Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Droga jak… puzzle

Fot. Paweł Szczotka

Aż trudno uwierzyć, że w Żywcu może być jeszcze ulica przypominająca drogi z XIX wieku!

Kto po raz pierwszy widzi ulicę Nad Stawem w Żywcu Sporyszu, przeciera oczy ze zdumienia. W pewnym momencie przy podjeździe pod górkę jezdnia ułożona jest z różnego rodzaju kostki brukowej. W niektórych miejscach jest ona tak podniesiona i wybrzuszona, że ciężko nawet przejść na piechotę, a co dopiero przejechać samochodem! W wielu miejscach kostka wypada, można się nią dosłownie bawić i układać jak… puzzle!

Wiele osób mówi nam, że nie wiadomo, czy się z tego śmiać, czy płakać. Na temat tej naszej drogi krążą różne dowcipy. Jedni pytają nas żartobliwie, czy to scenografia do filmu historycznego z XIX wieku. Ktoś inny pytał nawet, czy mamy tutaj skansen albo zamek, skoro jest taka jezdnia. A jeszcze inni śmiali się, że jak będzie trze-ba drogę remontować, zgodę musi wydać konserwator zabytków, bo jest taka stara. Ale nam wcale nie jest do śmiechu – mówi Henryk Łukańko, jeden z mieszkańców ul. Nad Stawem.

Podkreśla, że mieszkańcy wiele razy prosili władze miasta o remont. W odpowiedzi słyszeli od miejskich włodarzy, że doskonale znają problem i zobaczą, co się da zrobić. Mijają jednak miesiące i lata, a droga jest w coraz gorszym stanie.

Mamy już serdecznie dosyć tych obiecanek. Chcemy konkretnie wiedzieć, kiedy coś z tym zostanie zrobione. Nie chcemy tutaj jakichś nowych „autostrad”. Wystarczy, że ta kostka zostanie przełożona i poprawiona, aby można było tędy normalnie przejść i przejechać – dodaje Henryk Łukańko.

Zapytaliśmy w żywieckim magistracie, czy i kiedy władze miasta zamierzają przeprowadzić remont drogi. A także czy jest szansa przynajmniej na poprawienie i przełożenie kostki brukowej.

– Z informacji Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego w Żywcu wynika, że działania mające na celu utrzymanie przejezdności zostaną wykonane w ramach bieżącego utrzymania dróg – powiedział nam Mariusz Hujdus, rzecznik prasowy żywieckiego magistratu.

Niestety, urzędnicy nie sprecyzowali, jak miałyby wyglądać te działania, a co najważniejsze, kiedy zostałyby wykonane. Mieszkańcy ul. Nad Stawem liczą jednak, że w tym wyjątkowym roku wyborczym stanie się to najpóźniej do końca października.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
5 lat temu

Naprzód Żywiec ! Wszystkie drogi w Żywcu takie będą !

Franuś
Franuś
5 lat temu

Droga tylko przypomina drogę z XIX wieku bo fachowcy XIX wieczni obraziliby się gdyby przypisano im taką jakość drogi. To jest droga na miarę wyłożenia podwórka wiejskiego przez ubogiego amatora. Niechby sobie miał na własnym podwórku a nie jako publiczny trakt. Zmienić aby nie dawać okazji do kolejnego sfotografowania i pokazania publicznie bo wstyd.

henryk
henryk
5 lat temu

Droga z kamienia rzecznego ktorą w zimie nie da sie odsniezyc gdyz środkiem jest wybrzuszona,karetka pogotowia,śmieciara nie dojedzie a teraz jazda samochodem na wlasne ryzyko a i zejscie tez jest ryzykowne bo łątwo można skręcić noge

Emil
Emil
5 lat temu

Wasi dziadkowie nie narzekali na tą drogę…

Grzechu
Grzechu
5 lat temu

Piękna droga z naturalnego kamienia, chcecie żeby tam wylali śmierdzący asfalt?

Franuś
Franuś
5 lat temu

Błota przecież nie ma, kałuże chyba również się nie robią. Po co przekładać, wystarczy zalać asfaltem i zrobić drogę nowocześniejszą z XX wieku. Urzędnik i precyzja w sprawie drogi? Za dużo wymagać.