie dostał na to od NFZ ani złotówki! Przy tym wszystkim warto pamiętać, że nasz szpital to placówka publiczna i nie ma możliwości dodatkowego zarabiania. Działa tylko na tym, co dostanie z NFZ. Szpital cały czas działa, a na tak zwane „ostro” przyjmowanych jest ponad 90 procent pacjentów. Prowadzone są 22 ścieżki dyżurne. Sytuacja jest dramatyczna, ale szpital jest w pełni zdeterminowany i robione jest co tylko można. Teraz obawiamy się, że może zabraknąć na pensje dla lekarzy i pielęgniarek, którzy są na pierwszym froncie walki z koronawirusem i z innymi chorobami – mówi starosta Andrzej Kalata.

W środę, 8 kwietnia, podczas zdalnej sesji Rady Powiatu Żywieckiego radni wystosowali dramatyczny apel do NFZ i wojewody śląskiego. Poprosili o zdecydowane działania na rzecz poprawy sytuacji finansowej szpitala i ratowania służby zdrowia w powiecie żywieckim.

Jako placówka publicznej służby zdrowia Szpital Powiatowy w Żywcu stoi na krawędzi upadku. Fatalny przelicznik ryczałtowy oparty na wyliczeniach z 2015 roku, konieczność wprowadzania coraz to nowych ustawowych obowiązków płacowych bez odgórnego zabezpieczenia środków na ten cel spowodowało, że Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu ma najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego nie tylko naszej placówki, ale również i innych znajdujących się w podobnej sytuacji, może dojść do stanu skutkującego koniecznością przerwania świadczeń usług medycznych, a w ostatecznym przypadku nawet do zamknięcia działalności ZZOZ w Żywcu! – czytamy między innymi w apelu.

Starosta Andrzej Kalata podkreśla, że powiat podjął apel, aby wskazać niesprawiedliwe różnice pomiędzy szpitalami.

Nasz szpital ma ryczałt 36 milionów złotych, a są podobne szpitale, które mają aż 80-90 milionów. To jest przepaść! Dlatego nasz szpital co miesiąc ma coraz większe zadłużenie. We wszystkich wskaźnikach jesteśmy na ostatnim miejscu w przeliczeniu na mieszkańca czy na jednego pacjenta. Nie możemy się z tym zgodzić, że jesteśmy gorszym powiatem. Nie żądamy dużo. Chcemy mieć tylko średnią porównywalną do innych szpitali – zaznacza starosta.

Dodatkowo radni powiatowi zadecydowali o zaciągnięciu 6,5 mln zł kredytu.

Będzie on w całości przeznaczony na spłatę zobowiązań szpitala i tym samym ratowanie powiatu żywieckiego przed upadkiem. W chwili, gdy szpital zostanie przeniesiony do nowej siedziby i zacznie go prowadzić firma InterHealth Canada, powiat przejmie zadłużenie dotychczasowego szpitala. A będzie ono jeszcze większe, bo co miesiąc wzrasta o 2 miliony. Szpital już nie płaci ZUS-u, bo nie ma z czego. Liczymy, że z tego kredytu zapłacimy około 4,6 miliona złotych do ZUS-u, a pozostała kwota zostanie przeznaczona na spłatę innych zobowiązań. Dodam, że obecne zaległości wobec ZUS-u wynoszą około 24 milionów złotych. Mam nadzieję, że uda się wydłużyć dotychczasową ugodę z ZUS-em, bo do tej pory ratowało to szpital przed upadkiem – tłumaczy starosta.

google_news
93 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
no i padł
no i padł
3 lat temu

Pytanie powinno brzmieć : “Czy powiat padnie ?”

OBYWATEL
OBYWATEL
3 lat temu

gdzie sa byli starostowie i radni powiatowi ?

Kandydat na bezradnego
Kandydat na bezradnego
3 lat temu

Poczytaj ten nowy uzyskał wszystkie pozwolenia i ci głupiemu na uciechę cukierka podano. Rada Powiatu jeden warty drugiego. Gdyby działanie radnych było społeczne to wtedy rządy były by inne a tak układ kasa kasa i lament bo się nie da a w czasie wyborów Zrobimy Pokażemy dla WasZmienimy i co zmieniają na nicość i w nicość odchodzą a dopiero 1 ukarany ze starej rady a gdzie reszta i niegospodarność. 0o

czytelnik.
czytelnik.
3 lat temu

A ten nowy szpital za parę lat będzie też stary .
Prędzej doczekamy się jego remontu niż otwarcia.

parodia ?
parodia ?
3 lat temu

Już padł. To od lat była parodia szpitala. Tak jak polska służba zdrowia jest parodią leczenia.

wybory ?
wybory ?
3 lat temu

Jak się zwołuje referendum w sprawie natychmiastowego odwołania rady powiatu, bo możemy długo nie pociągnąć ……….

Obi Van Kenobi
Obi Van Kenobi
3 lat temu

Czy szpital padnie ? Padnie !

Gość
Gość
3 lat temu

Gdyby rządziła PO szpital by robił za centralną kostnicę, POdobne szubrawce kierują Hiszpanią iWłochami z wiadomym skutkiem . Nigdy więcej antyPOlskiej targow

A..
A..
3 lat temu
Reply to  Gość

Gdybyś był “gość” nie gadałbyś takich BZDUR!!

|RRRRRRRRR
|RRRRRRRRR
3 lat temu

Czy napewno z PISU ja bym polemizował ktoś kiedyś do mnie powiedział Jak się chce wygrać wybory to się wpisuje do takiej partii którą ma szansę Jak widać wybory wygrane ale umiejętność gospodarowania żadna. RADNI KTO MA COŚ DO POWIEDZENIA TO WIDAĆ NA SESJI RESZTA TO STARY UKŁAD.Moze wkoncu musi coś paść żeby coś się zmieniło.

baba
baba
3 lat temu
Reply to  |RRRRRRRRR

nawet wiem kto

Turysta
Turysta
3 lat temu

Szanowny Panie Starosto. Wydaje się, że przyszedł mieszkańcom Powiatu powiedzieć gorzką prawdę. Nowego szpitala nie będzie, a stary zbankrutuje pociągając za sobą na dno powiat i jego władze. Niestety dziwne jest to, że jeśli władze powiatu są z PiSu który od 6 lat rządzi w Polsce nie umieją u swoich załatwić pieniędzy na szpital. Może czas spojrzeć w lustro Panie Starosto i powiedzieć nie nadaję się niech przyjdą inni, którzy będą działać dla dobra społeczności lokalnej.

:)))
:)))
3 lat temu

wazne ze jest 2mld na TVPIS i 500+

A..
A..
3 lat temu
Reply to  :)))

Niedługo jeszcze będą miliony dla ojca dyrektora ponieważ domaga się dofinansowania swojego radia.

fifik
fifik
3 lat temu

w tvp mówią, że służba zdrowia ma się coraz lepiej….

A..
A..
3 lat temu
Reply to  fifik

Jak ma się dobrze było widać najlepiej na poczatku koronawirisa!!!! A te stale wydłużające się kolejki do specjalistów też świadczą o dobrej kondycji służby zdrowia.

smrde
smrde
3 lat temu

co to się dzieje….

kto za to odpowiada ?
kto za to odpowiada ?
3 lat temu

A kogo rozliczymy za taką nieudolną politykę ?

zostań w domu
zostań w domu
3 lat temu

A ten szpital to ma jakiegoś szefa, dyrektora, kogoś kto nim zarządza? W każdej firmie własnie taka osoba rozliczana jest w pierwsze kolejności.

Mietek
Mietek
3 lat temu

A tam Tadzik fulasz i nic więcej, to właśnie nie jest rozdawnictwo skoro to idzie z naszych podatków to poprzez socjalne przynajmniej część z tego wróci do naszych kieszeni.

A..
A..
3 lat temu
Reply to  Mietek

Ale tylko do niektórych kieszeni, a wszyscy się ma to składamy.

ola
ola
3 lat temu

Kolejne nieudolne władze. Nie myślałam, że będę tęskniła za Zielińskim i jego świtą.

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Tadzik: BRAWO ale ruszyłes temat

Tadzik
Tadzik
3 lat temu

Pamiętajcie że Państwo nie ma swoich pieniędzy to całe rozdawnictwo to idzie z naszych podatków,vat-u itd.Są w śród nas katolicy i się pytam kiedy i który Papież otworzył skarbiec Vatykanu i przekazał chociaż 1%tego co tam ma a jest tego naprawdę sporo!

A..
A..
3 lat temu
Reply to  Tadzik

Akurat Franciszek jest skromny, nie taki jak poprzedni papieże.
Natomiast ojciec dyrektor znów domaga się pieniędzy na swoje radio. Dostał już tyle pieniędzy i ciągle ma mało!!

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

No cóż nic nie pozostało tylko otworzyć ten pomnik-muzeum w Trzebini. Nareszcie będziemy mogli godnie się leczyć. Spokojnego wieczoru

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Boli prawda boli

Mietek
Mietek
3 lat temu

Właśnie jadowity język to Ty masz Drugi Sorcie, a z tego co poniżej napisane wynika że nie chodzisz do kościoła ani komunii i to na pewno stąd się bierze.

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Przyjdzie czas na zmiany. Pisiory ale macie jadowity język. A w niedzielę do kościoła w pierwszej lawce i do komunii. Przykre to jest

Agaton
Agaton
3 lat temu

Gdyby dzisiaj żądziła Zaraza Obywatelska to w powiecie o ile by istniał ,byłby jedna poczta, jeden centralny komisariat policji , busz, dzikie świnie, trochę hanysów ,i szpitale w Bielsku iKatowicach

dfgg
dfgg
3 lat temu
Reply to  Agaton

haha 5 lat nie ma PO i szpiatl pada pod rzadami pisu haha..gdybsy ty miał rozum to nie byłbys glupi

Gość
Gość
3 lat temu

dziękuję wszystkim współmieszkańcom z ziemi żywieckiej , że w ostatnich wyborach głosowali na PiS dzięki czemu dzisiaj trupy nie POniewierają się PO chodnikach

xcddff
xcddff
3 lat temu
Reply to  Gość

idz do szpiatala smiał zmiescisz się haha

suweren
suweren
3 lat temu

żywiecczyzna to matecznik PISu, niech dalej głosuje na nich to zostanie im już tylko modlitwa

Mietek
Mietek
3 lat temu
Reply to  suweren

Ciesz się że jest tam wielu katolików – patrioci to podstawa.

A..
A..
3 lat temu
Reply to  Mietek

Jaki związek ma katolicyzm z patriotyzmem??

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Hero: nikogo nie bronię nie patrzę co było , patrzę co jest tu i teraz A jest źle. Czy może być gorzej?, moim zdaniem będzie gorzej. Bo rządzący rozdają na prawo i lewo nasze pieniędze. Skarbonka jest pusta. Straszą że jak będzie inna władza zabiora 500 plus 13 emeryturę oczywiście niech zabiorą tym bogatym niech są jakieś widelki. Dają sobie wysokie premie bo im się należy. Jak długo jeszcze. A my? ich nie interesuje że jesteś zwolniony z pracy ze masz połowę wynagrodzenia że masz zamknięta firmę że masz dziecko niepełnosprawne. Śmieją nam się w twarz.mamy stosować się jak prawo… Czytaj więcej »

Hero
Hero
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Zgadza się że może być coraz gorzej w związku z koronawirusem ale na razie program 500 plus i nie tylko są finansowane z dobrego zarzadzania finansami, wcześniej nie było na to środków i rosła dziura budżetowa a w poprzednich latach były srodki i malala dziura budżetowa – już nie mówiąc że za poprzednich rządów mówiono że na takie programy nie ma i nie będzie pieniędzy….. ale faktem jest że nie wiadomo co będzie za jakiś czas z gospodarką i czy nie będa cięcia..

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Hero

Hero: koronawirus to tylko dodatek z którym sobie nie radzą juz mamy susze jak rząd pomaga rolnikom juz teraz . My mamy ograniczenia zakazy nakazy, do których się stosujemy bo inaczej kara a oni???,

Ja
Ja
3 lat temu
Reply to  Hero

Przecież pieniądze na 500+ zostały dzięki dobremu rządzeniu poprzadników. Człowieku żeby mieć pieniądze do wydawania trzeba je najpierw uzbierać . Pis doszedł do władzy i od razu zaczął rozdawać. Skąd miał ???
Od poprzedniej własny.Logiczne.

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Ja

Ja: cała prawda dziękuję. Niektórzy nie rozumieją polityki.

Hero
Hero
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Tempe głowy ściągalność podatków juz w pierwszym roku była na tyle wystarczająca żeby deficyt budżetu malał…a 500 + nie pojawił się w pierwszym czy drugim miesiącu rządów PiS…skąd Wy wogole jesteście – wszystko źle bo PiS…chyba kolejni lewaccy hejterzy..

dsgergerh
dsgergerh
3 lat temu
Reply to  Hero

pisz po polsku TĘPAKU tu jest POlska

A..
A..
3 lat temu
Reply to  Hero

Jeśli ktoś nie popiera PiS to jest lewackim hejterem???? Dziwaczne rozumowanie!!!!

Ooo
Ooo
3 lat temu

Cała ta sytuacja ma odbicie w wielu zachorowaniach na koronawirusa w powiecie żywieckim!

alonzo
alonzo
3 lat temu

A kto i z czego spłaci te kredyty ? Znowu nauczyciele z szkół średnich zarządzanych przez powiat ?

Jano
Jano
3 lat temu

A jak oddadza wszyscy przywileje to jaka będzie pewność że i tak nie zbankrutuje??ja mam lepszy pomysł – niech Donald wspomoże szpital – stać go a poza tym jeszcze nic nie zrobił dobrego dla Polski….

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Jano

Niech wspomoże Morawiecki Kaczyński Sasin Szydło Duda mam wymieniać dalej TVP Rydzyk Spółki Państwowe

Jano
Jano
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Ktoś musi rządzić ale przynajmniej tego pilnują a to komuniści mają być przy korycie??Polska dla Polaków, wcześniej za bezcen Platfusy sprzedawali obcemu kapitałowi co się dało się a Ty w ogóle to wynajęty hejter??podobno teraz takim płacą ..

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Jano

No komuniści są przy korycie te przebarwione karykatury przykład Piotrowski. To oni wykształcili się za komuny. Wtedy mieli figa do gadania kryli się jak szczury dzisiaj są u władzy i pokazują pazurki.

Jano
Jano
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Piotrowski nie jest w PiSie, akurat powinienes dawać przykłady z drugiej strony bo po po stronie opozycji jest typowe komunistyczne dziedzictwo..same sprzeczności wypisujesz..

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Jano

Jano: albo jesteś młodym człowiekiem albo moherowym słuchaczem rydzyka

Hero
Hero
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Takim tokiem myślenia – Drugi Sort to typowy komunista.Kogo Ty bronisz?co za PO i SLD dostales oprócz marnej wypłaty z której na nic nie starczało..poza tym każdy komunista do swoich “zlotych myśli” dodaje Rydzyka, paru takich znanych…

A..
A..
3 lat temu
Reply to  Jano

Drugi sort pisze bardzo mądrze!!!! Ty bzdury wypisujesz.

hhhhhhhh
hhhhhhhh
3 lat temu
Reply to  Jano

A Kalata cos robi ? Donald od 5 lat nie rzadzi halo obudz się jak trwoga to do Donalda ? tzreba było nie kraśc pisory

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Mam pomysł niech rząd ,sejm,senat,włodarze miast i gmin pracują za polowe średniej krajowej, niech oddadzą 500 plus niech oddadzą 13 emeryturę, premie i kasa się znajdzie. Niech zrezygnują z przywilejów ochrony.

Hero
Hero
3 lat temu

Jakby PO rządził to szpitale dziś by były sprywatyzowane i by było dopiero dziadostwo, dzisiejsza pandemię mieliby gdzieś żeby się nie narażać…no i prywaciarze liczą kasę czy się zgadza a dopiero później patrzą na pacjenta..

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Hero

Ale rządzą pisiory i to dopiero dziadostwo pandemie mają gdzieś tylko kasa kasa jak oskubać poddanych jaki wprowadzić podatek bo mało malo

Hero
Hero
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Tys mało kumaty, przecież PO już długo rządziło i nas oskubali ile się da z VAT, OFE i z przynajmniej setek innych rzeczy. A podatki?przeciez PO podwyższało a nie PiS, chłopie dziś jest 2020 rok a nie 2014…Co do epidemii porównaj sobie z innymi krajami śpiący krolewiczu…

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Hero

Przy rządzących pisiorach obudzisz się z ręką w nocniku

leszek s
leszek s
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

od zlodziejskiej i zdradzieckiej PO nic nie może być gorszego.

44
44
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Tak w USA, Włoszech i Hiszpanii to ten PiS too dopiero porządził, aż trupów nie było gdzie upychać.
Zaraz sam popadnę w PiSohisterię, jak ty.

Sl
Sl
3 lat temu
Reply to  Hero

Matoł nic więcej… Ze są jeszcze tak zacofani ludzie. Współczuję szczerze

Hero
Hero
3 lat temu
Reply to  Sl

Nie odniosłeś się do faktów więc matoł to Ty jesteś…

assagdhh
assagdhh
3 lat temu
Reply to  Hero

jakby bylo PO ale nei jest 5 lat i doprowdził pis do riuny ten kraj….

Kozioł z jarocina
Kozioł z jarocina
3 lat temu

No panie starosto!! Przecież kumple z pisu rządzą Polska to gdzie tu strach??? Alleluja i do przodu, jak mówi wasz guru!!!

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Moi drodzy dopiero teraz wyszło jakie długi ma szpital A gdzie byli wcześniej?ani złotówki. Pilnowali swoich koryt po prostu. Mamy nowy piękny szpital więc przenieść cały personel i chorych. Chyba że znowu są jakieś konszachty nam nie znane. Teraz wychodzi jak rządzą pisiory. Proszę nie patrzeć wstecz tylko dziś i teraz przecież przed wyborami były obiecanki i tak miało być pięknie więc włodarze może Kaczyński pomoże i min. Szumowski A może prezydent Duda przecież tam macie mentorów.

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Acha no przecież Rydzyk nam jeszcze został moze on pomoże

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Nie dopiero teraz, pan Starosta nagłaśnia problem zadłużenia szpitala od kilku lat. Takich szpitali jest więcej, że ledwo zipią. Wyraźne jest wskazanie przez Starostę, że problem jest w systemie. Pomysł na przekazanie nowego szpitala bez długów spółce do prowadzenia a długi aby przejąć powiat jest sztucznym zabiegiem. Bo długi jak były tak będą tylko w innym miejscu. Aby wyjść z problemu, ratować szpitale trzeba dosypać pieniędzy i wyzerować długi bo w tej sytuacji tylko narastają. Ale czy przy błędach systemowych – czy to wiele da?

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

DOSYPAĆ PIENIĘDZY NIE POPRZEZ ZACIĄGANIE KREDYTU PRZEZ STAROSTWO i uchwalanie przez Radę aby kasę skierować do szpitala. To jest dalsze zadłużanie. Szpital ma się sam rządzić finansowo bez przymrużania oczu przez radnych na wyniki (Rada Powiatu jest to organ kontrolny dla szpitala), odwoływanie i powoływanie dyrektorów, inne sztuczne zabiegi. Szpitalami mają się zająć menadżerowie czyli ludzie znający się na zarządzaniu, finansach.

44
44
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Tak! Managery, najlepiej z Tesco, to szpital też zamkną. Co tam pacjenci, “Kasa, Misiu, kasa” musi się zgadzać.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  44

O jakich Menagerach z Tesco mowa? Rozumienie bez zrozumienia. Chodzi o to aby nie stawiać na czele zarządzania szpitalem tak jak to miało miejsce w rejonie, że uznano iż na dyrektora będzie się nadawał działacz PSL. Miał wyprowadzić szpital z zadłużenia a po 2 latach rządzenia zostawił go jeszcze bardziej zadłużonym.

donos do Brukseli
donos do Brukseli
3 lat temu

W Krakowie odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej poświęcona „zapaści w polskiej służbie zdrowia”, na której Małgorzata Kidawa-Błońska obiecała „przeprowadzenie szerokiego programu naprawczego”. Wielkim nieobecnym był Bartosz Arłukowicz (europoseł PO), były minister zdrowia, który w wulgarnych słowach żądał od marszałka Małopolski zamykania szpitali – o czym opowiadał na taśmach ujawnionych przez portal tvp.info.– Chłopie, ku***a, masz tych szpitali co drugą ulicę. Zamknij cztery – miał powiedzieć marszałkowi województwa małopolskiego Markowi Sowie, co wynika z nagrań zarejestrowanych w restauracji Sowa i Przyjaciele, które portal tvp.info ujawnił pod koniec zeszłego roku. – Nie chcę przegadać całego wieczoru o szpitalach, bo też chcę odsapnąć.… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

No i… Mowa jest tutaj o obecnych czasach i obecnie rządzących. Konkretnie o sytuacji szpitala w Żywcu.

Bartosz Arłukowicz
Bartosz Arłukowicz
3 lat temu

O czym ten gość pisze mamy 2021 PIS rządzi od dobrych paru lat… a ten dalej “Wszystko wina Tuska i Peło”

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jednak chciałabym, może koronawirus pozwoli, dożyć jeszcze do końca 2020 r. i dopiero 2021 r.

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Nooo donos do Brukseli: A pisiory mówią że wszystko gra tyko po co nam oni skoro my szyjemy maseczki my zbieramy pieniadze na różne cele my dostarczamy jedzenie .org.pozarzadowe sprowadzają sprzęt

Ooo
Ooo
3 lat temu
Reply to  Drugi sort

Tak pięknie rządzi obecny rząd – przecież zrzekli się pieniędzy z Brukseli.

aaastytueri
aaastytueri
3 lat temu

przy morawietzkim usowy juz nie długo za miskę ryzu jeszcze miesiac…przeflancował sie i majątki na zone przepisał

jan
jan
3 lat temu

minister Szwed posel Matuszny starosta Kalata i zarzad plus prezydium to towarzystwo wzajemnej adoracji i tyle

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Dramat. Mam nadzieję że ktoś postawi ten szpital na nogi.

mieszkaniec powiatu
mieszkaniec powiatu
3 lat temu

Jakim prawem wzięliście kredyt pisowska bando? Za finansowanie szpitali odpowiada NFZ a nie samorządy!!! Ale wy tego nie przyjmujecie do wiadomości bo to nie po linii szamba (rządu). Przez tyle lat nic kompletnie nie potrafiliście załatwić (U SWOICH!!! U SWOICH!!!!) a teraz jeszcze takie obciążenia nam serwujecie!!! WYPAD od koryta!!!

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Jacy mieszkańcy tacy włodarze i tyle w tym temacie

Drugi sort
Drugi sort
3 lat temu

Zostaniecie rozliczeni. Jak powiedziała P.Prokurator wszystko się zmienia nikt nie siedzi wiecznosc na stolkach przysiegaliscie na konstytucje i nie można robić to co sobie życzy góra. Bo zostaje nazwisko i pieczątką. Ale myślę że pisiory nic z tego sobie nie robi bo będziemy na nich pluć A oni będą mówić że deszcz pada

Góral małopolski
Góral małopolski
3 lat temu

Ślązacy nas oskubali

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Powodzenia w pracy ale abyś ciupał tutaj na łamach, ma coś do powiedzenia administrator. Jak dotąd widzę, jesteś systematycznie usuwany. Weź ze sobą leśnego kolegę, przyczajonego Tadeusza.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Nie ma potrzeby, szpital i powiat ma być uratowany. Nie wiem jak ale tak będzie.

Mig29
Mig29
3 lat temu

Macie swój PIS banda oszustów.. szpitale padają Ale rząd ma to w du.. Nie liczy się człowiek i jego zdrowie w dobie kryzysu. Bo wybory są górą. Wszędzie tylko sieją propagandę żeby zyskać na ludziach co pójdą i zagłosują na nich. Tak samo pan poseł F. Kaczyński celebryta internetowy na fb. Strzela selfie gdzie popadnie.. żeby tylko była reklama .. obudzić się ludzie..Bo niedługo będzie lipa która sami se zgotujemy!!

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jak to jest, 6,5 mln kredytu będzie przeznaczone na spłatę zobowiązań szpitala I TYM SAMYM NA RATOWANIE POWIATU ŻYWIECKIEGO PRZED UPADKIEM?. A jednocześnie powiat przejmie dług szpitala, który będzie rósł co miesiąc o 2 mln zł.

ron
ron
3 lat temu

No chyba gdzieś w podziemiu schował się “znany” poseł Kaziu M. namiestnik prezesa na Żywiecczyznę.
Kaziu odezwij się!!!

Marek
Marek
3 lat temu

A ten nowy szpital to po co jest wybudowany? Stoi i pachnie?

o co tu chodzi ?
o co tu chodzi ?
3 lat temu

Ja tego nie rozumiem. Władza z PiS, w NFZ też pewnie PiS. Szwed gości w Żywcu co chwilę. Dług rośnie i nikt z tym nic nie zrobił ? Widocznie apele starostwa są “zbyt delikatne”. Trzeba zamknąć szpital, zwolnić ludzi, wezwać TVN i pokazać jak ludzie ( 150 000 w powiecie ) umierają bo nie zdążają dojechać do Bielska. To jakaś jedna wielka porażka.

GH
GH
3 lat temu

Pani Pępek też cały czas, w Żywcu siedzi i nic z tym jako poseł nie próbuje robić tylko foty sobie strzela i na fb wrzuce, że niby taka aktywna