Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Figa od NFZ

Budynek powstającej nowej siedziby dla Szpitala Powiatowego w Żywcu. Fot. Paweł Szczotka

Firma InterHealth Canada, która buduje nową siedzibę dla Szpitala Powiatowego w Żywcu i ma go prowadzić przez 30 lat, zabiegała w Narodowym Funduszu Zdrowia o zwiększenie kontraktu i nowe oddziały.

Podczas niedawnej zdalnej sesji Rady Powiatu Żywieckiego radny Jacek Jarco zapytał starosty Andrzeja Kalaty, czy na terenie Polski znajduje się osoba mająca wszelkie umocowania do reprezentowania firmy InterHealth Canada.

Czy Zarząd Powiatu ma pełny kontakt z taką osobą? Proszę o przedstawienie poglądów partnera na sytuację epidemiczną w Polsce w związku z przenosinami do nowego szpitala i kiedy w przybliżonym terminie może się odbyć przeprowadzka? – pytał radny Jacek Jarco.

Starosta Andrzej Kalata stwierdził, że na terenie Polski przebywa dyrektor Vadim Kurpis, który mieszka i pracuje w Warszawie, a większość czasu spędzał ostatnio w Żywcu.

Jest powołana i wyznaczona nowa dyrektor nowego szpitala. Mamy cały czas ze sobą kontakt. Przymiarki do przeprowadzki były na połowę maja i wszystko szło w tym kierunku. Była już zamontowana część sprzętu w nowej siedzibie. Rozpoczęto szkolenia części pracowników, ale z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa firma InterHealth Canada stwierdziła, że nie jest w stanie się przenieść i prowadzić dalszych szkoleń. Firma wycofała się z przenosin, dopóki nie zniknie pandemia. Dlatego na razie nie jestem w stanie podać przybliżonego terminu przeprowadzki, bo tego nie wie nikt. Szefowie firmy doskonale zdają sobie sprawę, w jakim stanie finansowym jest obecny szpital w Żywcu, którego roczny ryczałt, czyli inaczej mówiąc kontrakt, wynosi 36 milionów złotych. Sami rozmawiali i negocjowali z Narodowym Funduszem Zdrowia w Katowicach o zwiększenie kontraktu oraz o ewentualnie zakontraktowanie dodatkowych usług, które mogliby wykonywać. Starano się o kontrakt na uruchomienie dodatkowych oddziałów, takich jak neurologia udarowa z pełną rehabilitacją i kardiologia, która niewątpliwie jest bardzo potrzebna w naszym powiecie. W NFZ stwierdzono, że firma InterHealth Canada dostanie taki sam kontrakt jaki ma obecny szpital i ani złotówki więcej – powiedział starosta Andrzej Kalata.

Zwraca on również uwagę, że teraz comiesięczna strata szpitala wynosi około 2 mln zł, a firma InterHealth Canada po przejęciu takiego samego kontraktu będzie musiała jeszcze dodatkowo spłacać kredyt, jaki zaciągnięto na budowę nowej siedziby szpitala.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ratownik
Ratownik
4 miesięcy temu

Na jakich warunkach i zasadac powstal ten prywatny szptal. NFZ nie “pomogl”. 2 miliony stray szpital zywiecki co miesiac …skandal ! to od czego jest zarząd starostwo itp. tyle lat i zero poprawy!

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu

I tu może być racja prywatny niech sobie stoi to będzie na przyszłość pomnik rządzących. Wybudujmy państwowy z prawdziwego zdarzenia gdzie będzie mogl leczyć się zwykły Kowalski. Jestem za. Bo za 30 lat znowu będziemy mieć ruinę ktora już mamy.

Ula
Ula
4 miesięcy temu

JAKIE ZARZĄDZANIE TAKIE EFEKTY. trzymanie się władzy trzeba mieć twarz i podać się do dymisji. Jeśli nie można otworzyć szpitala to wybudujmy nowy państwowa ten PRYWATNy niech stoi Jak ten w Wilkowicach Stalownik.

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu

Dzień dobry obiektyw z tego co wiem jezeli nie jest dotrzymany termin oddania A w tej sprawie nie jest to należą nam się kary finansowe. Prawdopodobne terminy już się zakończyły chyba że są jakies rozmowy pod stołem.i to tak wygląda jak flaga na wietrze albo przebarwianie sie w partiach. Machloje są i tylko oni wiedzą A nam wciskają kit i głupie uśmiechu. No mózg mam zdrowy jeszcze nie wiem jak to będzie dalej , skoro gora serwuje nam takie wydarzenia. Głowa może pęknąć

obiektyw
obiektyw
4 miesięcy temu
Reply to  Drugi sort

Jeżeli umowa PPP dopuszcza składanie wniosków o wydłużenie terminu z przyczyn niezależnych od Partnera lub Wykonawcy i jest to robione z zachowaniem terminów to o czym ty gadasz??? Czy podano/powiedziano wprost o konkretnej dacie dzień/miesiąc/rok wybudowania/uruchomienia szpitala? Nie było takiej informacji, więc po co opowiadasz pierdoły…

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu

A ten szpital to dla Kogo? Skoro mamy taka sytuację jaka mamy powinien być otwarty. Dla kogo ten szpital będzie? Dla bogatych? Czy zwykłych prostych ludzi.

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu

Nie trzeba wiedzy wystarczy jak obiecywali, termin oddania i jak to wygląda. Czyli co znaczy mówić, afiszowac sie. Jakie Efekty????

obiektyw
obiektyw
4 miesięcy temu
Reply to  Drugi sort

Nikt niczego nie obiecywał, podawali tylko prawdopodobne terminy. Inną wersję przedstawia jednak opozycja. Fakenewsy są dzisiaj w modzie…

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu
Reply to  obiektyw

Winny Tusk i opozycja ha ha ha

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu
Reply to  obiektyw

Jezeli jest nie otrzymany termin to są kary finansowe czyz nie

obiektyw
obiektyw
4 miesięcy temu
Reply to  Drugi sort

Napisałem “prawdopodobne terminy” więc co mają do tego kary finansowe? Napraw mózg…

obiektyw
obiektyw
4 miesięcy temu

Do krytykujących poniżej: Brak wiedzy na konkretny temat nie jest głupotą, głupotą jest zabieranie głosu przy braku wiedzy na dany temat. Żal mi was.

Dg
Dg
4 miesięcy temu

Zobaczcie kto wystawił pierś do zdjęcia przed nowym Szpitalem w Żywcu. I to tyle radny Witkowski najbardziej widoczny i najbardziej bezradny.

Z
Z
4 miesięcy temu

Proste starosta i cala świta do wymiany Kto pozwala na takie działania A najakiejs sesji była jeszcze mowa że firma ta chce mieć udziały w pogotowiu.. Wykurzyć wszystkich i wszystko a Polski kapitał gdzi żeby piastować stanowisko trzeba umieć zarządzać a z tym bida u nas w starostwie.

Marta
Marta
4 miesięcy temu

Kabaretu ciąg dalszy. Firma wydmuszka z Kanady otworzy szpital po ustaniu pandemii. Czyli kiedy ..? Za rok , za 5 lat a może nigdy. To co jest dzisiaj nazywane szpitalem a praktycznie szpitalem nie jest bo nie spełnia elementarnych standardów ma taki kontrakt z NFZ na jaki zasługuje. Niech się cieszą ,że w ogóle NFZ zawarł z tą ruiną jakikolwiek kontrakt. A najlepsze z tego jest to ,że szpital który praktycznie nie funkcjonuje generuje co miesiąc 2 miliony długu. To pokazuje ,że zarządzanie tą jednostką to kpina z zasad ekonomii. Wychodzi na to ,że 120% !!! budżetu tej placówki to… Czytaj więcej »

Żywiecczyzna po prostu
Żywiecczyzna po prostu
4 miesięcy temu

Wychodzi z tego, że jest jak zwykle w Żywcu :
1. Szpital powstał w najgorszym możliwym miejscu bo ktoś miał w tym interes
2. Likwidacja starego szpitala wiąże się z spłaceniem jego długów
3. “Przemądrzy” na własnym podwórku “władcy” powiatu tak naprawdę nie mają żadnych “układów” nigdzie wyżej i nic nie są w stanie załatwić
4. Po 30 latach szpital tzw. “nowy” będzie do zaorania bo takie są standardy sanitarne na Zachodzie
Wniosek :
Ktoś nas cały czas robi w balona.
Jesteśmy idiotami bo się dajemy.

Obserwator.
Obserwator.
4 miesięcy temu

Ten szpital postawili w najgorszym miejscu jaki można było znaleźć w okolicy Zywca.
Od początku było wiadomo że na mokradłach i bez dróg dojazdowych.
Jest ukryty gdzieś tam i dojazd do niego bardzo trudny.
Budowa nowej drogi do niego nie była daromowa i ją też należało by wliczyć w koszta szpitala.
Reszta nieszczęść ciągnie się za nim i końca nie widać.
Były lepsze bardziej reprezentacyjne miejsca na taką budowę ,kiedyś o tym pisałem ale już za późno.
Szkoda że tak się stało .

Drugi sort
Drugi sort
4 miesięcy temu

Co jeszcze się za tym kryje?? To mamy szpital czy nie MAMY!!! 30 lat?? A po 30 latach znowu ruina zostanie. Rozmowy były nie były mieszka nie mieszka co to jest??? Przerwane nie przerwane. No i wychodzi po woli to tak jak wybory było szybko szybko nie przygotowane ale przygotowane bo jest nie możliwe w innym terminie wszystkich odsunąć porzadzić nie swoją kasa i co ??? Nie ma winnych wyborów nie ma kasa poszła gdzie??,Do czyjej kieszeni? Oni się śmieją w twarz. To samo jest w/w sprawie.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Co będzie jeśli firma Inter Health Canada uzna, że wycofuje się z prowadzenia nowego szpitala? Czy nie jest tak, że stary szpital ściąga w dół ambicje nowego?